Czym jest i jak działa fundusz inwestycyjny otwarty?
Fundusz inwestycyjny otwarty jest jedną z najczęściej wybieranych form zbiorowego inwestowania. Umożliwia lokowanie środków w różne rodzaje aktywów w szczególności tym inwestorom, którzy nie mają odpowiednich narzędzi oraz czasu, aby zarządzać nimi samodzielnie na rynkach finansowych. Czym jeszcze charakteryzują się fundusze inwestycyjne otwarte?
Czym jest fundusz inwestycyjny otwarty?
Fundusz inwestycyjny otwarty (FIO) charakteryzuje się przede wszystkim elastycznością i dostępnością. Jest to rodzaj funduszu, który gromadzi środki pieniężne od różnych inwestorów i inwestuje je w instrumenty finansowe – takie jak akcje, obligacje, nieruchomości czy surowce. FIO pozwala inwestorom na swobodne kupowanie i sprzedawanie jednostek uczestnictwa w dowolnym momencie.
Takie rozwiązanie nie tylko zmniejsza ryzyko inwestycyjne poprzez dywersyfikację, ale pozwala także na zachowanie większej płynność w zarządzaniu posiadanymi środkami. Poza tym fundusze inwestycyjne otwarte zwykle zarządzane są przez doświadczonych specjalistów, co dodatkowo zwiększa zaufanie inwestorów do tego rodzaju instrumentów inwestycyjnych.
Przeczytaj również: Jak inwestować w 2024 roku – prognozy F-Trust i zaproszonych ekspertówKto tworzy i nadzoruje fundusze inwestycyjne otwarte?
Fundusz inwestycyjny otwarty może zostać utworzony przez Towarzystwo Funduszy inwestycyjnych (TFI). Poza możliwością utworzenia, TFI ma prawo także do zarządzania powstałym funduszem. Nadzór nad towarzystwem sprawuje natomiast Komisja Nadzoru Finansowego, a w zakresie bezpieczeństwa wspomagana jest dodatkowo przez inne podmioty, takie jak depozytariusz czy biegły rewident.
Jak działa fundusz otwarty?
1. Fundusz inwestycyjny otwarty gromadzi środki pieniężne od inwestorów i inwestuje je w różne aktywa zgodnie z polityką inwestycyjną określoną w statucie funduszu. Aktywa te mogą obejmować akcje, obligacje, jednostki uczestnictwa innych funduszy, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne instrumenty finansowe.
2. Inwestorzy nabywają jednostki uczestnictwa w zamian za wpłacone środki pieniężne. Wartość jednostek uczestnictwa jest uzależniona od wartości aktywów znajdujących się w portfelu funduszu. Cena jednostki uczestnictwa może zmieniać się w zależności od wartości aktywów, jako pochodna zmian na rynku finansowym.
3. Zyski uzyskane z inwestycji są dystrybuowane między posiadaczy jednostek uczestnictwa proporcjonalnie do liczby posiadanych przez nich jednostek. Może to odbywać się w formie dywidend, odsetek czy też wzrostu wartości jednostek uczestnictwa.
4. Fundusz inwestycyjny otwarty oferuje inwestorom płynność inwestycji, ponieważ umożliwia im sprzedaż posiadanych jednostek uczestnictwa w dowolnym momencie. Wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie zbycia (zwane umorzeniem), aby otrzymać środki pieniężne związane z wartością sprzedanych jednostek.
5. Inwestowanie w fundusz otwarty umożliwia inwestorom uzyskanie zróżnicowanej ekspozycji na różne klasy aktywów i rynki finansowe. Inwestowanie nawet niewielkich kwot pozwala zbudować zrównoważony portfel inwestycyjny.
Korzyści z inwestowania w fundusz inwestycyjny otwarty
Istnieje kilka istotnych zalet funduszy inwestycyjnych otwartych, wśród których wymienić można między innymi:
– stosunkowo niskie wpłaty początkowe;
– możliwość skorzystania ze wsparcia doświadczonych specjalistów, działających na podstawie analiz rynkowych i ekonomicznych;
– inwestowanie w różnorodne aktywa, co pomaga minimalizować ryzyko inwestycyjne;
– możliwość szybkiej sprzedaży jednostek uczestnictwa, co daje inwestorom elastyczność w zarządzaniu swoimi środkami.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne otwarte – czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe?
To pytanie często zadają początkujący inwestorzy. Odpowiedź jest jednak prosta: nie ma żadnych ograniczeń czasowych. Dlaczego? Wynika to, z faktu, że czas trwania inwestycji zależy od strategii oraz horyzontu inwestycyjnego uczestnika funduszu. Inwestorzy w zależności od swoich celów i preferencji mogą zdecydować się na inwestycje krótkoterminowe i długoterminowe.
Czym jest i jak działa fundusz inwestycyjny otwarty? – podsumowanie
Fundusz inwestycyjny otwarty to idealna opcja dla osób, które chcą korzystać z różnorodnych instrumentów inwestycyjnych, a co najważniejsze – zachować wysoką płynność inwestycji. Dzięki FIO inwestorzy potencjalnie mogą osiągać atrakcyjne stopy zwrotu przy stosunkowo niskim poziomie ryzyka inwestycyjnego – co zapewnia im odpowiednio zdywersyfikowany portfel.
Przeczytaj również: Rodzaje papierów wartościowych: akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne i inneZobacz także:
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.