Inwestowanie pieniędzy w fundusze – 5 najczęstszych błędów
Inwestowanie pieniędzy czy to na giełdzie, czy za pomocą funduszy inwestycyjnych, wiąże się bardzo często z emocjami. Obawiamy się o nasze środki i stajemy się szczególnie wrażliwi na wszelkiego rodzaju informacje. Taka chłonność informacji i „podpowiedzi” czy to z mediów, znajomych czy z wnętrza rozentuzjazmowanej głowy, nie służy naszym inwestycjom. Pozwoliłem sobie podsumować nasze rozmowy z inwestorami i wybrać pięć największych obaw i najczęściej popełnianych błędów.
Przekonaj się o naszym podejściu do Klientów. Zapisz się do newslettera, otrzymuj darmowe poradniki i raporty inwestycyjne
INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 1 Jednakowa strategia dla całego portfela swoich oszczędności
Często jesteśmy świadomi, że nasze pieniądze są przeznaczone na różne cele, ale mimo to, bardzo często inwestujemy je według tej samej strategii. Zupełnie inaczej powinny być ulokowane środki potrzebne w ciągu najbliższych kilku tygodni czy miesięcy i inaczej te, które odkładasz na dalszą przyszłość. Ulokowanie całości kapitału na depozycie bankowym (niższy poziom ryzyka, niewielki potencjalny zysk) pozbawia cię możliwości podjęcia większego ryzyka i osiągnięcia potencjalnie większego zysku dla tej części środków, które są przeznaczone na przykład na emeryturę. I odwrotnie: gdy całość ulokujesz w funduszu akcji (wyższy poziom, wyższy potencjalny zysk), błędem jest narażenie swoich środków na większe niebezpieczeństwo inwestycyjne, przynajmniej dla tej części, która może być potrzebna w perspektywie kilku tygodni.
INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 2 Uleganie medialnej narracji
Wybór inwestycji lub podjęcie decyzji o jej zaniechaniu często dokonuje się na podstawie przekazów medialnych. Należy pamiętać o podstawowych mechanizmach, które funkcjonują w świecie mediów: przekazywane w nich informacje muszą charakteryzować się odpowiednią nośnością, a zakres przekazywanych danych jest minimalizowany do tych najbardziej chwytliwych. Ponadto: gdy jakiś temat robi się nośny medialnie, jego skutki najczęściej już są widocznie w wycenach instrumentów finansowych. Dlatego podczas inwestowania nie należy zbytnio się sugerować doniesieniami medialnymi.
INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 3 Oszczędzanie bez określonego celu i horyzontu
Pieniądze same w sobie nie są wartością, ważne jest to, do czego i kiedy mają nam posłużyć. Podejmując decyzję o ich ulokowaniu, powinniśmy określić, kiedy i do czego będziemy chcieli tych pieniędzy użyć. Dopiero wtedy możemy wybrać właściwe miejsce do ich ulokowania, gdyż jedne będą lepsze na krótkoterminowe ulokowanie środków, a inne są przeznaczone na inwestowanie przez dłuższy czas.
INWESTOWANIE PIENIĘDZY – BŁĄD 4 Przekładanie bieżącej sytuacji na dłuższy termin
W naturze ludzkiej jest prostolinijne myślenie o przyszłości, to znaczy: przekładanie bieżącej sytuacji na dłuższy okres w przyszłości. Skoro od jakiegoś czasu na rynku inwestycji jest dobrze: inwestorzy zarabiają, w mediach nawet o tym mówią, to najpewniej będzie tak dalej. Gdy na rynku panuje bessa, to wszyscy wieszczą czarne scenariusze. Tak powstają bańki spekulacyjne i ekstremalne wyprzedaże na rynkach finansowych spowodowane paniką tłumu.
Inwestując, należy być świadomym przynajmniej tego, że rynki są zmienne, często zmiany te odbywają się w cyklicznie, a zachowania „tłumu” nie są najlepszą wskazówką.
Czy wiesz, że dzięki Platformie Fudnuszy F-Trust zyskasz bezpłatny dostęp do licznych materiałów edukacyjnych i możliwości inwestowania przez internet?
Jako jedyni w Polsce mamy Platformę Funduszy, która umożliwia nabywanie jednostek, ale także zamianę oraz umarzanie bez konieczności spotykania się naszymi ekspertami lub odwiedzania naszych placówek. Dzięki Platformie zyskasz także dostęp do najnowszych materiałów edukacyjnych, komentarzy, analiz oraz możliwość założenia portfela treningowego bez konieczności inwestowania swoich środków.
INWESTOWANIE PIENIĘDZY- BŁĄD 5 Zapominanie o powodach podjęcia decyzji o inwestycji
Bardzo często obserwuję, że inwestorzy kierują się innymi motywami przy rozpoczęciu a innymi przy zakończeniu inwestycji.
Planując inwestycje, warto przeanalizować dostępne dane z nią związane. W przypadku funduszy akcji mogą to być np. miary gospodarcze takie jak wzrost gospodarczy, bezrobocie, nastroje gospodarcze wyrażone wskaźnikami PMI itd. W przypadku funduszy dłużnych czy pieniężnych np. zmiany stopy procentowej oraz perspektywy zmiany wskaźników inflacji. Gdy swoją decyzję o rozpoczęciu inwestycji oprzesz o konkretne powody warto, aby te same wskaźniki decydowały o jej zakończeniu – wtedy jesteśmy w stanie stwierdzić, czy osiągnęliśmy założony cel, czy była to dobra inwestycja i czy optymalnie ulokowaliśmy swoje środki.
Zobacz także: