Fundacja Rodzinna – czym jest i komu jest dedykowana? Rozmowa Krzysztofa Zygmanowskiego, Członka Zarządu iWealth Family z mecenasem Arturem Cmochem
Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera iWealth Family – usługi w obszarze family office.
Krzysztof Zygmanowski, Członek Zarządu iWealth Family rozmawia z mecenasem Arturem Cmochem, Partnerem i Doradcą podatkowym w Kancelarii GWW.
Krzysztof Zygmanowski, Członek Zarządu iWealth Family
Klienci F-Trust iWealth S.A. to w dużej części przedsiębiorcy, poszukujący efektywnych sposobów zabezpieczenia swojego majątku. Rozumiemy te potrzeby. iWealth Family oferuje kompleksowe wsparcie także w tych obszarach.
Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją obecnie firmy rodzinne, jest przekazanie sterów następnemu pokoleniu. Nie jest to proces łatwy ani szybki. Wymaga on długotrwałego przygotowania oraz dobrania odpowiednich narzędzi. Źle „skrojona” sukcesja może nie tylko zaszkodzić rozwojowi przedsiębiorstwa, ale stać się również źródłem wieloletnich problemów w rodzinie.
Dzięki nawiązaniu przez iWealth Family współpracy z Kancelarią GWW nasi klienci są wspierani w różnych obszarach prawnych związanych z posiadanym majątkiem jak i prowadzonym biznesem.
Krzysztof Zygmanowski:
JPanie Mecenasie, proszę opisać naszym czytelnikom Kancelarię GWW z uwzględnieniem obszarów w jakich kancelaria wspomaga polskich przedsiębiorców.Artur Cmoch:
: Kancelaria działa na polskim rynku ponad 25 lat (rok założenia 1996) i jest jedną z największych tego typu organizacji w Polsce. Zatrudniamy łącznie około 200 osób, wśród których 150 to prawnicy i doradcy podatkowi. Oprócz tradycyjnego doradztwa rozwijamy usługi księgowe oraz coraz bardziej istotne dla naszych klientów usługi wsparcia informatycznego związane z doradztwem podatkowo-księgowym. Z uwagi na wielkość naszego zespołu i jego doświadczenie jesteśmy w stanie doradzić w każdym aspekcie prawa i podatków. Przeprowadzamy skomplikowane procesy restrukturyzacyjne, doradzamy w przypadku sprzedaży spółki albo jej zakupu. Prowadzimy audyty, chętnie angażujemy się także w doradztwo bieżące. Naszym oczkiem w głowie są polskie firmy rodzinne. Z niektórymi współpracujemy od początku istnienia kancelarii.Krzysztof Zygmanowski:
Dla wielu naszych Klientów ważnym etapem w ich życiu jest przekazanie kolejnym pokoleniom odpowiedzialności za majątek rodziny i zarządzania jego największymi składnikami, w tym zachowanie ciągłości, trwałości i skuteczności rodzinnego biznesu. W jaki sposób możecie im w tym pomóc?Artur Cmoch:
Z naszymi klientami nawiązujemy bliskie relacje biznesowe co skutkuje zaufaniem, jakim nas obdarzają. Konsekwencją tego jest nasze zaangażowanie w procesy związane z przekazaniem majątku kolejnym pokoleniom. W obszarze sukcesji działamy holistycznie starając się uwzględnić przede wszystkim interes całej rodziny oraz konieczność zabezpieczenia majątku na następne pokolenia.Krzysztof Zygmanowski:
Panie Mecenasie, od około roku w Polsce głośno jest o Fundacji Rodzinnej. Czy mógłby Pan w sposób zwięzły przedstawić czym jest Fundacja Rodzinna i dla kogo jest ona przeznaczona?Artur Cmoch:
Polska Fundacja Rodzinna szturmem wdarła się na rynek usług doradczych. Założenie fundacji jest bardzo ciekawym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy nadal aktywnie prowadzą biznes jak i dla tych którzy rozważają przekazanie biznesu następcom, z jednoczesną gwarancją zabezpieczenia majątku na wiele pokoleń. Fundacja może pełnić funkcję holdingu skupiającego pod sobą aktywa danej rodziny. Fundacja może być właścicielem spółek kapitałowych, które zwykle stanowią główne aktywo w rodzinnym majątku, może być także właścicielem aktywów płynnych (obligacji, akcji, innych papierów wartościowych), a także właścicielem nieruchomości komercyjnych. Co ważne, dochody osiągane przez Fundację z racji posiadania wymienionych wyżej aktywów są zwolnione z opodatkowania, w momencie ich uzyskania. Podatek pojawi się dopiero w chwili wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów (w przypadku wypłat na rzecz członków rodziny stawka podatku wyniesie 15%).Oprócz korzyści podatkowych fundacja gwarantuje bezpieczeństwo – majątek fundacji co do zasady nie podlega bowiem egzekucji, w przypadku roszczeń związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z punktu widzenia wykorzystania fundacji jako narzędzia planowania sukcesji, najistotniejszy jest duży zakres swobody w określeniu zasad jej funkcjonowania i przede wszystkim zasad wypłat środków na rzecz beneficjentów. Dzięki tej swobodzie można zabezpieczyć interesy nie tylko następnego pokolenia, ale także kolejnych.
Krzysztof Zygmanowski:
Firmy stoją dziś przed wieloma wyzwaniami. Poszukiwanie nowych rynków zbytu, zwiększanie skali działalności czy możliwości produkcyjnych, dostosowanie do szybko zmieniających się realiów, odpowiednie planowanie podatkowe, przekazanie sterów kolejnemu pokoleniu czy mierzenie się z zawiłościami prawnymi to jedne z nich. W jakich jeszcze obszarach jako Kancelaria jesteście w stanie pomóc naszym klientom-przedsiębiorcom?Artur Cmoch:
Jak już wspomniałem, z uwagi na wielkość naszego zespołu jesteśmy w stanie wspomóc naszych klientów w każdym obszarze związanym z prawem, podatkami czy też księgowością. Wspominałem także o usługach informatycznych dotyczących obszaru prawa i podatków. Śmiało mogę stwierdzić, że wśród kancelarii prawnych jesteśmy liderem na tym rynku. Posiadamy własne oprogramowanie przygotowujące przedsiębiorców do wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) orazJPK KR (Jednolity Plik Kontrolny – Księgi Rachunkowe).Bardzo dobrze czujemy się w doradztwie transakcyjnym. Wspomagamy naszych klientów zarówno przy zakupie spółek jak i w przypadku ich sprzedaży. W tym kontekście bardzo duże znaczenie ma nasze ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu audytów.
Towarzyszymy naszym klientom przez całe życie gospodarcze ich biznesów. Wiemy jak od strony prawno-podatkowej dobrze założyć biznes, jak dobrze go prowadzić i jak go sprzedać.
Krzysztof Zygmanowski:
Proszę podać kilka konkretnych przykładów transakcji, jakie z sukcesem zrealizowaliście dla Waszych Klientów.Artur Cmoch:
Niedawno z sukcesem zakończyliśmy transakcję sprzedaży wiodącego producenta z branży chemicznej. Wartość transakcji sięgnęła prawie 1 mld złotych. W tym roku uczestniczyliśmy także, jako doradca podatkowy, w sprzedaży 100% udziałów w polskiej spółce informatycznej. Wartość transakcji wyniosła 100 mln Euro. Obecnie wiele transakcji związanych jest z jednoczesnym powołaniem Polskiej Fundacji Rodzinnej. Jako kancelaria uczestniczyliśmy w założeniu ponad 60 fundacji. Świadczy to o tym, że fundacja na dobre „zadomowiła się” w naszym systemie prawnym.Krzysztof Zygmanowski:
Dziękuję za rozmowę, a naszych czytelników zapraszam do rozmów z doradcami iWealth Family, którzy chętnie odpowiedzą na dodatkowe pytania. Rozmawiał Krzysztof Zygmanowski.Zobacz także:
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.