Fundusze papierów dłużnych – czym są i jak je zakupić?
W świecie inwestycji istnieje wiele różnych instrumentów finansowych. Jednym z nich są jednostki uczestnictwa w funduszach papierów dłużnych, stanowiące istotny element rynku kapitałowego. Zrozumienie, jak działa ten rodzaj inwestycji oraz jak go nabyć, może pomóc inwestorom w osiągnięciu określonych celów finansowych przy równoczesnym zminimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego. Zatem czym są fundusze papierów dłużnych oraz jak można je nabyć? Więcej w artykule.
Fundusze papierów dłużnych – co to jest?
Fundusze papierów dłużnych, znane również jako fundusze obligacji, to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który inwestuje w różnego rodzaju obligacje lub papiery dłużne. Obligacje lub papiery dłużne mogą być z kolei emitowane zarówno przez rządy, korporacje jak i inne instytucje finansowe. Wspomniane obligacje są formą długu, w której inwestor “pożycza” środki emitentowi (może być nim np. Skarb Państwa) w zamian za obietnicę spłaty kapitału wraz z odsetkami w określonym terminie.
Przeczytaj również: Fundusze inwestycyjne – jak to działa?
Dłużne papiery wartościowe
To instrumenty finansowe, które symbolizują zobowiązania emitenta do wypłaty określonych kwot pieniężnych. Powinien on, uczynić to we wskazanych terminach, wraz z naliczonymi odsetkami, które mogą być wyrażone zarówno w walucie krajowej, jak i obcej. W tym przypadku kluczowym elementem jest wierzytelność (to ona stanowi podstawowe prawo majątkowe inkorporowane w dłużnych papierach wartościowych), którą posiada właściciel papieru wobec emitenta.
Dłużne papiery wartościowe są wydawane zazwyczaj w celu pozyskania kapitału na określone cele i mogą przyjmować różne formy w zależności np. od potrzeb emitenta. Zaliczamy do nich m.in.
- czeki
- weksle
- obligacje
- bony handlowe
- bony handlowe
- listy zastawne
Fundusze papierów dłużnych – dlaczego warto?
- dywersyfikacja ryzyka: fundusze papierów dłużnych inwestują w różne rodzaje obligacji, co pomaga rozproszyć ryzyko inwestycyjne. To oznacza, że jeśli jedna obligacja w portfelu nie przynosi oczekiwanych zysków, zawsze mogą uczynić to inne.
- niższe ryzyko niż w przypadku akcji: obligacje są zazwyczaj mniej ryzykowne od akcji, co sprawia, że fundusze papierów dłużnych są atrakcyjną opcją dla inwestorów o umiarkowanej lub niskiej tolerancji ryzyka.
- dywersyfikacja portfela: składniki o niższym ryzyku takie jak fundusze obligacyjne, mogą istotnie ograniczyć ryzyko całego portfela inwestycyjnego lub umożliwić skumulowanie środków w oczekiwaniu na okazje rynkowe.
Przeczytaj również: Inwestycje krótkoterminowe a długoterminowe – jak i w co inwestować pieniądze?
Fundusze dłużne – kiedy opłaca się w nie inwestować?
Fundusze dłużne, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne, stają się atrakcyjnym wyborem, szczególnie w sytuacji obniżania się stóp procentowych, spowolnienienia wzrostu PKB oraz ustabilizowania wskaźników inflacyjnych. Wynika to z faktu, że wartość obligacji podlega zmianom w zależności od zmian stóp procentowych. W praktyce oznacza to, że im dłuższy okres do wykupu ma dana obligacja, tym bardziej widoczne mogą być skoki cen papierów wartościowych. Innymi słowy, długoterminowe obligacje mają potencjał na większe zyski w miarę spadku stóp procentowych.
Zobacz także:
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.