Co będzie miało największy wpływ na stan naszych oszczędności w 2016 roku?
Zapytaliśmy specjalistów o wytypowanie najważniejszych wydarzeń, które w przyszłym roku będą miały największy wpływ na stan naszych oszczędności.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust SA:
Rok 2016 będzie obfitował w wydarzenia, które jak gwiazdy na niebie pojedynczo nic nie będą znaczyły, dopiero ich konstelacje zaczną być ważne dla naszych oszczędności zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na trzy aspekty.
Ważne, jak zawsze, będą relacje między tempem wzrostu gospodarczego w różnych stronach świata i decyzje, w którym z tych rejonów znajdą się nasze oszczędności. Drugie istotne wydarzenie to ruchy kursów walutowych, a co za tym idzie nasz wybór waluty, w której te oszczędności będą ulokowane. Wreszcie trzecie ważne wydarzenie to obroty spółek i ich zyski. Od tego będą zależały ceny tych spółek, a zatem wartość naszych oszczędności.
Wydarzenia polityczne, konflikty zbrojne, wynalazki naukowe, wydarzenia kulturowe i cała moc ich oddziaływania na giełdę, ceny akcji oraz długu stanowią tylko tło. Najważniejsze jest racjonalne i intuicyjne działanie, mające na celu maksymalizację wartości naszych oszczędności. Szczególnego znaczenia nabiorą zatem miliony indywidualnych decyzji inwestycyjnych podjęte w celu osiągnięcia zysków w 2016 roku.
Nasze decyzje będą dla nas tymi najważniejszymi, gdyż tylko od nich będzie zależała wartość naszych oszczędności. Ani wybór przyszłego kanclerza Niemiec, ani wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czy wybór Hilary Clinton na prezydenta USA, nie uczynią naszych oszczędności lepszymi, gdy podejmiemy złe decyzje inwestycyjne.
Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Asset Management SA:
W moim przekonaniu trzy najważniejsze zaplanowane wydarzenia, które w przyszłym roku będą miały największy wpływ na nasze oszczędności, to w odniesieniu do Polski decyzja Sejmu, Senatu i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca obsady Rady Polityki Pieniężnej. Kadencja większości członków obecnej RPP kończy się w styczniu bądź lutym przyszłego roku i wydaje się prawdopodobne, że nowi członkowie będą raczej opowiadać się ze łagodną polityką pieniężną.
Drugie wydarzenie jest w mojej ocenie najważniejszym w skali światowej. Mam na myśli wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W lipcu 2016 roku poznamy ostateczne decyzje obu partii co do nominacji, zaś w listopadzie decyzję podejmą amerykańscy wyborcy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa z Partii Republikańskiej bądź Bernie Sandersa z Partii Demokratycznej może spotkać się z negatywną reakcją rynków. Dla inwestorów prawdopodobnie najlepszym scenariuszem jest republikański prezydent, ale inny niż Donald Trump.
Trzecie wydarzenie dotyczy stricte sfery przemysłowej. Chodzi o zapowiadaną na marzec przyszłego roku premierę nowego samochodu Tesla Motors – Modelu 3. Model 3 ma być istotnie tańszy od dotychczasowych samochodów Tesli. Jeżeli amerykańska firma odniesie sukces, może on mieć duży wpływ na światową branżę motoryzacyjną i globalny przemysł naftowy.
Michał Górczewski, Główny Analityk F-Trust SA:
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie zaakceptowanie przez świat dużo wolniejszego tempa wzrostu. Wydaje się, że nikogo już nie zaskoczy, że chińskie PKB będzie rosło wolniej niż oczekiwane 7%. Niezwykle trudne zadanie czeka zatem Xi Jinpinga, któremu przyjdzie kierować chińską gospodarką na nieznanych sobie wodach, tj. tam, gdzie główną siłą napędową staje się konsumpcja. To ważne zadanie, albowiem wyczekiwane przez część analityków „twarde lądowanie” chińskiej gospodarki mogłoby pociągnąć za sobą inne gospodarki rynków wschodzących, zwłaszcza te, które zaopatrują Państwo Środka w surowce.
Drugim wydarzeniem, które pewnie rozciągnie się na cały 2016 rok, będzie utrzymywanie się niskich cen ropy. Wydaje się, że w przyszłym roku w dalszym ciągu produkcja będzie wyprzedzać popyt, co będzie hamulcem dla takich państw, jak Rosja i kraje członkowskie OPEC, a jednocześnie będzie doskonałym „paliwem” dla wzrostu gospodarczego w krajach konsumujących ropę i inne surowce mineralne.
Trzecie kwestia to dalsze podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wydaje się, że FED pod przewodnictwem Janet Yellen wkroczył na drogę nieco bardziej jastrzębiej polityki i wielu inwestorów wypatruje kolejnego wzrostu stóp procentowych już w marcu.
Zobacz także: