Jak inwestować w fundusze inwestycyjne – portfele modelowe grudzień 2020
Efektem wcześniejszych analiz są gotowe portfele modelowe, aktualizowane co miesiąc przez naszych ekspertów. Portfele modelowe o różnym poziomie ryzyka, dopasowane są do profilu inwestycyjnego użytkowników Platformy Funduszy, określonego na podstawie wypełnionego testu wiedzy i doświadczenia na temat inwestowania. Operowanie na realnych funduszach oraz ich wartościach ułatwia zorientowanie się w szerokiej ofercie F-Trust. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – GRUDZIEŃ 2020
Kolejny udany miesiąc na rynkach. O sile obecnych tendencji świadczą m.in. reakcje rynków na złe wiadomości. Informacje o nowej, bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa spowodowały jedynie jednodniowe spadki i rynek szybko wrócił na wcześniejsze poziomy.
Dużo się mówi o możliwych rotacjach kapitału, które póki co są na wczesnym etapie, ale wśród nich na pewno są i te, które zagoszczą na stałe. Naszym zdaniem, jedną z nich jest odpływ kapitału z obligacji skarbowych oraz dalsza słabość amerykańskiej waluty. Efektem tego powinno być dobre zachowanie się rynków akcji, z naciskiem na to, że relatywnie lepiej powinny zachowywać się rynki wschodzące i rynki rozwinięte (Europa, Japonia) względem rynku amerykańskiego. Sygnałów potwierdzających trwające ożywienie jest bardzo dużo, a główna jego część dopiero przed nami. Powodów do korekt też na pewno nie zabraknie, warto pamiętać, że szczyt zachorowań na grypę przypada na przełom stycznia oraz lutego i wtedy też możemy spodziewać się trzeciej i największej fali zakażeń COVID-19. Za każdym razem, gdy piszemy o zwiększaniu zaangażowania po stronie funduszy akcyjnych, zaznaczmy jednak, że trzeba się przygotować na zwiększone wahania wartości swoich pozycji.
Poniżej prezentujemy nasze szczegółowe preferencje dotyczące alokacji w poszczególne klasy aktywów, uwzględniające także podział geograficzny:
–
PORTFELE DORADZANE – GRUDZIEŃ 2020
Umiarkowanie Konserwatywny
Komentarz:
Portfel wyraźnie zyskał w ostatnich tygodniach. Część funduszy mieszanych i akcyjnych nieco przekroczyła swój próg procentowy. W tym miesiącu realizujemy zyski na Allianz Pimco Income i uzyskaną kwotę kierujemy do Allianz Obligacji Inflacyjnych oraz Skarbiec Konserwatywny. Zamykamy pozycję również na AXA Subfundusz Obligacji i kierujemy kwotę do funduszy uniwersalnych. Drobne zmiany też po stronie akcyjnej, gdzie Skarbiec Value zamieniamy na Skarbiec Nowej Generacji.
Zrównoważony
Komentarz:
Portfel zyskał ponad 2% w ostatnich tygodniach. Zmiana z ostatniego miesiąca na Caspar Globalny bardzo pozytywnie dołożyła się do wyniku. W tym miesiącu bez większych zmian. Doważamy jedynie część akcyjną w pobliże maksymalnego udziału 50%.
Umiarkowanie Agresywny
Komentarz:
Wzrost niemalże o 6% w ciągu miesiąca daje powody do zadowolenia. Zatem w tym miesiącu jedynie drobna zmiana po stronie dłużnej. Allianz Polskich Obligacji Skarbowych zamieniamy na Allianz Obligacji Inflacyjnych
Agresywny
Komentarz:
Zmiany z ubiegłego miesiąca okazały się niezwykle udane, oba fundusze zrobiły ponad 6%, a cały portfel ponad 7,50%. Portfel zbilansowany między rynkami rozwiniętymi i wschodzącymi. Mamy jeszcze 12% zapasu w postaci pozycji w Skarbcu Konserwatywnym Plus, które wykorzystamy na zwiększenie ekspozycji po stronie akcyjnej, gdy pojawi się jakaś większa korekta.
Portfel Specjalistyczny – grudzień 2020
W tym miesiącu realizujemy zyski z pozycji na rynku chińskim i przenosimy środki do funduszu rynków wschodzących o szerszym składzie. Rezygnujemy tym samym z pozycji dolarowej i wybieramy jednostkę zabezpieczoną w polskim złotym. Zamykamy również pozycje na polskich obligacjach skarbowych i uzyskaną kwotę kierujemy do funduszu opartego o obligacje powiązane z inflacją. Żegnamy się z funduszem opartym o spółki wydobywcze złota i realizujemy ponad 60-procentowy zysk, ale uzyskaną kwotę kierujemy do funduszu opartego również o spółki wydobywcze rud metali. Udział spółek związanych ze złotem wynosi tam ok. 30%, zatem zachowujemy ekspozycję na tą klasę aktywów.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna
Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.