2500 odhaczone i co dalej?
Cena złota wzrosła w tym roku już ponad 20%, w ostatnich dniach przekraczając poziom 2500 dolarów za uncje. Na łamach naszego F-Trust iWealth News temat złota poruszamy regularnie, a nasze nastawienie do złota od lat jest pozytywne, przy czym w czwartym kwartale 2023 roku zmieniło się na mocno pozytywne. Wówczas właśnie cena złota osiągnęła 1800-2000 dolarów, a my wyznaczyliśmy dla niej cel na poziomie 2500 dolarów za uncje, o czym napisaliśmy tutaj: Gdzie czekają nas wzrosty? – iWealth.
Czy to chwilowy wyskok związany z napięciami geopolitycznymi? Naszym zdaniem nie. Tendencja jest ewidentnie długoterminowa. Rekordowe zakupy przez banki centralne trwają kolejny rok z rzędu i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie banki te miały jakikolwiek powód, żeby przestać je kupować, a tym bardziej sprzedawać. Prym w tych zakupach wiodą banki centralne rynków wschodzących, (BRICS+), pracujące wspólnie nad nową walutą The Unit, która prawdopodobnie będzie w 40% zabezpieczona złotem, o czym pisaliśmy tutaj: BRICS+ kontra Dolar, małe i średnie spółki oraz Atomowy big-tech – iWealth). Zaangażowanie inwestorów indywidualnych w złoto wciąż jest nikłe, choć ze względu na silne wzrosty, ich zainteresowanie nieco się poprawiło od zeszłego roku.
Bardzo ciekawe jest to, że złoto pozostawało bardzo silne przez cały ostatni okres wysokich realnych stóp procentowych w USA, gdy historycznie korelacja była silnie ujemna, ponieważ realnie wysokie oprocentowanie obligacji odciąga uwagę i kapitał od złota. Powyższą korelację, oraz jej brak w ostatnich kwartałach widać na poniższych wykresach.
Źródło: BofA Global investment Strategy, Bloomberg
Co dalej może się dziać z ceną złota? Dziś rynek spodziewa się rozpoczęcia serii dosyć dynamicznych obniżek stóp procentowych w USA. Do września przyszłego roku mają one się znaleźć na poziomie około 3-3,25% z 5,25-5,50%. Dzisiaj, a wiec gdyby inflacja pozostała na tym samym poziomie co obecnie, stopy realne spadłyby praktycznie do zera. Czego w takim razie należy spodziewać się w takim momencie?
Logika nakazuje, że o ile w warunkach niesprzyjających złotu, zachowanie jego ceny było zaskakująco silne, to w warunkach, które będą sprzyjające, czyli w środowisku coraz niższego realnego oprocentowania obligacji, cena złota co najmniej nie powinna spadać. Tym bardziej, że niższe stopy w USA oznaczają osłabianie się dolara, a więc wyceniane w nim złoto nawet bez zmiany realnej wartości, powinno wzrosnąć w wartości nominalnej. To zresztą pozostaje solą w oku amerykańskich decydentów, ponieważ siła złota obnaża słabość dolara, a równocześnie umacnia pozycje Rosji, Chin, czy niektórych innych rynków wschodzących, czego amerykanie woleliby uniknąć. Tu powstaje pytanie otwarte, czy podejmą w tej kwestii jakieś działania, co pozostaje dużym ryzykiem w kontekście dalszego zachowania ceny złota. Analiza techniczna podpowiada dwie rzeczy:
- Na dzień dzisiejszy mniejszy zasięg wynikający z szerokości kanału w którym cena złota konsolidowała się w latach 2021-2023 (czarne linie na wykresie) został właśnie osiągnięty, więc pewna przerwa we wzrostach może być w tym momencie uzasadniona.
- Zasięg wynikający z formacji całej flagi wyrysowanej od połowy 2018 roku,(czerwone linie na wykresie), sugeruje cenę 3000 dolarów za uncję w dłuższym terminie, co biorąc pod uwagę sprzyjające czynniki fundamentalne i ustalony trend wzrostowy, nie byłoby niczym nadzwyczajnym w horyzoncie przyszłego roku.
Źródło: stooq.com, opracowanie własne
Złoto na ATH! 2500 USD i co dalej?
20 sierpnia cena złota osiągnęła szczyt wszechczasów docierając do poziomu dwóch tysięcy pięciuset trzydziestu dolarów za uncję cennego kruszcu. Jakie są dalsze perspektywy? Zapraszamy na rozmowę Michała Kurpiela, Wiceprezesa Zarządu F-Trust iWealth z Jackiem Maleszewskim, CFA, dyrektorem ds. Doradztwa Inwestycyjnego F-Trust iWealth
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: