Luksusowe inwestycje? Wielu specjalistów uważa, że świetny rok dla funduszy akcji dobiega końca i w najbliższym czasie może on nie przynosić już takich zysków, jak w mijającym półroczu. Jednym z niewielu sektorów, który – jak się prognozuje – pozostanie stabilny, przewidywalny i będzie się rozwijał trzykrotnie szybciej niż reszta gospodarki jest rynek dóbr luksusowych.
W „Rzeczpospolitej” z 4 grudnia 2013 r. ukazał się artykuł opisujący zalety sektora dóbr luksusowych. Jest ich naprawdę wiele, a pierwszą z nich jest to, że przyszły rok prawdopodobnie nie dostarczy tak dużych zysków z samych tylko funduszy akcji. Przypomnijmy: ten rok kilka funduszy spółek – w tym przede wszystkim Caspar Akcji Polskich –zakończy najprawdopodobniej nawet 50-procentowym zyskiem. W najbliższym czasie trudno będzie powtórzyć ten wynik. Sprzyja to poszukiwaniu nowych rynków, które mogą przynieść zysk.
Luksusowe inwestycje – dywersyfikacja geograficzna i branżowa
Jednym z nich jest rynek turecki i jego przyszłoroczna perspektywa. Eksperci spodziewają się, że rok 2014 może przynieść widoczny wzrost na giełdzie w Stambule, a co za tym idzie zysk dla tych, którzy zdecydują się na nim zainwestować. Tego zdania jest m.in. Łukasz Marach, zarządzający jednym z najbardziej dochodowych funduszy na polskim rynku, czyli Caspar Akcji Polskich.
Innym sposobem ma być inwestycja w konkretne sektory. Niestety, stworzenie naprawdę rentownego portfela spółek sektorowych w Polsce może okazać się trudne. Stąd pomysł poszukiwania ich również za granicą. Jednym z pomysłów są inwestycje w sektor dóbr luksusowych.
Luksusowe inwestycje – Inwestycje sektorowe
Dlaczego? „Spółki kojarzone z luksusem mają na ogół stabilny wzrost, niezależny od cyklu gospodarczego. Zyski rosną w miarę rozszerzania dostępności produktów i ich popularności. To co początkowo jest dostępne dla wąskiej grupy klientów ze względu na wysoką cenę, co uchodzi za ekskluzywne – staje się w pewnym momencie szerzej dostępne, a marże nadal pozostają wysokie. Innym przypadkiem jest rozszerzenie grupy klientów na produkty luksusowe. Staje się to w miarę wzrostu poziomu życia, ale także ich popularyzacji i rozszerzenia asortymentu. Dzisiaj przecież, aby mieć Porsche lub Ferrari nie musimy od razu kupować samochodów tej marki. Wiele osób zadowoli się walizką lub choćby płaszczem kąpielowym ze znaczkiem tych marek” – tłumaczy Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust.
Ma rację. W przeszłości rynek dóbr luksusowych, mimo naprawdę ciężkich chwil dla gospodarki światowej w latach 2008-2011 rozwijał się, jak pisze „Rzeczpospolita”, w tempie nawet 6%. Popyt na dobra luskusowe, którego mechanizm powyżej wyjaśnia Andrzej Miszczuk, wzrasta w ciągu roku około trzykrotnie szybciej niż sama cała gospodarka. „Kryzys nie ima się tych dóbr luksusowych, które stanowią o standingu osób zamożnych. Osoby naprawdę bogate nie poddają się prawom recesji, starają się korzystać z osłabienia gospodarczego i upatrują okazji w tym okresie. Nabywają więc dobra, które mają szansę zwiększyć wartości po wyjściu z kryzysu. Utrzymanie pozycji w środowisku zobowiązuje, samochód trzeba wymienić bez względu na kryzys, żonie regularnie należy się nowy drobiazg od jubilera, wczasów nie wypada spędzać na wsi. Chyba że ta wieś znajduje się na Karaibach bądź Mauritiusie” – dodaje Miszczuk.
Luksusowe inwestycje – Jak zarobić na luksusie?
To relatywnie proste. „Akcje firm wytwarzających luksus z reguły są wycenione wysoko, czyli zawsze są drogie. Czekanie aż ich ceny spadną nie ma sensu, bo rzadko tak się dzieje nawet podczas najgłębszej recesji. Wiadomo, że Porsche jest drogim autem a Fiat tańszym i czekanie, że Porsche stanieje jest oczekiwaniem na cud. Cuda czasem się zdarzają, ale bardzo rzadko. W spółki luksusowe trzeba inwestować wyłącznie długoterminowo. Kupować i trzymać wiele lat, gdyż te spółki z reguły najszybciej wychodzą z korekcji rynkowej, a długoterminowo wzrastają podwójnie lub nawet potrójnie w porównaniu z PKB” – wyjaśnia Artur Gromadzki z Caspar Asset Managment.
Zobacz także:
- Obszerny raport miesięczny F-Trust
- Szkołę inwestycyjną F-Trust
- Naszą ofertę ponad 1000 funduszy polskich i zagranicznych
Masz już bezpłatne konto na naszej Platformie Funduszy? Zacznij od edukacji!
Dzięki Platformie Funduszy, poza możliwością dokonywania transakcji, zyskasz dostęp do modeli szkoły inwestycyjnej zaprezentowanych w wirtualnym portfelu, dostęp do comiesięcznego raportu na temat inwestowania w fundusze, a także liczne poradniki, analizy i komentarze przygotowane zarówno przez naszych specjalistów jak i zaproszonych gości z firm, z którymi współpracujemy.
Platforma Funduszy pozwala także założyć „portfel treningowy” czyli miejsce, w którym możesz prowadzić portfel składający się z funduszy polskich i zagranicznych bez konieczności inwestowania własnych środków.
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO JAK OTWORZYĆ KONTO NA PLATFORMIE FUNDUSZY