Oszczędzanie musi być proste i tanie!
Pamiętam ze szkoły podstawowej, kiedy jeszcze w użyciu były książeczki SKO, hasło – „październik miesiącem oszczędzania”. Dlaczego akurat październik? Jak się tak porządnie zastanowić, to w sumie się zgadza, za chwilę ogarnie nas szaleństwo prezentów gwiazdkowych, następnie karnawałowe imprezy, co jak powszechnie wiadomo ma charakter odwrotny do oszczędnego, potem już za chwilę lato, a w wakacje przecież nie wolno sobie cały czas odmawiać, bo coś od życia się należy. Jak widać wymyślanie wymówek idzie mi całkiem dobrze. Październik już za nami, ale tegoroczna jesień z jednej strony dostarcza nam ciekawe badania, które dosadnie pokazują, jak my – Polacy dysponujemy swoimi pieniędzmi, a z drugiej daje dużą dawkę pretekstów, by odważniej zająć się tematem oszczędzania. Tej jesieni także F-Trust w swojej Platformie Funduszy wprowadza kolejne funkcjonalności, które sprawiają, że oszczędzanie na emeryturę staje proste i tanie, bo OSZCZĘDZANIE MUSI BYĆ PROSTE.
Co mówią o nas badania?
W poprzednim wpisie powoływałem się na badania „Wybrane aspekty oszczędzania w polskim społeczeństwie” przygotowane na zlecenie Związku Banków Polskich, wedle których odsetek osób, które stać na to, żeby w skali miesiąca cokolwiek odłożyć poprawia się i wynosi już 66%, ale stosunkowo niewiele z nich wie, na co chce oszczędzać, a jeszcze mniej jest świadome jak to zrobić. Odpowiedzi na to, dlaczego tak jest, szukam w kolejnych badaniach, które ujrzały światło tej jesieni. Jest to coroczny raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym „Postawy Polaków wobec finansów” za wrzesień 2016 r. Całość raportu można znaleźć tutaj.
Źródło: „Postawy Polaków wobec finansów” – Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym
Dlaczego określenie celu oszczędzania jest ważne? Można to porównać do celu podróży. Jak nie wiemy dokąd idziemy, to skąd mamy wiedzieć którą drogę należy wybrać, jakim tempem będziemy się poruszać i za pomocą jakiego środka transportu najszybciej tam dotrzemy? Obecna sytuacja wygląda tak, że Polacy nie wiedzą, dokąd idą ze swoimi oszczędnościami i na wszelki wypadek wszędzie idą pieszo (czyt. trzymają w gotówce).
Źródło: „Postawy Polaków wobec finansów” – Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowym
Z raportu płynie kolejny przykry aspekt, który pokazuje, że Polacy nie radzą sobie z finansami. Do braku planowania należy dodać brak kontroli wydatków oraz brak nawyku rozmowy o pieniądzach w rodzinnym gronie. Taka mieszanka postaw to gotowy przepis na katastrofę. Różnice w odpowiedziach osób oszczędzających i nieoszczędzających są uderzające.
Pierwszy krokiem jest rozmowa. Aż 78% oszczędzających kobiet rozmawia o pieniądzach w domu. By zacząć rozmawiać musimy się odsłonić i okazać zaufanie członkom rodziny. Rozmawiając o finansach nie sposób pominąć wydatki czy potrzeby, a to już staje się doskonałą podstawą, by zacząć planować domowy budżet. Włączając do rozmowy różne pokolenia otwieramy się na inne punkty widzenia, doświadczenia i pomysły, które warto uwzględnić w domowym budżecie.
Pretekst by zacząć? Oszczędzanie musi być proste.
Tegoroczna jesień obfituje również w informacje dotyczące stanu systemu emerytalnego oraz planowanych w nim reform. Temat wielokrotnie poruszany na tym blogu, którego zasadność determinowana jest głównie przez zmiany demograficzne, tj. dłuższe życie, niższa dzietność oraz ruchy migracyjne. Innymi słowy, jeżeli potraktujemy system emerytalny jako wspólną skarbonkę, do której wrzucamy pieniądze, żeby na starość móc z niej skorzystać, to aktualnie zmiany idą w takim kierunku, że coraz mniej osób do niej wrzuca składki, a coraz więcej osób i dłużej podbiera. Ta tendencja zdaje się przyspieszać.
Kiedy już zrozumiesz, że dotychczasowy model jaki znasz z podpatrywania swoich dziadków czy rodziców przestaje właśnie działać, to przestań oszczędzać bez celu i zacznij budować własny kapitał emerytalny. Spokojnie, masz czas, ale sprawa jest ważna, a kwota do uzbierania jest znaczna. Przytoczone wcześniej badania pokazują, że wymówka „nie stać mnie” już jest nieaktualna, a F-Trust wspólnie ze Skarbiec TFI obalają kolejne mity i wymówki. Ogłaszamy, że oszczędzanie może być proste i tanie. Sprawdź sam i otwórz swój program emerytalny beż żadnych opłat na Platformie Funduszy.
IKE I IKZE SKARBIEC TFI NA PLATFORMIE FUNDUSZY F-TRUST BEZ OPŁAT
Otwórz darmowe konto (potrzebujesz do tego jedynie adresu email i 1 minuty wolnego czasu) i załóż Program Emerytalny Skarbiec TFI – IKE I IKZE.