Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Sprawdź nasz poradnik na temat inwestowania na giełdzie
Inwestowanie na giełdzie – jak zacząć?
Pod względem technicznym, rozpoczęcie inwestowania na giełdzie jest stosunkowo łatwe. Wystarczy udać się do domu maklerskiego, poświęcić kilka minut na założenie rachunku maklerskiego, a później wpłacić pieniądze i wydać zlecenie kupna akcji konkretnej spółki lub spółek. Wybierając dom maklerski warto postawić na taki, który umożliwi nam zakup akcji nie tylko spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale także na rynkach zagranicznych, a więc w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji czy krajach Ameryki Południowej.Samodzielne inwestowanie w akcje nie jest dla wszystkich
Niestety, o ile założenie konta maklerskiego jest czynnością łatwą, miłą i przyjemną, to już samodzielne inwestowanie w akcje jest znacznie trudniejsze. Nie warto się łudzić – prawdopodobieństwo, że dysponujemy intuicją na miarę „wilka z Wall Street” jest znikome. Inwestowanie w akcje nie jest bowiem grą losową, a ciężką pracą, której fundamentem jest doświadczenie oraz wiedza, nie tylko z zakresu ekonomii. Inwestując w akcje samodzielnie musimy liczyć się z koniecznością śledzenia zarówno notowań wybranej przez nas spółki/spółek, ale także monitorowania wszystkich jej komunikatów, publikacji, bilansów, trendów gospodarczych oraz sytuacji rynkowej. W przypadku gdy nastawiamy się na długoletnią inwestycję – warto obserwować również trendy cywilizacyjne. Dlatego też, jeśli rozważamy wejście na rynek kapitałowy chcąc chronić nasze oszczędności przed inflacją, a nasza wiedza ekonomiczna jest przeciętna i do tego nie mamy dużo czasu, to znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.Inwestowanie w akcje poprzez fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne są formą „zbiorowego inwestowania” w instrumenty finansowe, a więc także w akcje. Kupując jednostki uczestnictwa funduszu oddajemy nasze pieniądze w ręce specjalistów, którzy dysponują zarówno odpowiednią wiedzą, jak i doświadczeniem. Na bieżąco śledzą trendy gospodarcze, czytają raporty, a co najważniejsze – mają stały kontakt z zarządami spółek, których akcje kupują. Dla indywidualnego inwestora, jeśli tylko nie posiada na koncie „miliardów złotych” jest to w praktyce niedostępne. Kupno akcji jakiejkolwiek notowanej na rynku publicznym spółki jest więc bardzo proste. Problemem jest sprzedaż akcji takiej spółki z satysfakcjonującym zyskiem.Zobacz także:
- Co to jest inflacja?
- Jak chronić oszczędności przed inflacją – sprawdzamy fundusz Caspar Stabilny
- Czym fundusz inwestycyjny różni się od lokaty?
- Ryzyko inwestowania a zysk w funduszach inwestycyjnych
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.