Gospodarka rośnie, co z surowcami? – Andrzej Miszczuk dla Gazety Giełdy Parkiet
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust – współautor comiesięcznego Raportu F-Trust
PKB Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale tego roku wzrósł o 4,1% (2,8% rdr), a prezydent Trump spodziewa się jeszcze lepszych wzrostów. Ciekawe, że tak dobremu wzrostowi amerykańskiego PKB nie towarzyszą silniejsza inflacja i wzrost cen surowców oraz materiałów. Niektórzy specjaliści od długu nieśmiało podpowiadają, że nie będzie już silniejszych wzrostów gospodarki i z tego powodu nie należy oczekiwać dalszych podwyżek stóp procentowych w USA.
Od początku tego roku wszyscy patrzymy na wzrosty cen akcji sektora technologii i informatyki, ponad 14%, oraz spadek lub płaski ruch na akcjach innych sektorów. Do tej pory nie powiodła się zamiana sektora IT na spółki z przemysłu wydobywczego i metali. Czy można jeszcze czekać na wzrosty cen metali przemysłowych i szlachetnych? Skoro cena ropy poprawiła się o blisko 14% i spółek naftowych o blisko 8%, to może nadejdzie czas metali? Warto uściślić, że w grupie materiałów mieliśmy w tym roku dobre wzrosty cen akcji przemysłu papierniczego i drzewnego, w EM nawet 20%, a w Europie ponad 13% (w dolarach).
Cena złota straciła w tym roku ponad 6%, srebra 8,5%, miedzi 16%. Akcje przemysłu wydobywczego i metali straciły blisko 2%, a materiałów budowlanych ponad 10%. Spadki cen wyraźnie przyspieszyły w lipcu. Warto więc postawić sobie pytanie, czy to jest punkt przełamania? Od wielu miesięcy rynki żyją złymi wiadomościami o wojnie handlowej, nowych cłach i retorsjach wobec USA. Wdawało się, że nikt nie chce ustąpić i wojna handlowa rozwinie się na dobre. Po wyczerpaniu argumentów i kiedy skutki nowej polityki handlowej Donalda Trumpa stały się odczuwalne także dla konsumentów i przemysłu amerykańskiego, pojawia się nadzieja na racjonalne porozumienie. Zaczynają się właściwe rozmowy, ze znajomością światowej sytuacji gospodarczej, która wymaga wsparcia. Świadomość potrzeby wsparcia gospodarki może przechylić szalę na rzecz porozumienia między USA i resztą świata. To jest dobra wiadomość także dla surowców i metali.
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
Fundamentalnie mamy nadal dobry wzrost gospodarczy w późniejszej jego fazie. Spadły zapasy i zracjonalizowano wydobycie w obawie przed słabnącym popytem. Nawet sytuacja na rynku produktów rolnych zdaje się wyglądać lepiej niż to widzą rynki finansowe. Spada także wrażliwość rynków finansowych na zapowiedzi o wojnie handlowej i kolejnych działaniach administracji celnej. Popyt na surowce i materiały zdaje się być nadal solidny, a nawet wzrasta. Dowodem na to może być rynek ropy, gdzie kraje OPEC zwiększyły ostatnio produkcje o blisko 2%, a podaż amerykańska nadal wzrasta. Chińskie zaciskanie pasa odbiło się wyraźnie na cenach metali, ale jest teraz nadzieja na politykę wsparcia gospodarki i powiększenie popytu. Same budownictwo może dać szybki bodziec do wzrostów. Zwalczanie skutków ceł amerykańskich zmusza rząd Chin do ponownego stosowania polityki łatwego pieniądza i powinno to dać wzrost popytu na metale.
Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust SA
Artykuł ukazał się w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 2 sierpnia 2018 r.
Zobacz także:
TAGI: f-trust opinie,