Barometr gospodarczy – lipiec 2017
To pierwszy etap naszej comiesięcznej analizy, który jest efektem pracy Komitetu Analitycznego F-Trust. Celem barometru jest znalezienie w cyklu gospodarczym miejsca, w którym znajduje się światowa gospodarka i w ten sposób zidentyfikowanie preferowanej klasy aktywów. Pokaż cały proces
Na początku każdego miesiąca analizujemy dane makroekonomiczne, dzięki którym chcemy poznać kondycję światowego wzrostu gospodarczego. Po pierwszym półroczu widać, że wzrost trwa, choć nie wszędzie z taką samą dynamiką. Wśród krajów rozwiniętych możemy wyróżnić trzy główne ośrodki w światowej gospodarce. Źródłem wzrostu okazały się Stany Zjednoczone, następnie na przód wysunęła się Europa, a obecnie widzimy również silniejsze ożywienie w Japonii. Równolegle toczy się wzrost w gospodarkach wschodzących. Obecne wskazania PMI (PMI – co to i dlaczego wszyscy na to patrzą) dla przemysłu w USA wynoszą już tylko 52,1, spadając z poziomu 55, które notował na początku bieżącego roku, podczas gdy analogiczny wskaźnik dla gospodarki niemieckiej dobija właśnie do 60. To pokazuje, że szczyt PKB jest gdzieś w pobliżu. Do zmiany naszego nastawienia potrzebna jest jeszcze wyższa inflacja, która od dobrego kwartału porusza się w przeciwnym kierunku. Brak jej wzrostu przy rosnącej dynamice PKB jest pewnym zaskoczeniem. Czy to tylko chwilowa anomalia, czy znak zmieniających się czasów, w których gospodarki dużo mniej surowców zużywają, czas wkrótce pokaże.
CZYTAJ TAKŻE POZOSTAŁE ARTYKUŁY:
- Wojna między strachem i chciwością – Jędrzej Janiak dla Gazety Giełdy Parkiet
- Ranking funduszy – czerwiec 2017
- Obserwujemy proces nacjonalizacji – Ring Caspara lipiec 2017
- Czy to trend czy nie? – Grzegorz Zatryb, Skarbiec TFI
Zastrzeżenia Prawne
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej.
Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Informacje dotyczące ryzyka.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.
Ryzyko wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie internetowej F-Trust, w szczególności ryzyko podjęcia decyzji inwestycyjnej, ponosi wyłącznie użytkownik niniejszej strony internetowej.