Fundusze polskich obligacji skarbowych zarobią więcej niż lokaty bankowe
Obecne uwarunkowania ekonomiczne są bardzo sprzyjające dla posiadaczy polskich obligacji skarbowych. Polska doświadcza deflacji już od prawie 2 lat, a polityka monetarna głównych światowych banków centralnych jest bardzo łagodna. Obawy, które wiązano z tzw. Brexitem, nie będą miały wielkiego przełożenia na naszą gospodarkę. Mimo że fundamenty gospodarcze (wzrost gospodarczy jest znacznie powyżej potencjalnego, fundusz płac rośnie o ponad 8% w skali roku, a sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa notują wysokie dynamiki) wskazują na możliwe zacieśnienie polityki pieniężnej to consensus w Radzie Polityki Pieniężnej pozostaje niezmienny. W najbliższym czasie nie oczekujemy ani obniżek stóp, ani – tym bardziej – ich podniesienia. Dane o średnim oprocentowaniu depozytów bankowych wskazują, że po wprowadzeniu w lutym br. podatku od niektórych instytucji finansowych, banki próbują rekompensować swoje straty m.in. obniżeniem oprocentowania lokat. Według dostępnych na dziś informacji (źródło NBP, dane na koniec maja 2016 r.) średnie ważone oprocentowanie depozytów dla gospodarstw domowych wynosi tylko 1,6% w skali roku (w listopadzie 2015 r. wynosiło 1,8%). Fundusze inwestujące w polskie obligacje skarbowe, uznawane za najbezpieczniejszą klasę aktywów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarobiły dla swoich uczestników średnio 3,22% (wg danych Analizy Online SA na 30.06.2016 r.).
Pierwsze miejsce w tej grupie produktów pod względem osiągniętej stopy zwrotu za ostatnie 12 miesięcy (na 30.06.2016r.) zajął fundusz IPOPEMA Dłużny z wynikiem 6,88%. W rankingu Analizy Online SA, który w prosty sposób wskazujące inwestorom najlepsze i najgorsze fundusze w ramach jednorodnej grupy produktowej, IPOPEMA Dłużny otrzymał najwyższą możliwą ocenę, czyli 5A./p>
Aktualnie udział polskich obligacji skarbowych w funduszu IPOPEMA Dłużny wynosi 87%. Niespełna 11% środków uczestników zainwestowane jest w zagraniczne obligacje skarbowe, a dopełnienie aktywów stanowi gotówka. Warto przy tym zauważyć, że ryzyko walutowe jest w 100% zabezpieczone. Ryzyko portfela, mierzone średnim terminem do wykupu obligacji, w które inwestuje IPOPEMA Dłużny wynosi ok. 5 lat.
Relatywnie wysokie rentowności obligacji, przy bardzo dobrych fundamentach polskiej gospodarki oraz wysokie zaspokojenie potrzeb pożyczkowych przez Ministerstwo Finansów, będą przyciągać zagraniczny kapitał na nasz rynek i pozwolą uczestnikom funduszu cieszyć się wzrostami.
Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Ipopema TFI.
Nota prawna: Niniejsza treść służy wyłącznie celom informacyjnym, nie stanowi rekomendacji czy doradztwa inwestycyjnego i nie może stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Wszelkie informacje dotyczące planów, oczekiwań, strategii, czy polityki inwestycyjnej co do przyszłości, stanowią odzwierciedlenie wiedzy i oczekiwań zarządzającego na moment sporządzenia niniejszego dokumentu, w związku z czym mogą one ulec wielokrotnej zmianie w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach finansowych. W skrajnym przypadku może to oznaczać, że oczekiwania te mogą ulec zmianie, także zanim niniejszy dokument dotrze do jego adresata. IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., ul. Próżna 9, 00-107 Warszawa, Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy nr KRS 0000278264, NIP 108-000-30-69, kapitał zakładowy 10.599.441 zł w całości opłacony. IPOPEMA TFI posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Organem nadzoru dla IPOPEMA TFI jest Komisja Nadzoru Finansowego.