Dlaczego warto pomyśleć o inwestowaniu w akcje europejskie?
Po rozmowie z Błażejem Bogdziewiczem, zarządzającym subfunduszem Caspar Akcji Europejskich, można wskazać kilka istotnych argumentów przemawiających za inwestowaniem w akcje spółek notowanych na europejskich parkietach.
Fragment wywiadu z zarządzającym – Błażejem Bogdziewiczem
Cały wywiad jest dostępny na
kanale YouTube Caspar TFI
Komentarz Jędrzeja Janiaka, analityka F-Trust
W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że w Europie również mamy spółki technologiczne, które w dużej mierze korzystają na zmianie zachowań konsumenckich i biznesowych związanych z przyśpieszonym procesem cyfryzacji życia i biznesu. Jest ich wprawdzie mniej niż za oceanem, ale wieloma z nich warto się poważnie zainteresować. Przykładem takiej spółki jest Spotify, który oferuje streaming audio. Spółka notowana jest wprawdzie na rynku amerykańskim, ale pochodzi ze Szwecji.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść inwestycji w spółki europejskie są działania polityków ze Starego Kontynentu. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zmianę nastawienia w Niemczech, gdzie po latach zaciskania pasa ostatnio rząd zdecydował się mocno wesprzeć gospodarkę. Co jednak jest w tym aspekcie ważniejsze, pod rozwagę trzeba wziąć działania Unii Europejskiej i uzgodnienia perspektywy budżetowej na lata 2021-2027 oraz celów klimatycznych. Te, wręcz rewolucyjne decyzje Brukseli wskazują, że w wielu sektorach gospodarki – m. in. energii odnawialnej i transportu – szykują się ogromne inwestycje, na których skorzysta wiele spółek notowanych na europejskich parkietach. Zarządzający funduszem Caspar Akcji Europejskich wskazuje między innymi na koncern Alstom. Producenta pociągów i lokomotyw, który dysponuje już pociągiem o napędzie wodorowym, oraz na spółkę Vestas, producenta turbin wiatrowych. Są też w końcu firmy określane mianem smart value, czyli takie, które generują stabilne i rosnące dochody, a ich działalność skutecznie opiera się zmieniającym się trendom społecznym. Dla przykładu warto wspomnieć o dobrze znanej w Polsce sieci sklepów Biedronka, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.
TINA – co to znaczy?
Błażej Bogdziewicz, zarządzający subfunduszu Caspar Akcji Europejskich zachęca, aby zastanowić się na alternatywami. Czy są inne klasy aktywów, które w obliczu niskich stóp procentowych mogą być skuteczną inwestycją? Z rodzimego kraju znamy sytuację osób trzymających swoje oszczędności na depozytach, na których notują realną stratę. A skala problemu w Europie Zachodniej jest o wiele większa i trwa już od dłuższego czasu. To samo dotyczy inwestycji poczynionych na rynku długu, gdzie dla przykładu krzywa rentowności obligacji rządu niemieckiego jest ujemna na całej swojej długości. Inaczej mówiąc, nawet kupując trzydziestoletnie obligacje otrzymujemy ujemne rentowności. Warto dodać, że rynek nieruchomości, zwłaszcza rynek wynajmu nieruchomości , doznał na skutek pandemii znaczącego uszczerbku.
Wszystko to oznacza, że jest bardzo duży potencjał przepływu kapitału na rynek akcji, który oferuje zarówno perspektywę wzrostu, jak i wyższą stopę dywidendy. Zatem czynnik prowzrostowy o oznaczeniu TINA (z ang. There is no alternative, nie ma alternatywy) coraz bardziej przemawia za inwestycjami na rynkach akcji.
Fundusze inwestycyjne Caspar TFI dostępne na Platformie Funduszy F-Trust (w tym Caspar Akcji Europejskich)
Nota prawna
Informacje dotyczące treści zamieszczonych na stronie internetowej F-Trust SA
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał ma charakter reklamowy i jest sponsorowany przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. z siedzibą w Poznaniu. Nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności.
Informacje dotyczące ryzyka.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka Caspar Akcji Europejskich znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów zamieszczonym na stronie internetowej www.caspar.com.pl.