Jak inwestować w fundusze inwestycyjne – portfele modelowe luty 2020
Efektem wcześniejszych analiz są gotowe portfele modelowe, aktualizowane co miesiąc przez naszych ekspertów. Portfele modelowe o różnym poziomie ryzyka, dopasowane są do profilu inwestycyjnego użytkowników Platformy Funduszy, określonego na podstawie wypełnionego testu wiedzy i doświadczenia na temat inwestowania. Operowanie na realnych funduszach oraz ich wartościach ułatwia zorientowanie się w szerokiej ofercie F-Trust. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – LUTY 2020
Wyniki od początku roku są imponujące tak bardzo, że każdy doświadczony inwestor wie, że taka dynamika wzrostów nie trwa wiecznie. Tym razem korektę zawdzięczamy pojawieniu się wirusa we Włoszech, a otwarte granice i wysoka mobilność Europejczyków mogą łatwo rozprzestrzenić epidemię na cały kontynent. Możliwe są dwa skrajnie różne scenariusze. Jeden dobry, mówiący, że za miesiąc nikt już o koronawirusie nie będzie pamiętał, a drugi, zły, że jego skutki dosyć istotnie odbiją się na aktywności gospodarczej już nie tylko w Azji, ale i w Europie. Najbliższe tygodnie pokażą, którą drogą wirus podążył. Wysokie wzrosty, które widzimy w portfelach od początku roku zachęcają nas do tego, by część zysków zrealizować i przybrać nieco mniej agresywne podejście. W każdym z portfeli przesuwamy część kapitału do funduszy dłużnych lub mieszanych, zmniejszając tym samym udział funduszy akcyjnych.
PORTFELE DORADZANE – LUTY 2020
Umiarkowanie Konserwatywny
Komentarz:
Wynik od początku roku to ponad 2,80%, co przy tak niskim profilu ryzyka jest bardzo wysoką zwyżką. Schładzamy w tym miesiącu nieco nasze podejście i realizujemy zysk na rynkach europejskich (Allianz Europe Equity Growth Select) i przesuwamy środki do funduszu dłużnego krótkoterminowego (Skarbiec Konserwatywny Plus A).
Zrównoważony
Komentarz:
W ostatnim miesiącu portfel urósł o ponad 1.5%, a od początku roku to już dobre 3%. Obawy związane z koronawirusem i jego możliwym negatywnym wpływie na spodziewane ożywienie powodują, że nieco schładzamy portfel. Realizujemy zysk na Allianz Europe Equity Growth Select i kierujemy środki do Ipopema Konserwatywny B.
Umiarkowanie Agresywny
Komentarz:
Dmuchamy na zimne i realizujemy zysk na rynku europejskim (Caspar Akcji Europejskich A) i zmniejszamy nieco ekspozycję na fundusze akcyjne. Uzyskane środki lokujemy w funduszu dłużnym krótkoterminowym (Ipopema Konserwatywny B). Portfel zyskał od początku roku już ponad 6,50% co jak na końcówkę lutego jest bardzo zadowalającym wynikiem. Warto zatem nieco zmniejszyć ryzyko.
Agresywny
Komentarz:
W portfelu agresywnym w tym miesiącu sporo zmian. Z jednej strony realizujemy zysk na pozycjach opartych o rynek europejski (Caspar Akcji Europejskich A) i przesuwamy uzyskane środki do funduszu o znacznie mniejszym ryzyku (Caspar Stabilny A). Natomiast po stronie funduszy dających ekspozycje na rynki wschodzące zamieniamy Schroder ISF Asian Opportunities A1 Acc PLN (H) (PLN) na Skarbiec Emerging Markets Opportunities, który poradził sobie znacznie lepiej przy zawirowaniach związanych z koronawirusem.
Portfel Specjalistyczny – luty 2020
Portfel specjalistyczny ma wyłącznie charakter poglądowy i edukacyjny. Podgląd portfela jest widoczny dla każdego użytkownika Platformy Funduszy. Portfel modelu specjalistycznego nie jest rekomendowany dla klientów F-Trust.
Komentarz:
W portfelu specjalistycznym również sporo zmian. Pierwsze z nich to te, które mają na celu zmniejszyć nieco ryzyka w związku z koronawirusem i jego możliwym negatywnym wpływie na aktywność gospodarczą. Na rynkach wschodzących zmieniamy fundusz i szukamy takich, w których większy udział mają sektory e-commerce lub software, bo mogą one nawet na obecnym zamieszaniu zyskać. Wychodzimy z nieudanej inwestycji w małe spółki japońskie i wchodzimy w fundusz globalny z sektora infrastruktury. Dzięki tym zmianom udział funduszy akcyjnych zmniejszył się do poziomu około 52%.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna
Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.