Inflacja a oszczędności – co zrobić i gdzie ulokować oszczędności?
Jednym ze skutków inflacji jest wzrost cen produktów, usług czy mediów. Taka sytuacja może stanowić potencjalne zagrożenie nie tylko dla naszej stabilności finansowej, ale także posiadanych oszczędności. W związku z tym pojawia się pytanie, jak efektywnie zarządzać domowym budżetem w czasie inflacji, aby w jak największym stopniu zminimalizować negatywne skutki tego zjawiska. Po odpowiedź zapraszamy do naszego artykułu. Omówimy w nim różnego rodzaju sposoby działania, które mogą pomóc w ochronie naszych oszczędności przed inflacją.
Czym jest inflacja i co wpływa na jej złożoność?
Inflacja jest to zjawisko polegające na wzroście ogólnego poziomu cen towarów i usług w określonym czasie, co w konsekwencji prowadzi do utraty siły nabywczej pieniądza. Innymi słowy, za tę samą ilość gotówki możemy kupić mniej produktów niż wcześniej, ponieważ pieniądz traci na wartości.
A co pojęcie inflacji oznacza w kontekście naszych oszczędności? Wyobraźcie sobie, że odkładacie 500 zł, ale nie planujecie ich w żaden sposób zainwestować. Jeśli sięgniecie po tę kwotę np. za pół roku, to nic się nie zmieni, nadal będzie to 500 zł, tyle tylko, że za tę kwotę kupicie zdecydowanie mniej produktów niż kupilibyście wcześniej.
Inflacja może być spowodowana różnymi czynnikami. Możemy wymienić wśród nich m.in.:
wzrost kosztów produkcji
wzrost podaży pieniądza
zmiany popytu i podaży na rynku
czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany cen surowców czy kursów walut
Przeczytaj również: Co to jest inflacja?
Jak radzić sobie z inflacją – gdzie warto ulokować nasze oszczędności?
W przypadku inflacji bardzo ważne są dobrze przemyślane działania, które pozwolą naszym finansom nie tylko nie tracić na wartości, a nawet zyskiwać. Pomóc mogą w tym dostępne rozwiązania oszczędnościowe i inwestycyjne.
Oszczędności a inflacja – rozważ inwestycje
Jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegania wpływowi inflacji na nasze oszczędności jest inwestowanie. Pozostaje jednak pytanie, gdzie najlepiej ulokować swoje środki?
Obligacje: obligacje to instrumenty dłużne emitowane przez rządy lub korporacje. Choć zazwyczaj generują niższe zyski w porównaniu do akcji, są znacznie mniej ryzykowne. Szczególnie w okresach wzrastającej inflacji, obligacje rządowe stają się atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ oferują pewny zwrot kapitału.
Akcje: inwestowanie na giełdzie ma potencjał do osiągania znacznie wyższych stóp zwrotu w porównaniu do tradycyjnego “trzymania” środków na kontach bankowych. Oczywiście, inwestycje w akcje są związane z większym ryzykiem, jednak długoterminowe zaangażowanie w stabilne spółki może przynieść dobre wyniki.
Fundusze inwestycyjne: to odrębne podmioty tworzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Funkcjonują jako forma zbiorowego inwestowania, gdzie kapitał jest gromadzony poprzez łączenie środków finansowych różnych inwestorów. W zamian za dokonywane wpłaty inwestorzy nabywają jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne, odzwierciedlające ich udział w aktywach funduszu. Efektywność inwestowania, czyli potencjalne zyski lub straty, zależą od specyfiki inwestycji dokonywanych przez dany fundusz.
Inwestycje alternatywne: są to różnego rodzaju inwestycje wykraczające poza wspomniane powyżej akcje czy obligacje. Możemy wyróżnić wśród nich m.in. nieruchomości i surowce.
Przeczytaj również: Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
UWAGA – Nie zapominaj o zasadzie dywersyfikacji portfela
Pomimo wielu dostępnych opcji, nie istnieje jedna, idealna metoda ochrony oszczędności przed inflacją. Dlatego też, tak ważne jest zrozumienie zasady dywersyfikacji portfela oraz umiejętne inwestowanie swoich oszczędności w różnorodne aktywa.
Weź pod uwagę IKE lub IKZE
W obliczu inflacji warto rozważyć również korzystanie z produktów emerytalnych takich jak Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). IKE i/lub IKZE to nie tylko narzędzia pomagające zabezpieczyć nasze finanse na przyszłość, ale także warte uwagi narzędzia inwestycyjne.
IKE lub IKZE pozwalają na regularne odkładanie niewielkich kwot. Wykorzystując mechanizm procentu składanego, nawet tak symboliczne wpłaty mogą mieć potencjał do znacznego wzrostu w dłuższej perspektywie czasu.
Przeczytaj również: Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
Inflacja nie musi być zagrożeniem dla naszych oszczędności
Inflacja może stać się ogromnym wyzwaniem, w szczególności jeśli myślimy o naszych oszczędnościach. Jak jednak widać, nie jesteśmy wobec niej bezradni, a inwestowanie to tylko jedno z narzędzi które może pomóc nam skutecznie ochronić nasze finanse przed jej wpływem.
Warto jednak pamiętać o tym, że sytuacja finansowa każdej osoby może być inna, dlatego też porównywanie się z innymi czy podążanie określonym schematem nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z doradcą finansowym lub inwestycyjnym, aby dostosować odpowiednie strategie do indywidualnych potrzeb i celów.
Zobacz także:
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.