Jak i gdzie odkładać pieniądze na emeryturę? Wskazówki dotyczące oszczędzania
Zanim omówimy konkretne metody oszczędzania warto zastanowić się, dlaczego oszczędzanie na emeryturę jest tak ważne. Głównym powodem jest konstrukcja systemu emerytalnego oraz relatywnie niska wysokość świadczeń oferowanych przez Państwo. Odkładając pieniądze na swoją przyszłość, zabezpieczamy się nie tylko przed niepewną sytuacją naszych świadczeń, ale stajemy się także w pewnym znaczeniu niezależni finansowo.
Oszczędzanie na emeryturę – jak zacząć?
Określ swoje cele: zastanów się, jakiego standardu życia oczekujesz na emeryturze i jakie środki będą Ci potrzebne, aby utrzymać przez Ciebie określony poziom. Przemyśl to, jak dużą część zaoszczędzonych pieniędzy będziesz chciał przeznaczyć w przyszłości na codzienne wydatki i opłaty, a jaką na przyjemności.
Przeanalizuj swoją aktualną sytuację finansową: sprawdź, jakie są twoje bieżące dochody, a jakie wydatki oraz ile w związku z tym możesz przeznaczyć na oszczędzanie.
Przemyśl, w jaki sposób planujesz oszczędzać: zastanów się czy środki na przyszłą emeryturę chcesz odkładać samodzielnie, czy planujesz skorzystać z dostępnych na rynku produktów emerytalnych oferowanych przez różnego rodzaju instytucje finansowe.
Przeczytaj również: IKE i IKZE: klucz do zabezpieczenia twojej przyszłości finansowejGdzie odkładać pieniądze na emeryturę?
Wybór odpowiedniej formy oszczędzania może mieć znaczący wpływ na twoją stabilność finansową po przejściu na emeryturę. Warto zatem zapoznać się ze specyfiką dostępnych na rynku opcji, aby móc dokonać w pełni świadomego i odpowiedzialnego wyboru. Zatem, gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze? Oto kilka propozycji, które naszym zdaniem warto rozważyć.
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)
IKZE to jedna z częściej wybieranych opcji, która pozwala na oszczędzanie z ulgą podatkową. Składki wpłacone na IKZE można odliczyć od podstawy opodatkowania, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Wpłaty na IKZE można dokonywać z dowolną częstotliwością. Ich wysokość także może być dowolna, jednak należy pamiętać, aby mieściła się w ramach rocznego limitu, który zmienia się co roku i można go sprawdzić na różnych stronach (np. https://www.f-trust.pl/szczegoly-na-temat-ike-i-ikze/.)
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)
Kolejną, powszechną formą oszczędzania na emeryturę, która także oferuje pewne korzyści podatkowe, jest IKE. Wypłata środków zgromadzonych w ramach IKE nie jest opodatkowana podatkiem od zysków kapitałowych, tzw. “podatkiem Belki” wynoszącym aktualnie 19%. Wyjątkiem jest chęć wypłaty środków wcześniej (przed osiągnięciem wieku emerytalnego). Środki można inwestować w różnorodne produkty finansowe. Podobnie jak w przypadku IKZE wpłat do IKE można dokonywać z dowolną częstotliwością, z tym, że roczny limit wpłat wynosi w 2024 roku: 23 472 zł.
Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) i Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)
OFE i PPK to systemy, które mogą stanowić uzupełnienie oszczędności emerytalnych. Warto zwrócić uwagę na to, że PPK oferuje dodatkowe dopłaty od pracodawcy i Państwa, co może znacząco zwiększyć zgromadzony kapitał.
Inwestycje indywidualne
Osoby, które chcą aktywnie zarządzać swoimi oszczędnościami, mogą rozważyć także inwestycje indywidualne. Mogą one ulokować swoje środki zarówno w akcje i obligacje, a także w fundusze inwestycyjne czy nieruchomości. Z każdą inwestycją wiąże się jednak pewne ryzyko, o którym należy pamiętać.
Ile odkładać na emeryturę?
Na to pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ponieważ kwota, jaką należy odkładać, zależy od wielu czynników, takich jak: oczekiwany standard życia na emeryturze, wiek w jakim podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu oszczędzania czy preferowane metody inwestowania.
Warto pamiętać, że nawet niewielkie, ale regularne wpłaty mogą przynieść znaczne korzyści dzięki procentowi składanemu. Najważniejsze jest utrzymanie regularności. Bardzo ważne jest również dostosowanie wysokości oszczędności do własnych możliwości finansowych. Nie warto zbyt mocno obciążać swojego budżetu miesięcznego. Choć rekomendacje mogą się różnić w zależności od źródła, wielu ekspertów zaleca odkładanie około 10-15% miesięcznych dochodów na emeryturę. Jest to jednak jedynie ogólna wytyczna. Trzeba pamiętać o tym, że każda sytuacja finansowa jest inna, a co za tym idzie – wymaga osobistego podejścia.
Inwestycja w przyszłość: dlaczego warto odkładać na emeryturę?
Oszczędzanie na emeryturę może pomóc Ci nie tylko w zachowaniu finansowej niezależności, ale także zwiększyć Twoją pewność siebie i bezpieczeństwo w późniejszym okresie życia. Dzięki odpowiednio zbudowanemu funduszowi emerytalnemu możesz uniknąć sytuacji, w której będziesz zmuszony polegać jedynie na świadczeniach emerytalnych oferowanych przez Państwo. Poza tym regularne odkładanie środków otwiera również “drzwi” do realizacji mniejszych i większych marzeń oraz celów, których do tej pory nie miałeś/miałaś okazji zrealizować.
Zobacz także:
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.