Raport F-Trust iWealth // luty 2025 – 4 tezy inwestycyjne
Poniżej prezentujemy 4 autorskie tezy inwestycyjne, opracowane przez Zespół Analiz oraz Doradztwa F-Trust iWealth, na temat których więcej piszemy w naszym najnowszym Raporcie miesięcznym. Aby uzyskać dostęp do pełnego raportu, zapisz się na nasz newsletter, albo załóż darmowe konto na Platformie Funduszy.
Zgodnie z przewidywaniami, rok 2025 dostarcza nam sporo emocji. Niedawno mieliśmy okazję wysłuchać przemówienia wiceprezydenta USA J.D. Vance’a podczas 61. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Jego mocne wystąpienie zaskoczyło europejską elitę polityczną, stając się tematem numer jeden w mediach. Warto zastanowić się czy narracja Białego Domu będzie miała wpływ na rynki finansowe.
Naszym zdaniem, mnogość możliwych scenariuszy na arenie międzynarodowej jeszcze bardziej skłania do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. Widzimy miejsce dla złota, jako odpowiedzi na politykę banków centralnych oraz niepewność geopolityczną, metali przemysłowych i spółek z tego sektora, jako ekspozycji na odbudowę infrastruktury w Ameryce oraz potencjalny stymulus w Chinach. Akcje spółek europejskich mogą zyskać na oczekiwanym ożywieniu gospodarczym, niezależnie od marginalizacji roli Starego Kontynentu w rozgrywce między USA a Chinami o światowe przywództwo. Akcje spółek amerykańskich stanowią ekspozycję na najbardziej innowacyjną gospodarkę świata, natomiast akcje spółek polskich mogą skorzystać z zamknięcia dyskonta wycen spowodowanego wojną Rosji z Ukrainą.
Część konserwatywną portfela inwestycyjnego należy oprzeć na funduszach obligacji skarbowych oraz korporacyjnych, inwestujących w sprawdzone podmioty. Całość strategii naturalnie należy dostosować do akceptowanego poziomu ryzyka i horyzontu inwestycyjnego. W połowie lutego 2025 roku pozostajemy optymistami co do kondycji rynku kapitałowego. Spodziewamy się dalszych, choć przerywanych korektami, wzrostów w rytm powiedzenia, że indeksy wspinają się po ścianie strachu.
Michał Kurpiel, Wiceprezes Zarządu F-Trust iWealth
4 tezy inwestycyjne F-Trust iWealth na styczeń 2025
1. Jesteśmy w fazie ożywienia gospodarczego z akcjami jako dominującą klasą aktywów.
Obserwujemy przebudzenie przemysłu i słabnięcie usług. W ślad za tym zyskują akcje w Europie, sektory małych spółek i przemysł. Warto dywersyfikować portfel w tym kierunku.
2. Wysokie wyceny w USA, napędzane polityką „America First”, zaczynają stanowić barierę. Rynki wschodzące oraz europejskie przyciągają coraz większą uwagę inwestorów. Technologia pozostaje sektorem, który warto mieć w portfelu, jednak kluczowa staje się jego dywersyfikacja zarówno geograficzna, jak i sektorowa.
Słabsze wyniki amerykańskich spółek sprawiają, że wysokie wyceny stają się coraz większym obciążeniem. Widzimy pierwsze oznaki rotacji kapitału w kierunku sektorów o niższych wycenach, co przekłada się na wzrosty indeksów w Europie i Chinach.
Istotnym elementem inwestycyjnej układanki jest perspektywa zakończenia wojny w Ukrainie oraz poprawa sytuacji makroekonomicznej w globalnym przemyśle.
3. Polskie akcje pozostają atrakcyjnym wyborem – indeksy reagują pozytywnie na rozmowy pokojowe i wpisują się w globalne trendy promujące akcje
Sektor małych spółek w Polsce rośnie w ślad za innymi „maluchami” z Europy. Mocno koreluje to ze wzrostami cen miedzi, co może wskazywać na próbę dyskontowania nie tylko pokoju między Rosją a Ukrainą, ale także wyraźniejszego ożywienia gospodarczego.
4. Surowce jako koszyk pozostają w trendzie bocznym, jednak niektóre sektory są interesujące.
Zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza wzrost produkcji gazu i ropy oraz wsparcie dla firm z tego sektora, ale jednocześnie presję na niższe ceny surowców. W związku z tym pozostajemy neutralni wobec sektora energetycznego.
Długoterminowo optymistycznie patrzymy na metale przemysłowe i spółki z nimi związane – sprzyjają temu plany odbudowy amerykańskiej infrastruktury. W krótkim terminie kluczowym czynnikiem pozostaje skala kolejnych odsłon chińskiego stymulusu. To wszystko powinno wspierać gospodarcze ożywienie, które prognozujemy w Tezie nr 1.
Utrzymujemy pozytywne nastawienie do rynku metali szlachetnych. Złoto wyznaczyło nowe historyczne szczyty i pozostaje w trendzie wzrostowym, mimo silnego dolara. Ewentualna korekta na amerykańskiej walucie może jeszcze bardziej wesprzeć notowania kruszcu. Złoto stało się ewidentnym beneficjentem niepewności gospodarczej zaserwowanej przez D. Trumpa.
Zapraszamy do naszego komentarza miesięcznego w formie wideo, w którym przedstawiamy nasze główne tezy inwestycyjne, a także określamy w jakie aktywa warto inwestować.
NOTA PRAWNA
Wszelkie materiały zawarte w niniejszym opracowaniu stanowią własność F-Trust iWealth S.A. i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy. W szczególności nie stanowią one oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych, bądź rekomendacji inwestycyjnej. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej. Materiały zamieszczone w niniejszym opracowaniu nie powinny stanowić podstawy jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej. Odwołania w niniejszym opracowaniu do akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych bądź grup takich instrumentów, stanowią jedynie odniesienia do szeroko rozumianych rynków i nie stanowią podstaw do jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. Wszelkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego opracowania w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Informacje zamieszczone w materiale zostały przygotowane na podstawie źródeł własnych. F-Trust iWealth S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy lub braki w niniejszym opracowaniu, ani za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte w związku z tym opracowaniem.
Zobacz także: