Jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł (modele) – grudzień 2017
Przedostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM SĄ MODELE FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH?
Jeśli masz już uzbieraną pewną kwotę pieniędzy i chcesz ją zainwestować, sprawdź modele opracowane przez specjalistów naszego Zespołu Analitycznego składające się z funduszy polskich TFI.
Portfele modelowe prezentujące jak inwestować w fundusze inwestycyjne od 5000 zł pozwolą Ci odnaleźć się w naszej bardzo szerokiej ofercie funduszy polskich TFI.
KOMENTARZ OGÓLNY – GRUDZIEŃ 2017
To ostatni tegoroczny komentarz dotyczący sytuacji na rynku funduszy. Otrzymujemy od zarządzających mnóstwo materiałów z prognozami na kolejny rok i konfrontujemy je z naszymi badaniami, które prowadzimy podczas komitetów analitycznych. Niestety, płynące sygnały są często sprzeczne, a każda teza, czy ta przemawiająca za kontynuacją hossy, czy ta ostrzegająca przed głębsza korektą, są poparte analizami i interesującymi wykresami. Nie można zastosować nawet podejścia kontrariańskiego, bo procent byków i niedźwiedzi rozkłada się mniej więcej równo.
Celem naszych portfeli jest m.in. edukacja i pokazywanie, że inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych to proces długotrwały, odmienny od spekulacji giełdowych czy walutowych. Dlatego w naszych wyborach kierujemy się bardziej ograniczeniem zmienności, niż szukaniem najwyższych stóp zwrotu w krótkim terminie. Obecny skład portfeli specjalistycznego i akcyjnego ma charakter ostrożny i w założeniu jest przygotowany również na mniej pozytywne scenariusze dla globalnych rynków akcyjnych. Wbrew oczekiwaniom, ostatni rok był wyjątkowo spokojny. Nasze ostrożne podejście poskutkowało niższymi stopami zwrotu w ujęciu rocznym, ale wierzymy, że zwróci się to z nawiązką w najbliższym czasie. Nieco lepiej w mijającym roku zafunkcjonowały portfele defensywne, które przede wszystkim zmniejszyły wahania wartości, a osiągnięty stopy zwrotu na pewno zadowolą inwestorów z małym apetytem na ryzyko.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model PL TFI Akcyjny:
Komentarz:
Od listopada portfel poddał się lekkiej korekcie. Obecnie nie widzimy pola do zmian struktury. Pozostajemy otwarci na Polskę, Europę, Azję i rynek surowców.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model PL TFI Defensywny:
Komentarz:
Blisko 4% wyniku w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, przy minimalnych wahaniach portfela uznajemy za satysfakcjonujący rezultat. Nie widzimy powodów do zmiany struktury portfela.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.