Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – styczeń 2017
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – STYCZEŃ 2017
W ostatnim czasie byliśmy świadkami zaprzysiężenia Donalda Trumpa i jego pierwszych decyzji oraz wystąpienia premier Wielkiej Brytanii na temat wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. O ile rynki akcyjne najważniejszych gospodarek rozwiniętych analizują te wydarzenia i konsolidują się po wcześniejszych wzrostach, to na rynku walutowym od początku stycznia 2017 roku widzimy osłabianie się amerykańskiej waluty, co przełożyło się na wzrosty na rynkach surowców oraz powiązanych z nimi rynków wschodzących. Dzięki udziałowi funduszy z tych sektorów, w ciągu ostatniego miesiąca nasze modele oparte o akcje zanotowały istotne wzrosty. Dane dotyczące inflacji oraz aktywności gospodarczej (PMI) utrzymują pozytywną tendencję, a wskaźniki sentymentu nie wskazują skrajnych wartości optymizmu, co skłania nas do zachowania wcześniej wybranych pozycji.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
W modelu specjalistycznym w tym miesiącu nie decydujemy się na żadną zmianę. Portfel jest równomiernie rozłożony między dolara, euro i złotówkę. Sektorowo w dalszym ciągu dominują fundusze oparte o surowce oraz rynki wschodzące (w tym Polska), które są z nimi skorelowane.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Planujemy stopniowe zwiększenie koncentracji w portfelu akcyjnym, stąd w tym miesiącu redukujemy ilość pozycji o jeden. Uzyskane środki kierujemy do funduszy o największym udziale w portfelu oraz zwiększamy udział ostatnio dodanych pozycji z rynku polskiego i frontier, które w ostatnim miesiącu wyraźnie dołożyły się do wyniku całego portfela.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
W warunkach rosnącej inflacji preferujemy fundusze oparte o krótkoterminowe papiery skarbowe lub te inwestujące w dług korporacyjny. Obrana przez nas strategia wyraźnie zmniejszyła zmienność na modelu, dlatego pozostajemy z tą alokacją, której celem jest przede wszystkim ochrona kapitału, zarówno przed spadkami, jak i przed inflacją.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust, Jędrzej Janiak Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.