Jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł (modele) – październik 2018
Przedostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM SĄ MODELE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH?
Jeśli masz już uzbieraną pewną kwotę pieniędzy i chcesz ją zainwestować, sprawdź modele opracowane przez specjalistów naszego Zespołu Analitycznego składające się z funduszy polskich TFI.
Portfele modelowe prezentujące jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł pozwolą Ci odnaleźć się w naszej bardzo szerokiej ofercie funduszy polskich TFI.
KOMENTARZ OGÓLNY – PAŹDZIERNIK 2018
W jednym jesteśmy w zespole analitycznym zgodni – trudno obecnie znaleźć miejsce do zarobku. Oczywiście przy założeniu, że nie szukamy spekulacyjnych odbić i krótkotrwałych ruchów na rynkach przy dużej zmienności. Od zawsze zachęcamy do inwestowania w dłuższym terminie, bo do takiego sposobu inwestowania stworzone są właśnie fundusze inwestycyjne. Naszą alokację staramy się łączyć z cyklem gospodarczym, a tam widzimy spowolnienie, któremu towarzyszy sporo zawirowań natury politycznej czy instytucjonalnej. W Polsce i Europie danych świadczących o pogarszającej się koniunkturze jest aż nadto, jedynie za oceanem dane gospodarcze się jeszcze bronią.
Choć pierwsze sygnały ostrzegawcze można już znaleźć np. we wskaźniku PMI composite, którego wartość spadła z 56,6 w maju do 53,9 we wrześniu br. Czynnikiem, który może też pozytywnie stymulować poziom indeksów giełdowych w USA jest wysoki poziom buy-backów, czyli skupu akcji w celu umorzenia. Jest to forma przekazania wygenerowanych przez firmę zysków do akcjonariuszy, która jednak świadczy też o tym, że firma nie widzi wyraźnych potencjalnych pól do zainwestowania wolnej gotówki, a to już może nieco niepokoić w kontekście utrzymania dalszego wzrostu. Niemniej jednak duże kwoty przeznaczone na skup akcji oraz skrajny pesymizm, wyrażony np. wskaźnikiem fear and greed, może poskutkować jesiennym odbiciem, które będzie można wykorzystać do zwiększenia defensywnego charakteru posiadanych portfeli.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model polskich TFI Akcyjny:
Komentarz:
Spadki dotknęły portfel dosyć wyraźnie, niemniej jednak przy charakterze akcyjnym portfela musimy akceptować taką zmienność. Zachowujemy aktualne pozycje.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model polskich TFI Defensywny:
Komentarz:
Portfel odbudował się po sierpniowej przecenie na rynku długu skarbowego. Polskie obligacje zachowują się wyraźnie stabilniej niż zagraniczne. Zostawiamy obecną alokację.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.