Szkoła inwestycyjna “jak inwestować w fundusze”
– listopad 2016
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – LISTOPAD 2016
Październik nie przyniósł rozstrzygnięć. Rynek amerykański tracił przez cały miesiąc kończąc wynikiem – 3%. Rynki wschodzące, w tym nasz rodzimy, przez większość czasu zachowywały się pozytywnie, żeby w ostatnim tygodniu zredukować swoje wzrosty i zakończyć miesiąc z podobnym wynikiem, pozostając w 3 miesięcznej konsolidacji po letniej fali wzrostów. W październiku korekty doznały surowce, w tym obecne w naszych modelach ropa oraz złoto, a jedyną dodatnią stopę zwrotu przyniosły małe spółki z Japonii oraz mocno zdywersyfikowane akcje polskie. Zwiększona zmienność w ostatnim tygodniu spowodowana była zmianami w sondażach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, które w coraz większym stopniu uprawdopodobniają zwycięstwo Donalda Trumpa. Możliwych scenariuszy jest wiele, a ich skutki zarówno w średnim jak i w długim terminie trudne do oszacowania. Działania, które podjęliśmy mają na celu nieco przygotować nasze portfele na pierwsze dni i tygodnie po przyszłotygodniowych wyborach prezydenckich. Stawiamy jak zawsze na dywersyfikację sektorów, regionów, a teraz w szerszym zakresie również walut. Cel jaki sobie stawiamy to ograniczenie zmienności wartości naszych portfeli bez zakładania wygranej któregokolwiek kandydata.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Redukujemy nieznacznie nasze pozycje w Japonii, Europie oraz Indiach, a uzyskane środki przekazujemy w większości na fundusze krótkoterminowych papierów dłużnych w euro oraz zdywersyfikowane fundusze akcji polskich. Dodatkowo wyrównujemy udział dolara i euro w portfelu poprzez konwersje w funduszu metali szlachetnych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Zmniejszamy zaangażowanie w funduszach akcji niemieckich, nowych energii oraz akcji indyjskich, a uzyskane środki kierujemy do funduszu metali szlachetnych, konwertując go równolegle do euro oraz otwieramy pozycje na rynku chińskim. Zwiększamy również udział waluty europejskiej poprzez zamianę wewnątrz parasoli.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Kolejny miesiąc nie decydujemy się na zmiany, liczymy, że zwiększona zmienność na rynkach będzie wykorzystana przez zarządzających, a ich decyzje pozwolą poprawić wynik z ostatnich kilku miesięcy.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust, Michał Górczewski Główny Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.