Co zrobić z polisą inwestycyjną? Cztery kroki na teraz.
Czytając opinie na temat funduszy inwestycyjnych zauważyłem, że ogromna większość to wypowiedzi osób, które są posiadaczami polis inwestycyjnych, czyli produktów ubezpieczeniowych o charakterze inwestycyjnym, w których środki lokowane są w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (w skrócie UFK). Nie chcę teraz rozpisywać się nad różnicami pomiędzy Funduszem Inwestycyjnym Otwartym (w skrócie FIO) a UFK, ani o przyczynach takiej „popularności” tych rozwiązań, ponieważ ich posiadaczom to nie pomoże w obecnej sytuacji.
A co może pomóc?
Wybory. Tak przynajmniej można wywnioskować z doniesień prasowych . Politycy chcą jeszcze przed październikowym „być albo nie być” rozwiązać kilka problemów dręczących duże rzesze potencjalnych wyborców. Mowa tu m.in. o takich nośnych tematach jak: „frankowicze”, zarabiających płacę minimalną czy tzw. „nabitych w polisy”.
W kontekście UFK zapowiedzi dotyczą nie tylko ukrócenia praktyk przy nowych umowach, ale również umożliwienie wyjścia z wcześniej podpisanych umów.
Jak wygląda realizacja zapowiedzi polityków dobrze wiemy, z drugiej strony rządzący są naprawdę zdeterminowani w walce o głosy. Posiadaczom polis pozostaje czekać, ale na pewno nie biernie!
Co można i warto zrobić teraz?
Stało się, bez roztrząsania jak, masz ulokowane środki w takiej polisie, a być może obowiązek płacenia składki dalej na Tobie ciąży. Czekając na nowe regulacje warto zrobić wszystko co się da, żeby ulokowane środki pracowały na tyle ile się da efektywnie i zgodnie z Twoimi preferencjami.
Po pierwsze
Przeanalizuj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i Tabelę Opłat i Limitów. Wiem, że nie jest to przyjemne, ale trzeba to zrobić. Sprawdź ile i co Cię kosztuje. Zsumuj sobie opłaty w skali roku i sprawdź jaka jest wymagana stopa zwrotu, żeby zacząć realnie zarabiać. (pamiętaj o opłatach ubezpieczyciela takich jak: od aktywów/za zarządzanie, administracyjna, za ryzyko oraz ukrytych w cenach jednostek UFK opłat za zarządzanie pobieranych przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych).
Po drugie
Zaloguj się do swojej polisy. Sprawdź w co ulokowane są środki. Jak radzą sobie w obecnej sytuacji rynkowej. Czy cele jakie sobie stawiasz w stosunku do swoich pieniędzy są realizowane. Sprawdź wyniki poszczególnych funduszy, porównaj je z innymi.
Po trzecie
Zainteresuj się swoją polisą. Najczęściej sprzedawane one były jako „bezobsługowe” rozwiązania. Agent sugerował fundusze, włączał jakiś mechanizm dokonujący realokacji środków lub sugerował portfele modelowe. Sprawdź czy to działa u Ciebie. Z moich doświadczeń wynika, że rzadko.
Po czwarte
Warto sprawdzić czy polisa daje możliwość zawieszenia płacenia składki. Czekanie na jesień może być łagodniejsze dla Twojego portfela. Często taka możliwość istnieje np. po 3 latach regularnego opłacania składek. Zawieszenie jest na 12 miesięcy i o tyle samo wydłuża działania opłat likwidacyjnych. (znajdziesz to w OWU)
Pamiętaj, że nikt nie zajmie się Twoimi pieniędzmi lepiej niż Ty. To Ty podejmujesz decyzje, więc warto poświęcić czas na weryfikację pozycji w swoim portfelu, a w razie konieczności na niezbędną edukację. W celach edukacyjnych polecam śledzić nasze raporty oraz szkołę inwestycyjną. Szukając pomocy u specjalisty zawsze zbadaj czy na pewno posiada on niezbędne doświadczenie i wiedzę na temat, w którym chcesz się poradzić.
W razie pytań zapraszam do kontaktu poprzez zamieszczony obok formularz.
Zobacz także: