Jak oszczędzać na emeryturę?
Oczywiście wiele zależy od tego, w którym momencie swojego życia podejmiemy decyzję o odkładaniu części wypracowanych dochodów na emeryturę. Im zrobimy to szybciej, im bardziej będziemy konsekwentni w swoich działaniach, tym zgromadzona kwota będzie większa, a w konsekwencji na emeryturze nasze możliwości realizowania marzeń większe.
Jak odkładać pieniądze na emeryturę bezpiecznie?
Jednym z kroków do bezpiecznego gromadzenia środków na emeryturę jest wykupienie Indywidualnego Konta Emerytalnego lub/i Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Korzystanie z tych instrumentów pozwala zresztą osiągnąć spore korzyści już dzisiaj, bo to prosty i całkowicie legalny sposób na zmniejszenie naszych obciążeń podatkowych.Kolejnym instrumentem gromadzenia środków na emeryturę są fundusze inwestycyjne. Ten instrument może być szczególnie dochodowy wówczas, gdy nasz horyzont inwestycyjny jest długi. To znaczy, że im wcześniej zaczniemy inwestować w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, tym lepiej dla zasobności naszego portfela.
Przy czym nie oznacza to, że decydując się na inwestowanie w fundusze musimy od razu dysponować wielkimi kwotami. Na początek wystarczy nawet sto złotych byle tylko owe sto złoty inwestować regularnie, co miesiąc. Już w ten sposób przez lata odłożymy sporą kwotę, a rynek kapitałowy będzie w tym czasie pracował, aby ta kwota była jeszcze większa.
Oszczędzając na emeryturę szerokim łukiem omijajmy wszelkiego rodzaju „okazje” i „szczególnie intratne” propozycje. Rynek kusi dzisiaj wieloma tego typu propozycjami. Wybierajmy przede wszystkim inwestycje płynne, notowane, bo to znacznie bezpieczniejsze i w dłuższym horyzoncie czasowym pewniejsze.
Jak odkładać pieniądze na emeryturę rozważnie?
IKE i IKZE to przykład rozważnego odkładania pieniędzy na emeryturę. Pamiętajmy, że zgromadzone tam pieniądze są nasze i są dziedziczne. Rozwagą musimy się natomiast wykazać gromadząc pieniądze na emeryturę w funduszach inwestycyjnych. Po pierwsze starannie wybierzmy firmę zarządzającą funduszami. Postawmy na taką, która ma już przynajmniej kilkuletnią historię, posiada wszystkie odpowiednie pozwolenia, działa pod okiem Komisji Nadzoru Finansowego, zarządzane przez nią fundusze cieszą się dobrą opinią specjalistów, a wypracowywane wyniki należą do rynkowej czołówki.
Po drugie, inwestując na długie lata nie umieszczajmy wszystkich pieniędzy do jednego funduszu. Postawmy na kilka inwestując na różnych rynkach, w różne instrumenty. Niech nasz portfel będzie zróżnicowany, nie opiera się tylko na przykład na akcjach, ale niech w nim będą również fundusze dłużne i pieniężne. To ustabilizuje cały portfel, zmniejszy jego zmienność, spowoduje, że będzie bezpieczniejszy.
Jak odkładać pieniądze na emeryturę aktywnie?
Sytuacja na rynkach kapitałowych jest zmienna. Dlatego odpowiedzialny inwestor – a przy oszczędzaniu na emeryturę odpowiedzialność jest najważniejsza – musi śledzić sytuację gospodarczą i tak sterować swoimi inwestycjami, aby w najbardziej odpowiedzialny sposób wykorzystywać koniunkturę. Przed laty wielu Amerykanów stosowało zasadę „zainwestuj i zapomnij”, niektórzy nawet dobrze na tym wyszli, ale ten „przepis na wieloletnią inwestycję” pochodzi z lat trzydziestych XX wieku. Dzisiaj sytuacja gospodarcza jest znacznie bardziej dynamiczna, a koniunktura zmienia się szybciej niż kiedykolwiek dotąd.
Dlatego raz do roku warto przeanalizować wyniki funduszy, w których gromadzimy środki na emeryturę, przedyskutować sytuację gospodarczą na świecie ze specjalistą, sprawdzić w którym kierunku podąża globalna gospodarka i wprowadzić pewne modyfikacje do naszego portfela.
Zobacz także:
- Stopy procentowe – czym są i jaki mają wpływ na inwestycje?
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.