Zasady inwestowania F-Trust – zawsze aktualne
W ten gorący czas na rynkach, zachęcamy do powrotu do naszych wpisów dotyczących podstaw inwestowania. Przypominamy podstawowe zasady. Mówimy o tym, jak ważny jest horyzont inwestycyjny w procesie podejmowania decyzji o zakupie danego funduszu. Inwestowanie pieniędzy jest przyjemne, gdy mamy do czynienia z niewielką zmiennością na rynkach. Dużo trudniej inwestować pieniądze, gdy indeksy giełdowe świecą się na czerwono, a ekonomiści zaczynają mówić o kryzysie. Mamy nadzieję, że te cztery poradniki – które od lat są podstawą naszej inwestycyjnej filozofii, pozwolą Państwu przetrwać ten trudny okres.
Jak inwestować w fundusze – 5 złotych zasad
Ogromna większość ludzi, która straciła na inwestycjach w fundusze to osoby, które lokując pieniądze działały żywiołowo, lekceważąc podstawowe zasady. Ci, którzy przestrzegają 5 złotych zasad „jak inwestować w fundusze”, z reguły cieszą się zyskami.
Czytaj więcejDywersyfikacja czy koncentracja?
Podstawy finansów zalecają inwestowanie w zdywersyfikowany portfel. Uważa się, że dywersyfikacja ogranicza zarówno ryzyko, jak i jego zmienność. Taki portfel może obniżyć ogólny poziom ryzyka, ale też zmniejsza potencjalne zyski. A im szerszy portfel inwestycyjny, tym bardziej jest prawdopodobne, że będzie on odzwierciedlał wyniki całego rynku. Ponieważ wielu inwestorów dąży do pokonania rynku, może zechcieć rozważać kwestię jego koncentracji. Chociaż dywersyfikacja jest dobrym sposobem na zachowanie bogactwa, koncentracja jest często lepszym sposobem na zbudowanie majątku.
Czytaj więcejInwestowanie pieniędzy w fundusze – 5 najczęstszych błędów
Inwestowanie pieniędzy czy to na giełdzie, czy za pomocą funduszy inwestycyjnych, wiąże się bardzo często z emocjami. Obawiamy się o nasze środki i stajemy się szczególnie wrażliwi na wszelkiego rodzaju informacje. Taka chłonność informacji i „podpowiedzi” czy to z mediów, znajomych czy z wnętrza rozentuzjazmowanej głowy, nie służy naszym inwestycjom. Pozwoliłem sobie podsumować nasze rozmowy z inwestorami i wybrać pięć największych obaw i najczęściej popełnianych błędów.
Czytaj więcejFundusze dłużne – jak inwestować w obligacje skarbowe i korporacyjne?
Fundusze dłużne pieniądze inwestorów lokują w obligacje, które są niczym innym jak “długiem”. Spółki oraz rządy Skarb Państwa emitują obligacje, “pożyczając” pieniądze od inwestorów. Jednocześnie deklarując zwrot środków (wykup obligacji) w określonym terminie (dłuższym lub krótszym) wraz z określonymi odsetkami.
Czytaj więcejZobacz także: