Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
Inwestuj bezpiecznie dywersyfikując portfel inwestycyjny
Już sama decyzja o wejściu na rynek kapitałowy poprzez inwestowanie w fundusze jest formą dywersyfikacji. Fundusze inwestycyjne, z definicji, inwestują w wiele aktywów. Alternatywą dla tego rodzaju inwestycji jest kupno na przykład akcji jednej, konkretnej spółki i wiara w to, że akurat ona poniesie nas do zamożności. Ryzykowne.
Dywersyfikacja pod względem aktywów
Najbardziej klasyczna dywersyfikacja to podział pieniędzy, które zamierzamy zainwestować między fundusze inwestujące w różnego rodzaju klasy aktywów, czyli na przykład między fundusze akcyjne, a obligacyjne. Ma to zapewnić inwestorowi zarabianie raz na jednych, raz na drugich aktywach, w zależności od sytuacji panującej na rynku. Taka dywersyfikacja ma też tę zaletę, że stabilizuje nasz portfel i czyni go bardziej odpornym na wahania. Wbrew pozorom ma to niebagatelne znaczenie i zwłaszcza w wypadku mniej doświadczonych inwestorów chroni ich przed podejmowaniem decyzji pod wpływem silnych emocji.Geograficzna dywersyfikacja inwestycji
Formą dywersyfikacji jest także inwestowanie w fundusze operujące na różnych rynkach. Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno jednostek uczestnictwa funduszu inwestującego w spółki amerykańskie, to warto rozważyć, czy część naszych oszczędności nie ulokować na przykład na rynku europejskim lub azjatyckim, albo w spółkach działających w krajach rozwijających. Dotyczy to przede wszystkim inwestorów długoterminowych, którzy muszą pamiętać, że na przestrzeni lat poszczególne rynki zmieniają swoją pozycję – raz szybciej pną się w górę akcje spółek amerykańskich, a w innych warunkach gospodarczych większy zysk można uzyskać z inwestycji w Azji. Ten rodzaj inwestycji nosi miano geograficznej. Kolejną formą dywersyfikacji jest także podzielenie naszych oszczędności między fundusze różnych towarzystw funduszy inwestycyjnych, a także między różnych zarządzających. Każdy z zarządzających ma bowiem nieco inny styl, odmienne preferencje i w różny sposób postrzega przyszłość.Grajmy na wielu fortepianach
Istotą dywersyfikacji jest więc „granie na wielu fortepianach”, podział naszych pieniędzy między różne aktywa i różne rynki. Zapewnia nam to większe bezpieczeństwo, większy spokój i pozwoli pełniej korzystać z dobrodziejstw rynku kapitałowego.Zobacz także:
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
- Co to jest inflacja?
- Jak chronić oszczędności przed inflacją – sprawdzamy fundusz Caspar Stabilny
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.