Fundusze mieszane mogą być dobrym rozwiązaniem dla inwestorów
Czym są fundusze mieszane?
Fundusze inwestycyjne mieszane inwestują zarówno w akcje, jak i obligacje lub bony skarbowe. Ta konstrukcja łączy więc instrumenty ryzykowne – ale dające szansę wypracowania wysokiej stopy zwrotu – ze znacznie bezpieczniejszymi i co do zasady mniej podatnymi na wahania obligacjami. Tym samym fundusze mieszane samoistnie dywersyfikują ryzyko i dają ich posiadaczom większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności.Woda i ogień
W normalnych warunkach ekonomicznych fundusze inwestycyjne mieszane są z reguły adresowane do osób mniej doświadczonych oraz tych, które nie są przyzwyczajone do aktywnego zarządzania swoim majątkiem. Trzeba bowiem pamiętać, że akcje oraz obligacje są ze sobą odwrotnie skorelowane. Oznacza to, że w zależności od sytuacji rynkowej z reguły raz zarabiają akcje (niskie stopy procentowe, niewielka inflacja, znaczący wzrost gospodarczy), a raz obligacje (inflacja, wysokie stopy procentowe, niski lub zerowy wzrost gospodarczy).Teraz do tych elementów dołączył nowy, który powoduje, że fundusze inwestycyjne mieszane zyskują w oczach inwestorów i mogą się stać atrakcyjne – niepewność kierunku, w którym w najbliższych miesiącach będzie podążała światowa gospodarka.
Czas niepewności
Po wielu latach bardzo niskiej inflacji oraz skrajnie, w praktyce w wielu krajach ujemnych, niskich stóp procentowych świat boryka się z inflacją, która jest efektem wychodzenia z pandemii koronawirusa, rosyjskiej napaści na Ukrainę i kryzysu energetycznego. I choć globalna gospodarka już hamuje, to jednak pojawiają się głosy, że uda się uniknąć grożącej nam recesji, a nawet jeśli ona jednak nadejdzie, to będzie płytka i niezbyt długa. W każdym razie płytsza i krótsza niż przewidywały czarne scenariusze.Jednym ze źródeł tego umiarkowanego, a nawet nieśmiałego optymizmu są Chiny, które niedawno zerwały z polityką Zero covid i otwierają się na świat. Oznacza to zakończenie polityki lockdownów, ponownego otwierania zamkniętych często przez wiele miesięcy fabryk i wznawiania produkcji, a co za tym idzie także większego popytu na surowce. Nie ma natomiast wątpliwości, że świat będzie się borykał z inflacją, a wojna z nią potrwa długo i będzie uciążliwa.
Krótko mówiąc – nie bardzo wiadomo, w którym kierunku światowa gospodarka pożegluje i czy korzystniejsze będzie stawianie na akcje, czy na obligacje. W tej sytuacji fundusze mieszane wydają się być interesującym i dobrze rokującym na najbliższą przyszłość rozwiązaniem, bo w ich składzie są zarówno akcje, jak i obligacje.
Fundusze mieszane – jak zainwestować?
Wybierając konkretny fundusz mieszany warto poznać jego strukturę, to znaczy dowiedzieć się, jaka część aktywów jest inwestowana w akcje, a jaka w obligacje. Warto się też dowiedzieć, czy na pewno większość obligacji to papiery skarbowe, bezpieczniejsze niż obligacje korporacyjne i dowiedzieć się, na jakim rynku inwestowane są akcje. Ostatnie prognozy mówią bowiem, że z kryzysu szybciej będą wychodziły państwa określane jako rozwijające się, a dopiero później ten efekt osiągną rynki rozwinięte.Inwestowanie w fundusze mieszane jest tak samo proste, jak we wszystkie inne instrumenty rynku kapitałowego. Można to zrobić umawiając się z doradcą finansowym lub korzystając z dostępnych w Internecie platform.
Zobacz także:
- Jak oszczędzać na emeryturę?
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.