Jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł (modele) – czerwiec 2019
Przedostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM SĄ MODELE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH?
Jeśli masz już uzbieraną pewną kwotę pieniędzy i chcesz ją zainwestować, sprawdź modele opracowane przez specjalistów naszego Zespołu Analitycznego składające się z funduszy polskich TFI.
Portfele modelowe prezentujące jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł pozwolą Ci odnaleźć się w naszej bardzo szerokiej ofercie funduszy polskich TFI.
KOMENTARZ OGÓLNY – CZERWIEC 2019
Zrobiło się naprawdę gorąco. Nie mówię tylko o aurze za oknem, ale o sytuacji na rynkach i scenie geopolitycznej. Z jednej strony widzimy nowe szczyty na głównych amerykańskich indeksach, a z drugiej ogrom kapitału płynący do obligacji skarbowych, spychając ich rentowności w dół. Dla zobrazowania obecnego stanu niech posłuży liczba 13 bilionów dolarów. Obligacje o takiej wartości oferują ujemne rentowności. Do tego warto odnotować dynamiczne wzrosty na rynku złota. Co stoi za taką sytuacją?
Wymieniane są trzy główne czynniki: oczekiwana obniżka stóp procentowych w USA, zawarcie choć w najmniejszym stopniu porozumienia handlowego USA – Chiny oraz eskalacja kolejnego konfliktu, tym razem na linii USA – Iran. Gospodarczo sytuacja wygląda następująco. Wskaźniki wyprzedzające lekko się poprawiają w Europie i na rynkach wschodzących, a za oceanem trwa hamowanie i kolejne minima wskazań PMI. Twarde dane niestety nie potwierdzają wcześniejszych sygnałów, co widać chociażby po niższej produkcji przemysłowej w Chinach i Niemczech. Naszym zdaniem na rynku panuje ogromne napięcie, co powinno skutkować zwiększoną zmiennością. Oczekiwana poprawa gospodarcza w drugiej połowie roku sprawia, że ewentualne spadki mogą oznaczać dobrą okazję do zajęcia pozycji po stronie funduszy akcyjnych. Po stronie dłużnej w portfelach realizujemy część zysków i wracamy do funduszy o krótszym duration.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model polskich TFI Akcyjny:
Komentarz:
Pozostawiamy obecną strukturę. Portfel w pełni akcyjny charakteryzuje się zwiększoną zmiennością i nie chcemy na siłę nic zmieniać, w sytuacji gdy mamy ekspozycję na preferowane przez nas kierunki.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model polskich TFI Defensywny:
Komentarz:
Wcześniejsze zmiany dobrze wpłynęły na zachowanie portfela. Nie zmieniamy nic w bieżącym miesiącu.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.