5 tez inwestycyjnych // listopad 2024
Poniżej prezentujemy 5 autorskich tez inwestycyjnych, opracowanych przez Zespołu Doradztwa i Analiz F-Trust iWealth, na temat których więcej piszemy w naszym najnowszym Raporcie miesięcznym. Aby uzyskać dostęp do pełnego raportu, zapisz się na nasz newsletter, albo załóż darmowe konto na Platformie Funduszy.
Michał Kurpiel, Wiceprezes Zarządu F-Trust iWealth
5 tez inwestycyjnych F-Trust iWealth na listopad 2024
Niewątpliwie najważniejszą informacją miesiąca jest wybór Donalda Trumpa na czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych. To właśnie z fotela w Białym Domu, zajętego przez republikanina będą zapadać decyzje, które wskazywać będą dominujące kierunki w globalnej geopolityce, ale i w gospodarce czy na światowych giełdach, rynkach walutowych i obligacji. Pierwsze dni po wyborach przyniosły euforyczne reakcje rynków akcji, szczególnie indeksów w USA, co świadczy o pozytywnym przyjęciu koncepcji programu „America First”.
Zapraszam do lektury naszego listopadowego komentarza miesięcznego, w którym prezentujemy pogląd Zespołu Doradztwa i Analiz na rynek akcji, obligacji oraz surowców a także nasze tezy inwestycyjne, które są podstawą do konstruowanych rekomendacji inwestycyjnych w portfelach.
1. Jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego z akcjami jako dominującą klasą aktywów.
Nieprzerwanie jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego. Zwracamy natomiast uwagę na zadyszkę spowodowaną utrzymywaniem zbyt długo wysokich stóp procentowych oraz perspektywą wojny celnej. „America First” może skierować kapitał na rynek akcyjny w USA. Po wyborach zmniejsza się przewidywalność geopolityczna.
2. Wysokie wyceny w USA na fali „America First” jak dotąd nie przeszkadzają. Rynki Emerging Markets do obserwacji.
Prezydent Trump prawdopodobnie będzie dążył do osłabienia dolara, żeby wzmocnić konkurencyjność gospodarki USA. Powinno to dobrze wpływać na rynki wschodzące, ale pod znakiem zapytania są kwestie taryf celnych. Poszczególne kraje z koszyka EM są nierównomiernie narażone na efekty działań nowej administracji.
3. Spodziewamy się wzrostu zmienności związanej z ryzykami geopolitycznymi.
Wiele działań na arenie międzynarodowej zostało odłożonych na czas po wyborach i w najbliższych miesiącach mogą się ujawnić, co zwiększy zmienność na rynkach. To oznacza, że warto mieć w portfelu gotówkę na pojawiające się okazje/przeceny oraz ekspozycję na złoto.
4. Polskie akcje są wyceniane z dyskontem ze względu na ryzyko geopolityczne.
Niskie wyceny polskich akcji utrzymują się ze względu na ryzyko polityczne, które po wyborach w USA, może zmaterializować się na dwa sposoby, w zależności od sposobu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Pozytywne zakończenie tego konfliktu z punku widzenia Polski skutkowałoby szybkim zmniejszeniem obecnego dyskonta. Rozejm na warunkach Putina utrzyma lub zwiększy wartość dyskonta.
5. Surowce pozostają w kręgu naszych zainteresowań, ale należy uzbroić się w cierpliwość.
Wygrana Trumpa oznacza wzrost produkcji gazu i ropy oraz wspieranie spółek z tego sektora, ale też niższe ceny tych surowców, dlatego pozostajemy neutralni co do energetyki. Długoterminowo pozostajemy optymistami odnośnie metali przemysłowych i spółek z nimi związanych, za czym przemawiają plany odbudowy amerykańskiej infrastruktury, ale w najbliższym czasie największy wpływ będzie miała skala kolejnych odsłon chińskiego stymulusu.
Utrzymujemy pozytywne postrzeganie sytuacji na rynku metali szlachetnych, choć pojawiają się pierwsze sygnały ostrzegawcze. Ze względu na szybki wzrost ceny, popyt banków centralnych nieznacznie osłabł w ostatnim kwartale. W to miejsce pojawia się popyt klientów detalicznych, widoczny w rosnących aktywach funduszy ETF.
Zapraszamy do naszego komentarza miesięcznego w formie wideo, w którym przedstawiamy nasze główne tezy inwestycyjne, a także określamy w jakie aktywa warto inwestować.
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: