Raport F-Trust iWealth // kwiecień 2025 – 4 tezy inwestycyjne
Poniżej prezentujemy 4 autorskie tezy inwestycyjne, opracowane przez Zespół Analiz oraz Doradztwa F-Trust iWealth, na temat których więcej piszemy w naszym najnowszym Raporcie miesięcznym. Aby uzyskać dostęp do pełnego raportu, załóż darmowe konto na Platformie Funduszy i pobierz raport z sekcji “Komentarze”.
Przez ostatnie tygodnie, na każde pytanie dotyczące inwestycji, w odpowiedzi musieliśmy odnosić się do czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump zapowiedział, że 2 kwietnia 2025 roku będzie „Dniem wyzwolenia”. Podczas przemówienia w Ogrodzie Różanym ogłosił nałożenie szeregu ceł odwetowych (temat ten omawialiśmy podczas webinarów, do których zapraszamy na naszym kanale YouTube). Bazowym podejściem polityki taryfowej było nałożenie dziesięcioprocentowego cła jako podstawy oraz dodanie wyższych stawek dla krajów, z którymi Stany Zjednoczone mają wysoki deficyt handlowy. Amerykańska administracja nieprzerwanie podkreśla, że celem działań w obszarze taryf jest wsparcie krajowego przemysłu oraz zdecydowane zmniejszenie deficytu handlowego. Inwestorzy jednak nie podzielają optymizmu polityków, obawiając się wojen handlowych na szeroką skalę oraz recesji w samych Stanach Zjednoczonych.
W kolejnych dniach rynki reagowały wzrostami lub spadkami w rytm doniesień z otoczenia Białego Domu. Kulminacyjną sesją okazała się ta z 9 kwietnia 2025 roku, podczas której Nasdaq zyskał 12% – najwięcej w ciągu jednego dnia od 2008 roku.
Inwestorzy nie lubią niepewności, a minie trochę czasu, zanim rynek zrozumie i dostosuje się do finalnej polityki celnej. Jak na razie giełda dyskontuje konsekwencje wprowadzenia ceł, obniżając wyceny w USA do historycznie atrakcyjnych poziomów, jakich nie widzieliśmy od dawna. Indeksy takie jak Russell 2000 czy MSCI USA, z wyśrubowanych wskaźników, powróciły do poziomów neutralnych.

Indeksy obrazujące nastroje rynkowe przyjęły skrajnie negatywne wartości (wskaźnik Fear & Greed osiągnął minimum 3 punkty, a 14 kwietnia 2025 – 18 punktów). Obecne poziomy (3–4 punkty) pamiętamy z czasów wybuchu pandemii oraz kryzysu finansowego z lat 2008–2009.

Historycznie umiarkowane wyceny w połączeniu z ekstremalnie negatywnymi nastrojami wskazywały na okazje inwestycyjne. Nie możemy jednak zapominać, że wzrosło ryzyko recesji. Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prawdopodobieństwo jej wystąpienia w ciągu najbliższych 12 miesięcy – z 20%, do 35%, a ostatecznie do 45%. Warto jednak zaznaczyć, że wskaźnik ten może dynamicznie się zmieniać wraz z przebiegiem negocjacji celnych. Realizacja scenariusza recesyjnego byłaby negatywna dla rynku akcji.
Analizując miejsce gospodarek na tzw. zegarze cyklu koniunkturalnego, możemy zauważyć przejściową dekorelację między USA a Europą, w tym Polską.
Spowolnienie gospodarcze i sytuacja na giełdach mogą być celowo wywoływane w celu obniżenia rentowności obligacji USA ze względu na konieczność rolowania długu. Uważamy, że istnieje prawdopodobieństwo, iż jest to proces sterowany, a administracja – po uplasowaniu emisji obligacji – może zmienić narrację na bardziej prorynkową i wzrostową w drugiej połowie roku.
W przypadku pogorszenia danych makroekonomicznych w USA, inwestorom pomocną dłoń może podać FED, obniżając stopy procentowe – co historycznie sprzyjało dynamicznym wzrostom na giełdach.
Bez wątpienia kluczowe dla rynków okażą się negocjacje w ramach ceł zaproponowanych przez Trumpa. Możliwy jest scenariusz, w którym złagodzenie retoryki oraz ustępstwa doprowadzą do natychmiastowej zmiany sentymentu na pozytywny. Już teraz obserwujemy pierwsze oznaki zmiany tonu – Trump zawiesił wzrost stawek celnych na trzy miesiące, pozostawiając je jedynie dla Chin, i to na poziomie kilkukrotnie zwiększonym, wynoszącym ostatecznie 145%. W piątek, 11 maja, ogłoszono wyłączenie z ceł około dwudziestu produktów elektronicznych i technologicznych produkowanych poza USA. Na liście znalazły się m.in. smartfony, komputery, półprzewodniki – czyli kluczowe dla amerykańskich konsumentów towary. Informacja ta doprowadziła do bardzo pozytywnej reakcji rynków w poniedziałek, 14 maja. Na tym rynkowym rollercoasterze wjeżdżamy w drugą połowę kwietnia.
W obecnej sytuacji optymalnym działaniem wydaje się utrzymywanie alokacji portfela inwestycyjnego w zgodzie z przyjętym profilem ryzyka, a zmiany wycen wykorzystać do rebalancingu. Przypominamy również o długoterminowym charakterze inwestycji w fundusze inwestycyjne – najlepsze sesje giełdowe często następują po największych spadkach (patrz: sesje 4–9 kwietnia), a amerykańskie indeksy w długim horyzoncie przynosiły solidne zyski.
Nasze strategie modelowe w ramach usługi nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego uznajemy za dobrze zbalansowane i nie planujemy wprowadzania radykalnych zmian. Aktywnie poszukujemy sektorów i rynków, które po przecenie stały się atrakcyjne i niedowartościowane – ponieważ globalny kapitał, który czasowo opuścił rynek, będzie szukał odpowiedniego miejsca do rotacji.
Michał Kurpiel, Wiceprezes Zarządu F-Trust iWealth
4 tezy inwestycyjne F-Trust iWealth na kwiecień 2025
1. Znajdujemy się w fazie ożywienia gospodarczego, w której akcje stanowią dominującą klasę aktywów, ale… piach w tryby został rzucony.
Donald Trump poświęcił wzrost gospodarczy i tym samym rynki akcji w USA na rzecz tańszego refinansowania zapadających w tym roku obligacji (około 9 bilionów dolarów). Stawiamy tezę, że po uplasowaniu tych emisji retoryka administracji zostanie zmieniona o 180 stopni.
2. Geograficzna i sektorowa dywersyfikacja portfela jest kluczowa. Niezmiennie warto posiadać ekspozycje na akcje spółek z sektora technologii, a także rynki europejskie oraz wschodzące.
Mocna przecena dotknęła wszystkie rynki. W perspektywie na horyzoncie są obniżki stóp procentowych oraz cięcia podatków w USA co może dodatkowo wspierać m.in. spółki technologiczne. Sytuację powinna zmienić również retoryka administracji na bardziej prorynkową, po tym jak amerykańskie obligacje zostaną już uplasowane.
3. Warto utrzymywać pozycję w polskich akcjach, ponieważ rynek giełdowy wspierają dobre dane z sektora przemysłowego.
Do niskich wycen giełdowych spółek dochodzą nadzieje na pokój w Ukrainie, a także najwyższy od trzech lat odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu. Dodatkowym atutem dla krajowego rynku jest poprawa nastrojów konsumenckich. Stawiamy na sektor małych spółek, które mogą korzystać na rynku wewnętrznym i niższych stopach procentowych. Ten ostatni argument może przeszkadzać bankom i tym samy indeksom spółek o większej kapitalizacji.
4. Surowce sugerują istotne spowolnienie, a być może i recesję.
Ceny surowców przemysłowych (miedź i ropa) istotnie spadają po „dniu wyzwolenia”. Ropa naftowa przebija się przez wsparcie, które wielokrotnie pokazywało swoją siłę.
Słaby dolar, duża niepewność i niższe rentowności obligacji amerykańskich to otoczenie, które powinno wspierać wzrost ceny złota.
Zapraszamy do naszego komentarza miesięcznego w formie wideo, w którym przedstawiamy nasze główne tezy inwestycyjne, a także określamy w jakie aktywa warto inwestować.
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust iWealth S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust iWealth S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: