Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – październik 2017
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – PAŹDZIERNIK 2017
W ostatnim czasie mieliśmy wysyp informacji o rekordowych poziomach indeksów giełdowych oraz pozytywnych danych gospodarczych. Co ciekawe, ten pozytywny przepływ informacji rynkowych dotyczy niemal całego świata. Dodatkowo bycze nastroje utrzymują się już od miesiąca, wskazując na ekstremalną chciwość. Z makroekonomicznego punktu widzenia istotne są dane o powracającej inflacji, co do której opinie są podzielone. Bankierzy centralni zdają się forsować pogląd, że poziom inflacji jest niski, a impuls wzrostowy jest krótkotrwały. A powodem słabej inflacji może być np. rewolucja technologiczna, która poprzez automatyzację procesów produkcyjnych i wzrost wydajności zdejmuje presję płacową z wypływu na ogólny wzrost cen. Z drugiej strony, jeśli wsłuchać się w głosy płynące chociażby z polskich firm słychać, że problem znalezienia rąk do pracy ma istotny wpływ na decyzje inwestycyjne. Historia pokazuje, że gospodarka na swojej drodze rozwoju cyklicznie trafia na pewne bariery, które wyznaczają jej punkty zwrotne. Zgodnie z powiedzeniem „nie martw się kiedy jest źle, martw się kiedy jest dobrze” przystępujemy do weryfikacji składu naszych portfeli modelowych.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Utrzymujemy główne pozycje charakterystyczne dla tej fazy cyklu. Są to fundusze oparte o spółki surowcowe lub agrobiznes. Portfel uzupełniają fundusze z Europy, Polski i Japonii. W tym miesiącu odrobinę skracamy pozycję na funduszach akcyjnych, a uzyskane środki lokujemy w funduszu pieniężnym.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Portfel akcyjny z założenia pozostaje akcyjny. Utrzymujemy główne kierunki, czyli Europę, Japonię oraz rynki wschodzące. Dokonujemy niedużych przesunięć. Nieco defensywnego charakteru nadaje portfelowi zwiększenie udziału funduszu opartego o spółki wydobywające złoto.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
W sytuacji coraz mocniej odzywającej się inflacji, nie decydujemy się na jakiekolwiek zmiany.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.