Jak inwestować w fundusze inwestycyjne – portfele modelowe listopad 2019
Efektem wcześniejszych analiz są gotowe portfele modelowe, aktualizowane co miesiąc przez naszych ekspertów. Portfele modelowe o różnym poziomie ryzyka, dopasowane są do profilu inwestycyjnego użytkowników Platformy Funduszy, określonego na podstawie wypełnionego testu wiedzy i doświadczenia na temat inwestowania. Operowanie na realnych funduszach oraz ich wartościach ułatwia zorientowanie się w szerokiej ofercie F-Trust. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – LISTOPAD 2019
Na początku miesiąca zdecydowaliśmy się na krok w naszym Barometrze F-Trust w kierunku fazy ożywienia. Pora zatem na drobne zmiany w strukturach naszych portfeli modelowych. Sygnały ożywienia koniunktury są póki co bardzo wczesne, ale rynki już zdają się wyceniać dalej idącą poprawę. W tle w dalszym ciągu mamy tematy Brexitu oraz potencjalnego porozumienia pomiędzy USA a Chinami, a na sentyment rynkowy dodatkowo wpływają sprawy związane z procedurą impeachmentu prezydenta Trumpa.
Jeżeli nasza diagnoza miejsca w cyklu jest słuszna, to wszelkie spadki sentymentu rynkowego, a tym samym niższe notowania na rynkach akcyjnych powinny być okazją do zmiany struktury portfeli. Należy również pamiętać, że nadmierny optymizm często zostaje skarcony, zatem w naszych portfelach relokację planujemy rozłożyć na kolejne miesiące by zdywersyfikować moment wejścia na rynki akcyjne. Po stronie dłużnej portfeli w dalszym ciągu preferujemy fundusze operujące na krótkich końcach krajowych obligacji skarbowych i korporacyjnych. Po stronie akcyjnej stawiamy na rynki wschodzące, Europę i dobrze wyselekcjonowane spółki wzrostowe.
PORTFELE DORADZANE – LISTOPAD 2019
Umiarkowanie Konserwatywny
Komentarz:
To był dobry miesiąc dla tego portfela. W tym miesiącu otwieramy pierwszą w pełni akcyjną pozycję (Allianz Europe Equity Growth Select) oraz zmieniamy Allianz Pimco Income na Allianz Pimco Emerging Markets Bonds. Liczymy na to, że osłabienie dolara może wspomóc dług z krajów wschodzących. Największa pozycję stanowi Generali Aktywny Dochodowy.
Zrównoważony
Komentarz:
Portfel zyskał ponad 1.60% w ciągu ostatniego miesiąca. Zamykamy Skarbiec Konserwatywny Plus i otwieramy pozycję na rynku europejskim (Allianz Europe Equity Growth Select), a resztę środków przekazujemy do Generali Aktywny Dochodowy. Zwiększamy tym razem nieco udział funduszy akcyjnych w portfelu.
Umiarkowanie agresywny
Komentarz:
Jednostka portfela zyskała niemal 3% w ostatnim miesiącu. Wszystkie pozycje dodały coś do wyniku. Wychodzimy nieco w kierunku akcji poprzez zamianę Caspar Stabilny na Caspar Globalny, który ma znacznie większy udział akcji w portfelu. Resztę środków lokujemy do Generali Aktywny Dochodowy uzyskując 37% udziału po stronie dłużnej.
Agresywny
Komentarz:
Dobry miesiąc dla tego portfela, zyskał ponad 4% i odrobił stratę z poprzedniego okresu. Zwiększamy udział akcji poprzez zamianę Caspar Stabilny na Caspar Globalny, który ma znacząco wyższy udział akcji w portfelu. Uzyskujemy globalnie zdywersyfikowany portfel z przewagą funduszy z rynków rozwiniętych.
Portfel Specjalistyczny – LISTOPAD 2019
Portfel specjalistyczny ma wyłącznie charakter poglądowy i edukacyjny. Podgląd portfela jest widoczny dla każdego użytkownika Platformy Funduszy. Portfel modelu specjalistycznego nie jest rekomendowany dla klientów F-Trust.
Komentarz:
Portfel zyskał w ostatnim miesiącu równo 2% i wyszedł swoim wynikiem na nowe szczyty. Zgodnie ze wskazaniem barometru przesuwamy część środków z części dłużnej na obrane wcześniej pozycje. Zmniejszamy udział Quercus Obligacji Skarbowych, a z uzyskanych środków zwiększamy pozycje o najniższym udziale, czyli Schroder ISF Japanese Smaller Companies A1 Acc EUR (EUR) oraz Skarbiec Spółek Wzrostowych. Uzyskujemy portfel z połową długu, a w części akcyjnej z nastawieniem na Europę, wschodzącą Azję i Japonię oraz globalne spółki wzrostowe.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna
Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.