Co warto wiedzieć o inwestowaniu w surowce?
Rok temu, po wybuchu wojny na wschodzie Europy media ostrzegały przed dużymi problemami spowodowanymi sankcjami, które coraz bardziej ograniczały możliwości importowania surowców z Rosji. Zapowiadało to możliwość wzrostu ich cen i lepsze wyniki funduszy inwestujących na tym rynku. I rzeczywiście ta wizja zaczęła się materializować – w czerwcu 2022 roku rynek osiągnął swój szczyt. Tyle tylko, że od tego czasu spadł o około 20%.
Ceny surowców pójdą w górę?
Powodów jest kilka, ale najważniejszym jest przekonanie, że globalna gospodarka wchodzi w okres recesji, której oczywistym rezultatem będzie zmniejszenie produkcji, a więc ograniczenie popytu na surowce. Rynek zaczął spadać i dzisiaj jest – jak to określa Jędrzej Janiak, analityk F-Trust S.A., największego w Polsce dystrybutora produktów inwestycyjnych – „płaski”. Dla inwestorów jest to więc być może dobry moment, aby rozważyć możliwość inwestowania w fundusze surowcowe. Dzisiaj są one bowiem relatywnie tanie, a gdy gospodarce uda się pokonać recesję, to popyt na surowce może wzrosnąć co wpłynie na wyceny. Pytanie tylko kiedy to nastąpi. Na razie prognozy wskazują, że recesja nie powinna trwać zbyt długo. Większość analityków wskazuje, że dołek mamy dzisiaj w krajach rozwijających się, a więc również w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce (według “Encyklopedii Zarządzania”) i to właśnie grupa tych państw powinna najszybciej wychodzić na prostą. W wypadku krajów rozwiniętych, a więc Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej dołek ma nastąpić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2023 roku. Dla cierpliwych inwestorów, którzy mają długi horyzont czasowy, nie jest to zła perspektywa.
Chiny zmienią rynek?
Tym bardziej, że optymizm wlały Chiny. Zmiana polityki Pekinu i zerwanie z doktryną Zero covid powoduje odejście od polityki lockdownów, otwarcie tamtejszej gospodarki, wznowienie produkcji, a więc wzrost popytu na surowce. Ten proces potrwa, wiele zależy od wydolności chińskiej służby zdrowia, ale można prognozować, że wkrótce Chiny wyruszą na wielkie zakupy surowców. Nie dotyczy to surowców energetycznych, bo te potrzeby Pekin zaspokaja w Rosji, ale na pewno aluminium, cynku czy miedzi. A godzi się przypomnieć, że w ostatnich latach Chiny odpowiadały aż za 50% popytu na te surowce. To dobra prognoza dla posiadaczy jednostek uczestnictwa konkretnych funduszy surowcowych.
Jak zacząć inwestowanie w surowce?
Mówiąc w pewnym uproszczeniu, inwestor ma do wyboru dwa rodzaje funduszy surowcowych. Pierwsze z nich inwestują w akcje spółek wydobywczych, drugie natomiast inwestują na rynku kontraktów. Te pierwsze, a więc inwestujące w akcje, choć potencjalnie mogą przynieść wyższe zyski, są jednak obarczone większym ryzykiem. W wypadku drugich wizja zysków nie jest może aż tak porywająca, ale są one za to stabilniejsze i bezpieczniejsze.
Kupno wybranych funduszy surowcowych jest równie proste, jak wszystkich innych funduszy. Można to zrobić zarówno korzystając z pomocy doradców inwestycyjnych, jak i poprzez Internet. Trzeba jednak poświęcić na to trochę czasu dokładnie sprawdzając w co konkretne fundusze inwestują i jakimi wynikami mogą się pochwalić. Można to oczywiście zrobić w Internecie i tam również zapoznać się z Kartą Funduszu czy KID-em, gdzie znajdziemy dokładne informacje o polityce inwestycyjnej.
Czas przygotowań i decyzji?
Jędrzej Janiak z F-Trust S.A. zaleca ostrożność w inwestowanie w surowce.
– To interesujący, ale trudny rynek. Z reguły zalecamy inwestowanie w fundusze surowcowe w momencie, gdy ożywienie w gospodarce trwa już około dziesięciu miesięcy, popyt na surowce rośnie, a możliwości jego zaspokojenia są coraz trudniejsze. W takich momentach ceny surowców z reguły gwałtownie rosną – tłumaczy analityk F-Trust S.A.
Może więc, idąc za tą radą, warto na razie się wstrzymać i poświęcić czas na analizę wybranych funduszy i ich polityki inwestycyjnej, a także wczytać się w analizy specjalistów.
Zapis webinaru na temat inwestowania na rynkach surowcowych
Zobacz także:
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Odpowiednia strategia inwestycyjna – jak wybrać?
- Stopy procentowe – czym są i jaki mają wpływ na inwestycje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.