Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – grudzień 2016 – PODSUMOWANIE
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – GRUDZIEŃ 2016
Za nami trudny rok, który rozpoczęliśmy od mocnej korekty, by w połowie roku zmierzyć się z zawirowaniami dotyczącymi BREXIT-u, a skończyć głowiąc się nad wpływem nowego prezydenta USA na rodzimą i światową gospodarkę. Znamiennym jest to, że po każdej mocniejszej przecenie rynek (zwłaszcza w wydaniu amerykańskim) równie szybko podnosił się i bił nowe rekordy. Pokazuje to, że jesteśmy w wyraźnym trendzie wzrostowym, który trwa już ósmy rok…
Zmiany, które dokonujemy w portfelach na koniec grudnia 2016 roku to skracanie pozycji, które dały w ostatnim okresie zarobić, a otwieranie w obszarach, wśród których szukamy okazji na najbliższe miesiące. Głównym rozgrywającym wydaje się być amerykański dolar i to jego zachowanie w dużej mierze wpłynęło na skład naszych portfeli.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Zamykamy pozycje na funduszach spółek wydobywczych po dobrym roku, ale dalej utrzymujemy dosyć dużą ekspozycją na sektor surowców w postaci funduszy opartych o „nowa energię”, zasoby naturalne oraz przemysł spożywczy. Kolejną zmianą jest zmniejszenie roli dolara i wyrównania ekspozycji walutowej w całym portfelu. Zamykamy również pozycję w funduszu spółek amerykańskich, ale pozostajemy w USA za pomocą wybranych funduszy sektorowych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Utrzymujemy ekspozycję na rynki wschodzące i rozszerzamy udział o fundusz większych spółek z rodzimego parkietu, kosztem funduszu opartego o Japonię, która skorzystała w ostatnim kwartale na słabnącej walucie. Nową pozycją jest też fundusz z branży zdrowotnej, który zastąpił w portfelu fundusz spółek wydobywczych. Kierunki pozostają bez zmian, fundusze z rynku surowcowego i rynków wschodzących będą decydowały o kondycji naszego portfela.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
W listopadzie rynki obligacji skarbowych otrzymały wyraźny sygnał o ryzyku odwrotu. Ostatnie klika lat luzowania monetarnego spowodowały znaczące napływy kapitałów do tego segmentu i co za tym idzie spadki rentowności do często absurdalnych poziomów. Taki stan rzeczy nie może trwać wiecznie i nagły zwrot, z jakim mieliśmy do czynienia w listopadzie sugeruje możliwe odwrócenie trendu. Zmieniamy zatem skład portfela idąc w kierunku krótkoterminowych papierów, które są mniej podatne na ryzyko wzrostu stóp procentowych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust, Jędrzej Janiak Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.