Raport nr 83 – sierpień 2020 – Trzeci kwartał zapowiada się bardzo dobrze
Drugi etap naszego procesu analitycznego – obszerny materiał rozpoczynający się komentarzami stratega oraz analityka, opisujący sytuację na światowych rynkach oraz przedstawiający najważniejsze wydarzenia ekonomiczne miesiąca. Dodatkowo zawiera syntezę danych makroekonomicznych oraz wykresy walut i głównych indeksów giełdowych w ujęciu rocznym. Raport zawiera również przedstawienie przykładowych funduszy w poszczególnych klasach aktywów – aby łatwiej było poruszać się Państwu w bogatej ofercie F-Trust. Pokaż cały proces
Słowo od Stratega: Trzeci kwartał zapowiada się bardzo dobrze
Publikowane ostatnio światowe wskaźniki gospodarcze za lipiec i wskaźniki wyprzedzające (PMI) nie pozwalają wątpić w szybki powrót do wzrostu gospodarczego. Trzeci kwartał zapowiada się bardzo dobrze i odbicie będzie bardzo wyraźne, jeżeli ilość przypadków choroby koronawirusa nie wystraszy producentów i konsumentów lub administracji rządowej i lokalnej.
Wakacje zbliżają się powoli do końca, wkrótce rozpocznie się rok szkolny i wrócimy do normalnej pracy. Mamy wiele do odrobienia. Ciekawe są ruchy cenowe w gospodarce. Dynamika cen producenckich, która jeszcze miesiąc temu była zdecydowanie negatywna, zmieniła kierunek i zbliża się do zera. Ceny konsumenckie szerokim frontem ruszają w górę. Nie mamy wzrostu bezrobocia. To ważny sygnał. Poza USA, gdzie kilka milionów pracowników przeszło technicznie na bezrobocie, aby otrzymywać zasiłek rządowy, we wszystkich innych krajach obecny poziom bezrobocia jest taki sam jak na początku roku. Poza kilkoma grupami usług i przemysłu, znakomita większość gospodarki daje sobie radę. Pomoc rządowa i akcja banków centralnych bardzo pozytywnie wpłynęły na przetrwanie kryzysu. Bilanse banków centralnych zanotowały widoczną ekspansję. Rezerwa Federalna i Centralny Bank Europejski zwiększyły swoje bilanse o 12,7% i 13,5% nominalnego PKB. Środki te były użyte w USA do zakupu papierów wartościowych, aby podtrzymać rynki finansowe i ich finansowanie. W Europie przekazano te środki bankom komercyjnym, aby dostarczały płynność do osłabionych spółek, ale poprzez zwiększenie ich zadłużenia. Pociechą jest zastosowanie zerowej stopy procentowej. W ten sposób Europa ratuje swój system bankowy. Różnica między Europą i USA, a także Azją w sposobie udzielenia środków covidowych będzie miała znaczenie przy ich wykorzystaniu. W obecnej fazie gospodarka potrzebuje nowych strategicznych inwestycji kapitałowych, to da wzrost w nadchodzących kwartałach i wzmocni spółki, które zdecydują się na takie śmiałe decyzje. W tym aspekcie Europa wydaje się pozostawać w tyle za konkurentami amerykańskimi i azjatyckimi. Ten aspekt jest ważny dla naszych przyszłych inwestycji.
Chcemy inwestować z tymi, którzy będą gotowi na nowe technologie, nowe usługi i nowe produkty. Bo tam będą nowe, lepsze zyski.
Andrzej Miszczuk Główny Strateg F-Trust
POBIERZ NASZ NAJNOWSZY RAPORT:
- Raport sierpień 2020 | F-Trust PDF; 4,0 MB
Zobacz także inne wpisy Szkoły Inwestycyjnej F-Trust