Fundusze inwestycyjne opinie – fachowcy czy złodzieje?
Fundusze inwestycyjne w Polsce okryte są złą sławą, opinie jakie można spotkać np. w internecie są w większości niepochlebne, a skala oszczędności trzymanych w bankach prawie pięciokrotnie przewyższa te zainwestowane w fundusze. Postanowiłem przeanalizować dlaczego tak się stało.
Fundusz inwestycyjny – powody powstania
Głównym celem pierwszych funduszy inwestycyjnych powstałych w Holandii w XVIII wieku było gromadzenie środków od małych inwestorów w celu wspólnego zainwestowania w prywatne przedsięwzięcia produkcyjne czy handlowe. (narzędzie wspólnego inwestowania)
100 lat później twórcom funduszy przyświecało dodatkowo umożliwienie inwestowania i zarabiania osobom, które nie znają się na tym lub nie mają czasu na śledzenie tego co dzieje się na światowych rynkach. (korzystanie z wiedzy i czasu innych)
Jak widać u podstaw tworzenia funduszy leżą dwie główne korzyści, które stanowią odpowiedź na ważne potrzeby mniejszych inwestorów.
Fundusze inwestycyjne opinie – co zatem się stało, że w Polsce nie są najlepsza?
Początek działalności to lata dziewięćdziesiąte, początkowo dostępne one były jednie w punktach obsługi samych towarzystw lub w domach maklerskich. Dopiero zaangażowanie się banków na początku bieżącego stulecie sprawiło, że stały się one dostępne szerokiej liczbie potencjalnych klientów poprzez sieci placówek bankowych. Warte odnotowania jest to, że były to równocześnie pierwsze lata funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej w Polsce i świadomość ekonomiczna obywateli dopiero się rodziła. Niewiele osób miało do czynienia z inwestycjami kapitałowymi, rozumiało mechanizmy rządzące rynkami czy też miało świadomość ryzyka związanego z inwestowaniem w fundusze, szczególnie te inwestujące w akcje.
Spadające oprocentowanie lokat w latach 2001-2007 skłaniało coraz większą liczbę osób do szukania potencjalnych zysków w funduszach inwestycyjnych. Mechanizm był prosty im większe wzrosty wartości funduszy, tym większe napływy nowy środków, im więcej nowych środków napływa tym większe wzrosty… Oczywiście taka sytuacja nie trwa wiecznie i nadchodzi ten moment, kiedy następuje przegrzanie gospodarki, w którym wyceny spółek i innych aktywów wskazują na zbytnio wygórowane oczekiwania co do przyszłości i kondycji gospodarki. Wtedy kończą się wzrosty oraz łatwe zyski uczestników funduszy akcyjnych. Jest to naturalna kolej rzeczy, której wyjaśnienia lepiej szukać w psychologii inwestowania czy też w analizie zbiorowych zachowań ludzkich.
Zobacz nasz profil na LinkedIN
W całym procesie funkcjonowania rynku funduszy myślę, że warto zwrócić uwagę na dwie sprawy, które moim zdaniem mogły przyczynić się do złej opinii:
Niewystarczająca wiedza i doświadczenie osób oferujących fundusze w szerokich sieciach bankowych. W sytuacji braku wiedzy i doświadczenia po stronie klienta, powierzchowna wiedza pracownika banku wyposażonego często jedynie w informacje wspomagające sprzedaż preferowanych przez bank funduszy skutkował nie wystarczającym dopasowaniem funduszu do profilu ryzyka klienta. Skutek tego to cała rzesza klientów, którzy podjęli nadmierne ryzyko i stracili swoje pieniądze. Zdaję sobie sprawę, że w dużym stopniu generalizuję. Wśród doradców były też osoby, które dysponowały odpowiednią wiedzą i należycie wykonywały swoją pracę, ale niestety ich praca nie była wstanie wpłynąć na całościowy obraz procesu sprzedaży funduszy w czasie hossy z lat 2003-2007.
Drugim aspektem, który odznaczył się sporym piętnem na opinii na temat funduszy jest ubieranie funduszy inwestycyjnych w różnego rodzaju opakowania. Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju polisy inwestycyjne (ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe). Opakowania dawały klientowi dodatkową ochronę i przywileje prawno-podatkowe, za które klient dodatkowo płacił. Niestety dla większości z nich, te przywileje były po prostu zbędne, a wynik inwestycyjny niepotrzebnie był obciążony dodatkowymi opłatami (administracyjnymi, za zarządzanie, za ryzyko). Żeby zapewnić sobie gwarancje wysokiego przychodu, konstrukcja tych opakowanych funduszy obligowała klienta do regularnego wpłacania środków, a przed wcześniejszymi wypłatami skutecznie odstraszały bardzo wysokie opłaty likwidacyjne.
W efekcie tych zdarzeń i sytuacji zalety rozwiązania jakim są fundusze inwestycyjne zostały w znaczny sposób zniekształcone i przykryte niepochlebną opinią.
F-Trust – zmieniamy fundusze inwestycyjne dla Ciebie – fundusze inwestycyjne opinie
W F-Trust uważamy, że fundusz inwestycyjny to doskonałe narzędzie inwestycyjne dla osób, które wiedzą, że specjalizacja pozwala osiągać lepsze efekty i oszczędzać czas. Bo pieniądze powinny pracować dla Ciebie tak samo ciężko, jak Ty na nie.
Dla nas fundusz inwestycyjny to po prostu narzędzie, którego należy użyć, żeby osiągnąć zamierzony cel. Ponieważ wiemy, że są różne cele i nikt poza Tobą lepiej o nie nie zadba, dlatego specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy swojego rodzaju „skrzynkę z narzędziami” – Platformę Funduszy F-Trust.
Znajdziesz na niej:
- najwyższej jakości narzędzia → ponad 1000 funduszy inwestycyjnych,
- przykłady zastosowań i konfiguracji → nasze portfele modelowe,
- recenzje fachowców → raporty inwestycyjne i komentarze zarządzających,
- a w razie potrzeby osobiste wsparcie merytoryczne i techniczne → spotkania z regionalnymi dyrektorami F-Trust.
ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO
Zajmie Ci to maksymalnie 1 minutę