Raport F-Trust iWealth // grudzień 2024 – 4 tezy inwestycyjne
Poniżej prezentujemy 4 autorskie tezy inwestycyjne, opracowane przez Zespół Analiz oraz Doradztwa F-Trust iWealth, na temat których więcej piszemy w naszym najnowszym Raporcie miesięcznym. Aby uzyskać dostęp do pełnego raportu, zapisz się na nasz newsletter, albo załóż darmowe konto na Platformie Funduszy.
Michał Kurpiel, Wiceprezes Zarządu F-Trust iWealth
4 tezy inwestycyjne F-Trust iWealth na grudzień 2024
Rok 2024 inwestorzy zapamiętają jako dobry dla wszystkich kluczowych klas aktywów, wbrew obawom o kondycje światowych gospodarek zyskiwały giełdy w Stanach Zjednoczonych, na Starym Kontynencie i Rynkach Wschodzących. Zarobić można było również na rynku nieruchomości czy obligacjach – równie udanym rokiem był ostatnio 2019, a wcześniej lata 2017 i 2016.
Pozytywne wyniki różnych klas aktywów współgrają z naszym podejściem do inwestycji, opartym na dywersyfikacji. W rok 2025 wchodzimy z podobnym nastawieniem. Uważamy, że kluczowym elementem sukcesu będzie umiejętne lokowanie kapitału w różnorodne aktywa oraz odpowiednie zaplanowanie horyzontu czasowego inwestycji.
Zapraszam do lektury naszego grudniowego komentarza miesięcznego, w którym prezentujemy pogląd Zespołu Analiz oraz Doradztwa na rynek akcji, obligacji oraz surowców a także nasze tezy inwestycyjne, które są podstawą do konstruowanych rekomendacji inwestycyjnych w portfelach.
1. Jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego z akcjami jako dominującą klasą aktywów.
Głównym czynnikiem wzrostu są usługi. Przemysł i handel międzynarodowy pozostają w zawieszeniu ze względu na niepewność przyszłej faktycznej polityki nowej administracji rządu Stanów Zjednoczonych.
2. Wysokie wyceny w USA na fali „America First” póki co nie przeszkadzają. Rynki EM do obserwacji. Technologię po prostu trzeba mieć w portfelu.
Rynki są w trybie risk-on, warto być zainwestowanym, ale mieć na uwadze wysokie wyceny. Nie mają one znaczenia dopóki, wyniki w kolejnych kwartałach będą je uzasadniały. Sektor technologiczny pokazuje swoją siłę i dominację w tym trendzie.
3. Polskie akcje są wyceniane z dyskontem ze względu na ryzyko geopolityczne.
Niskie wyceny polskich akcji utrzymują się ze względu na ryzyko polityczne, które po wyborach w USA, może zmaterializować się na dwa sposoby, w zależności od sposobu zakończenia konfliktu na Ukrainie. Pozytywne zakończenie tego koniktu z punku widzenia Polski skutkowałoby szybkim zmniejszeniem obecnego dyskonta. Rozejm na warunkach Putina utrzyma dyskonto.
4. Surowce jako koszyk pozostają w trendzie bocznym, jednak niektóre sektory są interesujące.
Pozostajemy neutralni do sektora energetyki ze względu na politykę Trumpa mającą na celu obniżanie cen energii. Długoterminowo pozostajemy optymistami odnośnie metali przemysłowych i spółek z nimi związanych, za czym przemawiają plany odbudowy amerykańskiej infrastruktury oraz fakt, że duży wzrost zapotrzebowania na energię przełoży się na większy popyt na miedź. Krótkoterminowo największy wpływ będzie miała skala kolejnych odsłon chińskiego stymulusu, na razie jednak jest niewystarczająca. Cena złota dociera do długoterminowej linii oporu kanału wzrostowego (szczyty 1980-2011), dlatego trend wzrostowy słabnie w ostatnim czasie. Zmniejszyły się również zakupy złota przez banki centralne, a zaczęły rosnąć nabycia ze strony inwestorów indywidualnych. Konieczna jest wzmożona obserwacja tego rynku.
Zapraszamy do naszego komentarza miesięcznego w formie wideo, w którym przedstawiamy nasze główne tezy inwestycyjne, a także określamy w jakie aktywa warto inwestować.
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: