Jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł (modele) – listopad 2018
Przedostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM SĄ MODELE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH?
Jeśli masz już uzbieraną pewną kwotę pieniędzy i chcesz ją zainwestować, sprawdź modele opracowane przez specjalistów naszego Zespołu Analitycznego składające się z funduszy polskich TFI.
Portfele modelowe prezentujące jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł pozwolą Ci odnaleźć się w naszej bardzo szerokiej ofercie funduszy polskich TFI.
KOMENTARZ OGÓLNY – LISTOPAD 2018
Przy inwestowaniu w fundusze posiłkujemy się danymi płynącymi z gospodarki, ale potwierdzenia dla wysuwanych wniosków szukamy również na wykresach notowań giełdowych. Obecnie, gdy spojrzymy na główne indeksy, rysuje się bardzo podobny obraz.
Notowania spadły poniżej swoich 200-sesyjnych średnich, które wcześniej wielokrotnie działały jako wsparcie. Obecnie zaczynają działać jako opór, co diametralnie zmienia nastroje inwestorów. Przed nami ryzyko zarysowania się kolejnego niedźwiedziego sygnału z analizy technicznej, czyli przecięcia od góry długiej 200-sesyjnej średniej przez krótką 50-sesyjną zwane „krzyżem śmierci”. Jak każda formacja, ma ona swoje wady i zalety, ale z naszego, funduszowego punktu widzenia, bardzo często takie sygnały wskazują istotne punkty zwrotne trendów giełdowych.
Utrzymujemy nasz pogląd, że gospodarka światowa wchodzi w fazę spowolnienia, a dodatkowo znaczne spadki cen ropy naftowej mogę pomóc również wyznaczyć szczyt inflacji. Mimo dosyć negatywnego nastawienia, w dłuższym terminie argumentów za grudniowym odbiciem nie brakuje. Na rynku panuje przesadny strach, notowania mogę wesprzeć transakcje odkupu akcji, a wzrostom sprzyjają również historyczne wzorce notowań dla tej pory roku. Nasz portfel specjalistyczny, będący odzwierciedleniem nastawienia Zespołu Analitycznego F-Trust SA, pozostaje w swojej defensywnej strukturze, natomiast pewnych przetasowań pod ewentualne odbicie się notowań w końcówce roku dokonujemy w portfelu akcyjnym.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model polskich TFI Akcyjny:
Komentarz:
W portfelu akcyjnym przy zmianie trendu giełdowego spadki wycen czy zwiększona zmienność jest czymś naturalnym. Nie dokonujemy żadnych zmian. Liczymy na grudniowe odbicie się notowań funduszy akcyjnych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model polskich TFI Defensywny:
Zostajemy na pozycjach. Zwiększona zmienność nie zachęca do przetasowań. Koncertujemy się na funduszach inwestujących w krótkoterminowy dług skarbowy.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.