Kierunek inwestycji – Polska – czy warto inwestować “u siebie”?
Pierwszy i najbliższy z wielu powodów kierunek inwestycji dla klientów funduszy inwestycyjnych – Polska. Jako mieszkańcy, konsumenci, pracownicy czy pracodawcy jesteśmy bezpośrednio związani z polską gospodarką, co z założenia powinno przekładać się na jej lepsze zrozumienie i tym samym skuteczniejsze inwestowanie pośrednio na polskiej giełdzie. Jest to czynnik, który może mieć pozytywny wpływ na wynik inwestycji, o którym często wspominamy w naszych materiałach lub podczas spotkań z klientami. Bo, czy analizując to co się dzieje w firmach, w których pracujemy lub z którymi współpracujemy pod kątem zmian zatrudnienia, wzrostu płac, terminów płatności czy też nowych inwestycji nie powinno dać nam wskazówek do zidentyfikowania czynników wzrostu gospodarczego w Polsce?
Kondycja gospodarki jako kierunek inwestycji
Jesteśmy świeżo po opublikowaniu danych przez GUS odnośnie wzrostu w roku 2016. Wynik 2,8% jest najniższy od 2013 roku, ale warto zerknąć na to jaki wpływ miały poszczególne składowe czyli: konsumpcja, eksport/import, zapasy, inwestycje oraz wydatki publiczne.
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych GUS
Na pierwszy plan wychodzą dwa czynniki: konsumpcja oraz inwestycje. Gdy rozważamy co napędzało zakupy Polaków w poprzednim roku trudno nie wspomnieć o programie „Rodzina500+”, dzięki któremu do gospodarstw domowych trafiło 18 miliardów złotych. Dodatkowo pomocne jest spadające bezrobocie, które w wielu branżach zakrawa o całkowity brak rąk do pracy oraz, co za tym idzie, rosnący fundusz płac, który dodaje gotówki w portfelach rodaków.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, w szczególności gdy ze skali mikro odniesiemy go do całej gospodarki. Zastanówcie się o ile więcej w waszych portfelach zostaje gotówki, gdy podsumujecie miesięczne wydatki na paliwo i zestawicie je z latami, gdy ropa kosztowała dobre 100 USD za baryłkę… Jest to czynnik, o którym nie mówi się w mediach, ale ta zmiana istotnie wpływa na zdolności konsumpcyjne i inwestycyjne w Polsce (kierunek inwestycji Polska).
Tym samym znajdujemy się przy drugim głównym czynniku decydującym o polskim wzroście gospodarczym – inwestycjach. To ten element, który najbardziej zawiódł w ostatnim roku. Poniekąd usprawiedliwiany okresem przejściowym pomiędzy perspektywami unijnych wydatków i opóźnieniami w ogłaszaniu konkursów i przetargów np. na inwestycje infrastrukturalne, ale tłumaczony również brakiem entuzjazmu wśród przedsiębiorców. Ów brak tłumaczony jest na różne sposoby, ale do mnie najbardziej przemawia „niestabilność przepisów”. Bo potrzeba odbudowy zasobów produkcyjnych, niskie stopy procentowe oraz chęć rozwoju, która jest silnie ugruntowana w polskiej mentalności, to właśnie powody, dla których inwestycje w Polsce powinny rosnąć.
Kierunek inwestycji Polska czyli Caspar Akcji Polskich
Piotr Przedwojski, Zarządzający Caspar Akcji Polskich
Jednym ze sposobów na skorzystanie z rosnącej gospodarki jest inwestycja w spółki notowane na polskiej giełdzie. Można to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego. Jeden i drugi sposób wymaga tego samego, czyli analizy sprawozdań finansowych, poznania spółek, wizji i kompetencji zarządów oraz odpowiedniej wyceny zysków przeszłych i przede wszystkim estymacja tych przyszłych. Różnica polega na tym, że w przypadku inwestowania za pomocą funduszu te i zapewne wiele innych czynności wykonują za ciebie zarządzający wraz ze swoimi zespołami analityków i dealerów, za co pobierają wynagrodzenie w postaci opłaty za zarządzanie.
Caspar Akcji Polskich to fundusz należący do niezależnego towarzystwa Caspar TFI. Niezależność wyraża się tym, że towarzystwo nie jest częścią żadnej bankowej grupy kapitałowej, a jak najlepsze wyniki i reputacja funduszu są zarówno w interesie jego klientów, jak i samego zarządzającego, który jest również akcjonariuszem firmy Caspar TFI. Taka zbieżność interesów klientów funduszu i zarządzającego nie jest często spotykana na polskim rynku, zdecydowanie bardziej ceniona jest wśród inwestorów amerykańskich, jako ta, która wpływa na motywacje oraz racjonalność podejmowanego ryzyka.
Zadaniem jakie stoi przed każdym zarządzającym to selekcja spółek do portfela, które zgodnie ze statutem funduszu, muszą w nim być zarówno podczas wzrostów, jak i spadków na giełdzie, w określonej minimalnej ilości. Podstawą wyceny spółek w omawianym funduszu jest analiza fundamentalna, a wolą zarządzających jest również osobista rozmowa lub spotkanie z zarządem spółek, by móc usłyszeć, zrozumieć, a następnie przełożyć na liczby planowane działania i strategie biznesowe.
Alokacja sektorowa Caspar Akcji Polskich. Źródło: karta funduszu
Caspar Akcji Polskich
Wyróżnikiem Caspar Akcji Polskich jest relatywnie małe pokrycie z indeksem WIG, który jest dla niego punktem odniesienia. Jak mówi Piotr Przedwojski, zarządzający funduszem Caspar Akcji Polskich „Niezależnym TFI chce się być dalej od indeksu i tam szukać możliwości inwestycyjnych dla swoich klientów”. Jak zauważa zarządzający, zbyt duże odzwierciedlanie składu indeksu pozostawia mniejsze pole manewru do tego, by z jednej strony zrobić lepszy wynik, a z drugiej – pokryć koszty związane z opłatą za zarządzanie.
Zobacz także:
TAGI: caspar tfi,