Między Bankami Centralnymi a wyborami – Grzegorz Zatryb, Skarbiec TFI
Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny na kwietniowym posiedzeniu nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Stopy zostały utrzymane na nie zmienionym poziomie (refinansowa 0%, kredytowa 0,25%, depozytowa -0,4%), a skup obligacji o wartości 60 mld EUR miesięcznie utrzymany co najmniej do końca roku. W komunikacie także trudno było znaleźć coś przełomowego. Jak zwykle najważniejsza okazała się konferencja prasowa prezesa Draghi’ego. W pierwszym odruchu rynek uznał, że ton wypowiedzi stał się nieco bardziej „jastrzębi”, zwłaszcza gdy była mowa o tym, że ryzyko osłabienia koniunktury uległo dalszej redukcji. Jednak finalnie inwestorzy najbardziej wzięli sobie do serca „gołębie” tony, a zwłaszcza że EBC nie jest wystarczająco przekonane, że inflacja rośnie. EBC będzie obserwował inflację bazową, czyli z wyłączeniem najbardziej zmiennych cen (paliwa, żywność), ta zaś przyrasta bardzo powoli. Reasumując, polityka pozostanie łagodna, a Mario Draghi włożył wiele wysiłku w uniknięciu jakichkolwiek sugestii, że EBC rozważa możliwość jakiegokolwiek zaostrzenia polityki pieniężnej, jednocześnie za wszelką cenę próbując uniknąć sugestii, że gospodarka strefy euro nie jest na ścieżce wzrostu.
Jedną z kwestii, których szef EBC nie chciał poruszyć była polityka, w szczególności odmówił jakichkolwiek komentarzy na temat francuskich wyborów prezydenckich. Co prawda sytuacja na tym froncie wydaje się być wyjaśniona pozytywnie, ale ryzyko pozostaje i jest ono realne. Notowania u bukmacherów dawały w środę 16% szans na zwycięstwo Marine Le Pen i 89% Emmanuelowi Macron. W sondażach wygląda to nieco gorzej, bo za szefową Frontu Narodowego chce głosować 39,5% zaś za niezależnym kandydatem centrum 60,5%. Ciekawą analizę możliwego rozkładu głosów przeprowadził bank Goldman Sachs. Szczegółowo przeliczył możliwą frekwencję wśród głosujących w pierwszej turze na poszczególnych kandydatów oraz potencjalny rozkład ich głosów w drugiej turze. Wynik był dość zaskakujący, okazało się bowiem, że wygra Marine Le Pen, która otrzyma 50,2% głosów. To jednak stoi w sprzeczności z wynikami sondaży, które dają zwycięzcy pierwszej tury mniej więcej 20-punktową przewagę. Do głosowania został jednak jeszcze tydzień z okładem, a przez ten czas wiele może się wydarzyć. Początek kampanii do II tury w wykonaniu Macrona nie był najlepszy – został wygwizdany przez robotników w swoim rodzinnym mieście, podczas gdy kilka godzin wcześniej ci sami wyborcy robili sobie selfie z Marine Le Pen.
Jeszcze przed francuskimi wyborami czeka nas posiedzenie Komitetu Operacji Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej. Implikowane notowaniami kontraktów terminowych na stopę FED prawdopodobieństwo podwyżki na tym posiedzeniu wynosi 13%. Biorąc pod uwagę znaną skłonność amerykańskiego banku centralnego do unikania decyzji, które mogłyby zaskoczyć rynki finansowe oznacza to, że prawie na pewno podwyżki nie będzie. Natomiast dla czerwcowego posiedzenia tak liczone prawdopodobieństwo sięga już 70%. To oznacza, że rynki są prawie pewne, zaś FED nie będzie miał problemów z własną przewidywalnością. Znacznie mniejsza pewność panuje w kwestii kolejnych podwyżek, co wynika z topniejącej wiary w realizację obietnic wyborczych przez Donalda Trumpa. Co prawda zaprezentowane zostały już wstępne założenia pakietu reform podatkowych, ale biorąc pod uwagą złożoność procesu legislacyjnego trudno na razie mówić o terminie ich wejścia w życie a także o finalnym kształcie.
Materiał zaprezentowany na stronie pochodzi od naszego partnera Skarbiec TFI.
FUNDUSZE SKARBIEC TFI W OFERCIE F-TRUST (DOSTĘPNE ONLINE NA PLATFORMIE FUNDUSZY):
[ft_funds_db towarzystwo=”5″ nofilter=”false”]Nota prawna Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Nie powinien też być rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Skarbiec TFI SA nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. Wymagane prawem informacje dotyczące subfunduszy, w tym o czynnikach ryzyka inwestycyjnego znajdują się w prospekcie informacyjnym SKARBIEC FIO i Kluczowych Informacjach dla Klientów, dostępnych w siedzibie SKARBIEC TFI SA w serwisie skarbiec.pl i w sieci sprzedaży. Subfundusze nie gwarantują osiągnięcia określonego celu i wyniku inwestycyjnego, a uczestnik ponosi ryzyko utraty części wpłaconych środków.