Podatek od zysków kapitałowych – nowe zasady rozliczania
W Nowym Roku uczestnicy funduszy inwestycyjnych muszą przygotować się na zmiany w rozliczeniach. Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi bowiem w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprowadza ona nowe zasady naliczania podatku od zysków kapitałowych.
Co to oznacza dla uczestników funduszy oraz do kiedy mogą złożyć zlecenie odkupienia jednostek na starych zasadach? Więcej informacji poniżej.
Zasady podatkowe obowiązujące do końca 2023 roku
Aktualnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, gdy inwestor w funduszu inwestycyjnym zdecyduje się na wypłatę swoich środków, musi liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19% od uzyskanej kwoty. Obowiązek ten spoczywa obecnie na towarzystwie funduszy inwestycyjnych, które działa w imieniu danego funduszu. Po otrzymaniu zlecenia od inwestora w sprawie odkupienia lub konwersji jednostek, towarzystwo funduszy oblicza uzyskany zysk oraz kwotę należnego podatku, a następnie przekazuje go do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Z jakimi zmianami musimy się liczyć od 2024 roku?
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązek uiszczenia tzw. podatku Belki zostanie przeniesiony z towarzystw funduszy inwestycyjnych na samych inwestorów. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą miały za zadanie wypłacić inwestorom pełną kwotę uzyskanych środków z transakcji, jeśli ci złożyli zlecenia odkupienia lub konwersji jednostek. Zmiana ta, nie będzie dotyczyć jednak wypłat bez umorzenia lub odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz wypłat środków z produktów emerytalnych.
W wyniku tych zmian, płatnikami podatku Belki staną się sami inwestorzy, którzy będą zobowiązani do samodzielnego odprowadzenia podatku do właściwego urzędu skarbowego. Choć może się wydawać, że zmiana ta wpłynie niekorzystnie na sytuację inwestorów, to warto podkreślić, że pozwoli im ona na jednoczesne dokonywanie kompensacji zysków oraz strat związanych z funduszami, a także innymi instrumentami finansowymi, jak np. odpłatne zbywanie lub nabycie udziałów i akcji. Wspomniana kompensacja będzie możliwa przez pięć kolejnych lat po roku, w którym inwestor otrzyma wypłatę z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa.
Funkcjonowanie zmian w praktyce
Z uwagi na to, że nowelizacja zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku, inwestorzy po raz pierwszy będą musieli rozliczyć podatek od zysków kapitałowych uzyskanych w roku 2024, co oznacza, że dokonają tego w 2025 roku. Dlatego też, aby przeprowadzić to w sprawny sposób towarzystwa funduszy inwestycyjnych przygotują osobno dla każdego funduszu w którym dany uczestnik złożył zlecenie odkupienia lub konwersji jednostek w ciągu roku kalendarzowego formularze PIT-8C.
Fundusze doręczą stosowne dokumenty do końca lutego 2025 roku. Następnie inwestorzy będą musieli dokonać rozliczenia podatkowego do 30 kwietnia 2025 roku.
Aby ułatwić inwestorom wywiązanie się z obowiązku podatkowego w formularzach PIT-8C, wskazane zostaną przychody i koszty związane z transakcjami na jednostkach uczestnictwa o których pisaliśmy powyżej. Następnie za pomocą formularzy uczestnicy funduszy, będą musieli wykazać osiągnięty zysk i kwotę należnego podatku, który będą zobowiązani uiścić w odpowiednim urzędzie skarbowym.
Transakcje na “starych” zasadach – do kiedy?
Zlecenia odkupienia lub konwersji, złożone po 26 grudnia 2023 roku, zostaną zrealizowane po dniu 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że środki przekazane na konto inwestora w 2024 roku, będą podlegały już nowym zasadom podatkowym, które zawarte zostały w znowelizowanej ustawie o PIT.
Zobacz także:
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
- Czym jest portfel inwestycyjny?
- Kiedy warto dywersyfikować portfel inwestycyjny?
- Inwestowanie na giełdzie – jak kupić akcje?
- Fundusze inwestycyjne – jak to działa? [INFOGRAFIKA]
Nota prawna
Informacje dotyczące treści
F-Trust SA informuje, że wszelkie materiały zawarte powyżej stanowią własność F-Trust SA i mają wyłącznie charakter informacyjny oraz reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa. Przedmiotowe materiały nie stanowią także porady inwestycyjnej, ani jakiejkolwiek innej formy zalecenia inwestycyjnego dotyczącego danego instrumentu finansowego, a także jakiejkolwiek innej porady, w szczególności prawnej bądź podatkowej.
Informacje dotyczące ryzyka
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów funduszu.