Nowy rozdział | raport F-Trust styczeń 2022
Obecna inflacja jest uważana za zjawisko post-covidowe, ale jest także zjawiskiem cyklicznym. Bez pandemii też mielibyśmy inflację. Pandemia i jej skutki tylko przyspieszyły pojawienie się inflacji i jej dynamicznie rosnący poziom. Weszliśmy w zdecydowanie nowy rozdział w gospodarce światowej.
Zmiana trendu cen i stóp procentowych to przestawienie zwrotnicy na inne tory. Z tej zmiany zdali sobie sprawę posiadacze obligacji, także obligacji skarbowych, kiedy zobaczyli straty które ponieśli w ubiegłym roku na swoich inwestycjach dłużnych. Uważali je za niezatapialne – nawet jeśli nie zarabiali na rentownościach, to mieli nadzieję chronić swój kapitał – a przyszła strata. Ta strata na długu nie była tak dramatyczna jak spadki cen niektórych akcji. W wielu przypadkach akcje spadły nawet o 50%, ale rok 2021 jest generalnie w strategiach akcyjnych rokiem sukcesu. Tylko wybrane strategie poniosły straty, bo główne indeksy giełdowe dały solidnie zarobić.
Wielu inwestorów przez ostatnie lata przyzwyczaiło się do takich dobrych wyników i spodziewa się dobrych wyników także w tym roku. Taką nadzieję trudno uzasadnić. Możemy znaleźć więcej argumentów za korektą rynkową niż za dalszymi wzrostami. Mówimy o nowym rozdziale w gospodarce i na giełdzie, ponieważ zmieniły się parametry. Część akcji zareagowała na tę zmianę i ceny już się posypały. To duże, wybrane spółki dawały wzrosty na giełdach. Wykupy takich akcji od lat wspierały hossę, przede wszystkim na giełdzie amerykańskiej. W ubiegłym roku osiągnęły rekordowy poziom ponad 1,2 biliona dolarów. Inwestowanie we własne akcje było bardziej opłacalne niż dokonywanie nowych inwestycji kapitałowych w rozwój i modernizację. Kapitał nic nie kosztował.
Teraz sytuacja się zmienia, także wśród konsumentów. W grudniu 2021 roku nastroje wśród konsumentów ponownie się pogorszyły i na tym zapewne się nie skończy. Z czasem stłumi to wzrost wydatków gospodarstw domowych. Procesy inwestycyjne odkładane przez dłuższy czas muszą być zrobione pod presją, także pod presją konkurencyjną i podażową. Ten fakt także zmienia układ sił w gospodarce. Zapasy gotówki mogą szybko się wyczerpać, a kupowanie własnych akcji zamiast inwestowania może już nie być opłacalne. Inżynieria finansowa używała taniego kapitału, ale do finasowania postępu i rozwoju potrzeba innego rodzaju środków. Tutaj konieczni są tradycyjni akcjonariusze, a ci będą mieli pole do popisu w nowych technologiach i nowych trendach gospodarczych: sztuczna inteligencja, komunikacja nowej generacji, postęp cyfrowy, rozwój genetyki, cyberbezpieczenstwo itd. Ryzyko inwestycyjne rośnie, rośnie koszt kapitału, więc i wycena spółek będzie ulegała zmianie.
W 2021 roku przeszliśmy początek rotacji sektorowej, wygrały spółki cykliczne, energetyczne i finansowe. Dołączały do nich niektóre spółki dywidendowe, a spółki wzrostowe pozostały nieco w tyle. Rotacja sektorowa trwa nadal, także dzięki nowym trendom gospodarczym i poszukiwaniu spółek, które będą dobrze radziły sobie z inflacją. To są spółki posiadające wyjątkowe zasoby (np. surowce), unikalną pozycję rynkową (np. farmacja), strategiczną produkcję (np. zbrojenia). Okres przetasowań i zmian parametrów na rynku odbywa się często w zamieszaniu. Zanim odczytamy nowe trendy inwestycyjne potrzeba nieco czasu. Tym bardziej, że zmiana parametrów nie jest powszechnie uznawana. Toczą się dyskusje makrogospodarcze w jakim kierunku idą zmiany, na ile utrwali się inflacja i jakie działania będą teraz prowadziły banki centralne i rządy. Spora doza niepewności. Pozostajemy więc ostrożni i nadal bacznie obserwujemy sygnały rynkowe, gospodarcze i polityczne. To dobry okres dla specjalistów umiejętnie wybierających spółki, tzw. stock pickers.
Aby uzyskać dostęp do Raportu Miesięcznego zapisz się na nasz newsletter lub zarejestruj się bezpłatnie na Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-TrustZobacz także: