Fundusz funduszy czyli co?
Inwestycje klientów, podobnie jak inne aspekty życia, stają się coraz bardziej globalne. Za oczekiwaniami klientów powinna iść również oferta sektora finansowego. Nie jest jednak łatwo samodzielnie okiełznać cały świat i skutecznie alokować na nim powierzone pieniądze. Jest jednak narzędzie, które zaczyna być coraz częściej wykorzystywane, jest to fundusz funduszy (ang. fund of funds, FOF). Nazwa wskazuje, że jest to konstrukcja, która powinna w jeszcze większym stopniu spełniać przesłanki, dla których powoływany jest zwykły fundusz inwestycyjny.
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
Dla przypomnienia, fundusz inwestycyjny wraz z otoczeniem prawnym i instytucjonalnym możemy przyrównać do zestawu sit i „filtrów”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa lokowanych środków i adekwatności wybranych instrumentów.
Poziom 1 – „filtr” prawny, nakładany przez regulacje i nadzór Komisji Nadzoru Finansowego
Poziom 2 – „filtr” instytucjonalny osiągany przez podział zadań i odpowiedzialności na towarzystwo funduszy inwestycyjnych, agenta transferowego i bank depozytariusz
Poziom 3 – „filtr” profesjonalizmu; środkami zarządzają osoby o odpowiednich kwalifikacjach, doświadczeniu, wspierane przez komitety inwestycyjne oraz systemy zarządzania ryzykiem
Poziom 4 – „filtr” adekwatności realizowany przez dystrybutora, którego rolą jest odpowiednie połączenie oczekiwań i preferencji ostatecznego inwestora z wyselekcjonowaną już wcześniej podażą funduszy
Taki zestaw zabezpieczeń nie zwalnia inwestora od podjęcia ostatecznej decyzji i wzięcia na siebie ryzyk związanych z wybranymi funduszami, pozwala jednak ograniczyć ryzyko i dopasować je do własnych preferencji.
System ten nie jest idealny i czasami zdarza się, że przez zbieg niekorzystnych zdarzeń , czy też przez zwykły błąd ludzki zainwestowane środki ucierpią na skutek ziszczenia się któregoś z ryzyk. Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, że po zastosowaniu tych „filtrów” podaż funduszy i tak jest ogromna, zatem po stronie inwestora leży często trud wyboru, analizy i śledzenia funduszy w swoim portfelu.
To właśnie dla inwestorów, którzy większym stopniu obawiają się wystąpienia strat lub tych, którzy nie dysponują lub nie chcą poświęcać zbyt dużej ilości czasu , przygotowano kolejny „filtr” w postaci Funduszu Funduszy.
Fundusz funduszy – jak to działa?
W skrócie polega to na tym, że fundusz do swojego portfela nabywa inne fundusze. Mogą to być fundusz otwarte, zamknięte, polskie, zagraniczne czy ETFy (ang. Exchange-traded fund).
Założeniem takiego pomysłu jest zgromadzenie w jednym miejscu różnych strategii, branż, walut czy ekspozycji geograficznych, celem natomiast zwiększenie bezpieczeństwa poprzez dywersyfikację.
Fundusz taki może inwestować w instrumenty niedostępne na rodzimym rynku klienta lub obarczone wysokimi barierami wejścia, przez co pośrednio daje możliwość korzystania z narzędzi wcześniej dla detalicznych klientów niedostępnych. Jednocześnie uczestnik może korzystać z talentów wielu zarządzających na różnych rynkach bez konieczności rozdrabniania swojego portfela na dużą ilość pozycji.
Podsumowując, narzędzie inwestycyjne jakim jest fundusz funduszy można wykorzystać m.in. do:
- zmniejszenia ryzyka poprzez większą dywersyfikację portfela,
- jednoczesnego zastosowania różnych strategii inwestycyjnych
- obecności na wielu rynkach jednocześnie
- skorzystania z instrumentów obarczonych wysokimi limitami wpłat
- uwolnienia się od samodzielnego analizowania większej liczby funduszy
- uzyskania dostępu do funduszy, które w innym przypadku mogłyby być nieosiągalne
- śledzenia i analizowania zagregowanego portfela w postaci jednego funduszu
Jak poznać czy fundusz funduszy jest dla mnie?
Szeroka dywersyfikacja portfela powoduje, że zainwestowane pieniądze są mniej narażone na ryzyko na poszczególnych rynkach, aktywach czy spółkach. Niestety to narzędzie działa w dwie strony i pozbawia inwestora również możliwości skorzystania ze wzrostów na jednym konkretnym rynku dla większej części swojego kapitału. Dlatego warto sobie zawczasu odpowiedzieć na kilka pytań:
- Czy godzę się na zwiększenie bezpieczeństwa kosztem szansy na większy zysk?
- Czy brakuje mi czasu na poszukiwania, analizę i monitoring portfela funduszy?
- Czy wśród dostępnych rozwiązań brakuje mi możliwości inwestycyjnych?
- Czy koszty transakcyjne, procedury i poślizgi czasowe istotnie zakłócają mój proces inwestycyjny?
Jeżeli przy którymś pytaniu pojawiła się odpowiedź TAK, to oznacza, że warto rozważyć dodanie do swojego portfela dobrego funduszu funduszy.
Szukając tego dobrego FOF przede wszystkim warto poznać pomysł na jego działanie i poszukać tego aspektu, w którym zarządzający mają nas wyręczyć, bo tylko wtedy masz pewność, że pobrana opłata za zarządzanie (ang. management fee) jest warta swojej ceny. Dodatkowych informacji dostarczy wskaźnik TER (total expense ratio), w którym zawarte są wszystkie koszty związane inwestycją w dany fundusz.
Paleta dostępnych rozwiązań w gronie funduszy inwestycyjnych jest szeroka i nie można z góry określić, że coś jest dobre albo złe. FOF, FIO, SFIO, FIZ i inne można przyrównać bardziej do narzędzi w twoje skrzynce do majsterkowania. Masz ich tam całą masę, wiesz jak działają i do czego ich użyć.
Zobacz także: