Barometr gospodarczy – luty 2017
To pierwszy etap naszej comiesięcznej analizy, który jest efektem pracy Komitetu Analitycznego F-Trust. Celem barometru jest znalezienie w cyklu gospodarczym miejsca, w którym znajduje się światowa gospodarka i w ten sposób zidentyfikowanie preferowanej klasy aktywów. Pokaż cały proces
Styczeń przyniósł kolejną dawkę danych makroekonomicznych, które sugerują pozytywne tendencje w światowej gospodarce. Co ciekawe, coraz częściej to dane dotyczące przemysłu, a nie usług, wykazują wyższe poziomy, zarówno w USA , jak i w strefie euro. Zamówienia z przemysłu dodatkowo wpływają na popyt na surowce i oczywiście na ich ceny. Widzimy to we wzrostach wskaźnika cen producentów PPI, który dla obu gospodarek w ujęciu rocznym wyniósł 1,6%, a Polsce aż 3,0%. Rosnące ceny u producentów to presja podnoszenie cen na swoje produkty, co wkrótce przełoży się na wyższe wskazania inflacji konsumenckiej CPI, która zbliża się już do poziomu 2% r/r.
Pod uwagę należy wziąć jednak fakt, że dokładnie rok temu mieliśmy dołek notowań ropy naftowej, przez co obecne wskazania inflacyjne korzystają z tzw. efektu niskiej bazy, a to będzie z każdym miesiącem zanikać. Pozostajemy w inflacyjnej fazie wzrostu gospodarczego, a zysków szukamy na funduszach związanych bezpośrednio z rynkiem surowców lub pośrednio, poprzez inwestycje w krajach, których gospodarki oparte są na ich wydobyciu lub przetwórstwie.
Zobacz najczęściej czytane teksty w tym miesiącu:
- „Polska, Europa, Świat?” – gdzie inwestować i jak wybrać fundusz dla siebie?
- Zwątpienie sprzyja zakupom – Andrzej Miszczuk, Gazeta Giełdy „Parkiet”
Zastrzeżenia Prawne
Informacje dotyczące treści zamieszczonych na stronie internetowej F-Trust S.A.
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715). Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej.
Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.
Informacje dotyczące ryzyka.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.
Ryzyko wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie internetowej F-Trust, w szczególności ryzyko podjęcia decyzji inwestycyjnej, ponosi wyłącznie użytkownik niniejszej strony internetowej.