Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – maj 2018
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – MAJ 2018
Od początku roku doświadczamy większej zmienności na rynkach, a z gospodarki i Twittera płyną mieszane sygnały. Europa zwalnia. Pokazują to choćby wskaźniki PMI (dowiedz się więcej o PMI). Dla przykładu, PMI dla przemysłu Niemiec jest na najniższym poziomie od 15 miesięcy i wynosi obecnie 56,8 pkt. Za oceanem rysuje się zgoła odmienny obraz. Ekspozycja na rynek amerykański i japoński, w szczególności sektor nowych technologii wraz z funduszami surowcowymi pozwoliły osiągnąć dobre wyniki na inwestycjach w fundusze akcyjne. Jednak ostatni miesiąc to okres, który na pewno pozostanie w pamięci inwestujących w fundusze dłużne. Silne umocnienie dolara amerykańskiego, któremu o dziwo towarzyszyła wyprzedaż amerykańskich obligacji, rzuciło cień na globalny rynek długu. Rosnące rentowności oznaczają spadek cen i tym samym wycen funduszy obligacyjnych. W takim otoczeniu przeglądamy składy naszych portfeli modelowych.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Zachowujemy alokację stosunkowo neutralną. Połowa portfela jest ulokowana w fundusze pieniężne, wśród których dokonujemy jednak kilku zmian. Po stronie akcyjnej realizujemy część zysku na funduszu opartym o spółki wydobywcze oraz europejskim, by otworzyć nową pozycję, opartą o spółki z sektora ochrony zdrowia.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Większość portfela pozostaje w defensywie za pomocą funduszy typu neutral, wspartych pozycją z sektora wydobycia metali szlachetnych oraz strategii alternatywnych. Jedyną zmianą jest ta z ekspozycją globalną.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
W modelu defensywnym pozostajemy po stronie funduszy pieniężnych, czyli opartych o możliwie krótkoterminowe papiery dłużne. Dokonujemy jednak zmian wśród wyselekcjonowanych funduszy.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.