Fundusz pieniężny – analiza F-Trust
Przeglądając oferty różnych TFI, można spotkać się z funduszami pieniężnymi, akcyjnymi, dłużnymi czy mieszanymi. Te określenia dają nam ogólną wiedzę na temat instrumentów, w które fundusz inwestuje, jednak nie zawsze są do końca jasne. Dlatego dzisiaj zaczniemy przyglądać się im znacznie bliżej. Jako pierwszy pod lupę idzie fundusz pieniężny.
—
Fundusze inwestycyjne można klasyfikować ze względu na różne kryteria. Ze względu na uwarunkowania prawne (fundusze otwarte czy zamknięte) lub geograficzne (polskie, zagraniczne czy globalne). Jednak chyba najczęściej spotykanym kryterium podziału funduszy jest spektrum inwestycyjne, z którym wiąże się również możliwość oszacowania poziomu ryzyka danego funduszu. Fundusze dzielimy na: fundusze pieniężne, fundusze dłużne, fundusze akcyjne, fundusze mieszane, fundusze absolutnej stopy zwrotu, inne… (surowcowe, “short equity”)
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
W co inwestuje fundusz pieniężny?
Fundusz pieniężny – często zwany też gotówkowym – należy do grupy, której przypisuje się najniższe ryzyko inwestycyjne. Tym samym jednak, mają odpowiednio niższy potencjał zysku. Fundusze z tej grupy lokują pieniądze inwestorów m.in. w obligacje skarbowe o krótkim terminie wykupu, certyfikaty depozytowe emitowane przez banki, bony skarbowe lub też obligacje przedsiębiorstw o wysokim ratingu i krótkim terminie wykupu.
Zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych – nazwa “fundusz rynku pieniężnego” przysługuje tylko funduszom, które inwestują wyłącznie w instrumenty rynku pieniężnego i depozyty o terminie zapadalności nie dłuższym niż rok, czyli: papiery wartościowe lub prawa majątkowe inkorporujące wierzytelności pieniężne. Z tego powodu fundusz, który ma w nazwie słowo “gotówkowy”, “płynnościowy” czy “pieniężny” – może w swoich aktywach mieć na przykład obligacje skarbowe czy korporacyjne o nieco dłuższym terminie wykupu. Należy być świadomym, że nie musi być to fundusz rynku pieniężnego w rozumieniu ustawy.
Dla kogo fundusz pieniężny?
Dzięki swojej konstrukcji, fundusze pieniężne są często prezentowane jako substytut lokaty lub konta oszczędnościowego. Przewaga jaką fundusz pieniężny ma nad klasyczną lokatą to możliwość umorzenia (wypłacenia) środków w każdej chwili – bez utraty narosłego zysku. W przypadku funduszy jednak nigdy nie można zagwarantować stałej stopy zwrotu – może ona być niższa niż te gwarantowane przez lokaty, ale może również ”pobić” ich wynik. Najlepszym sposobem minimalizowania ryzyka inwestycyjnego jest edukacja. Fachową wiedzę w tym zakresie posiadają dystrybutorzy i rozmaite firmy świadczące usługę doradztwa marketingowego. W sieci można znaleźć też mnóstwo stron, które gromadzą wiedzę o funduszach inwestycyjnych.
Kiedy inwestować w fundusze pieniężne?
Fundusze pieniężne mogą być składową portfela inwestycyjnego w każdym momencie cyklu koniunkturalnego. Są dedykowane dla inwestorów, którzy nie chcą ryzykować i nastawiają się na ochronę kapitału przed inflacją (inflacja powoduje spadek siły nabywczej pieniądza – za te same pieniądze po jakimś czasie możemy kupić mniej tego samego produktu). Niska zmienność wycen oraz elastyczność wpłat i wypłat powoduje, że nadają one się do kumulowania kapitału.
Fundusze pieniężne powinny stanowić znaczny udział portfela inwestycyjnego podczas fazy spowolnienia gospodarczego. W czasie gdy koniunktura jeszcze rośnie, ale już z każdym kwartałem słabiej, a oszczędności zaczyna zjadać rosnąca inflacja. To właśnie wtedy najczęściej mamy do czynienia z podwyżkami stóp procentowych przez bank centralny oraz spadkami notowań giełdowych.
Zobacz fazy cyklu inwestycyjnego na naszym barometrze!Barometr gospodarczy F-Trust
Przygotowaliśmy dla Ciebie małą “ściągawkę” na temat funduszu pieniężnego!
PobierzZobacz fundusze pieniężne, dostępne w ofercie F-Trust
[ft_funds_db nofilter=”false” klasa=”7″ okres=”5″ sortuj_wg=”return_rate” kolejnosc=”DESC”]