Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – wrzesień 2017
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – WRZESIEŃ 2017
Ostatni miesiąc zaowocował bardzo dobrymi wynikami naszych portfeli modelowych. W portfelach specjalistycznym i akcyjnym wszystkie pozycje przyniosły dodatnie stopy zwrotu, wyrażone w złotym. Nic więc dziwnego, że wskaźniki emocji wśród inwestorów diametralnie zmieniły swoje wskazania. Publikowany przez CNN Money Fear & Greed Index (zakres wskazań od 0 do 100) w ciągu ostatniego miesiąca zmienił swoje wskazania z poziomu 15 (ekstremalny strach) do poziomu 81 (ekstremalna chciwość). Takie skoki entuzjazmu na ogół zapowiadają ochłodzenia rynkowych nastrojów. Tymczasem obecnie towarzyszą temu dobre dane gospodarcze oraz nowe rekordy na amerykańskich indeksach.
Dla nas kluczowe są dane wskazujące na budzącą się inflację i to w ujęciu globalnym oraz wzrost presji płacowej i wyników gospodarczych na polskim rynku. Co ciekawe, nawet w FED (odpowiednik polskiego banku centralnego) wskazuje w swoich komunikatach, że obserwowany w ostatnich kwartałach brak wzrostu inflacji jest dla jego członków zagadką. Obecnie wyraźnie rosną ceny surowców i zaczyna pojawiać się tzw. etap drugiej rundy, czyli oczekiwany wzrost wynagrodzeń. Te dwa wskaźniki w najbliższej przyszłości powinny przełożyć się na wzrost inflacji. W takim otoczeniu analizujemy składy naszych portfeli modelowych.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Kontynuujemy budowanie pozycji, które mają na celu wykorzystanie procesów inflacyjnych. Chodzi przede wszystkim o fundusze oparte o surowce. Kolejne kierunki, na które stawiamy, to Europa i Japonia. Wycofujemy się z funduszu małych spółek azjatyckich, który nie spełnił naszych oczekiwań. Uzyskanie środki lokujemy w pozostałe pozycje, uzyskując tym samym większą konsolidację portfela.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Zamykamy fundusz rynku francuskiego, a uzyskane środki przekazujemy na funduszy Europy Środkowej i Wschodniej z dużym udziałem rynku rosyjskiego. Te kierunki są pozytywnie skorelowane z rosnącymi cenami surowców. Zamykamy pozycję w Chinach, która dała przyzwoity zarobek, a uzyskane środki, za pomocą innego funduszu z tego regionu, rozkładamy szerzej w regionie Azji. W dalszym ciągu Europa jest znaczą pozycją w portfelu.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Przekonanie o budzącej się inflacji skłania nas do pozostawienia pozycji w funduszach rynku pieniężnego. Portfel systematycznie przyrasta przy niskiej zmienności wycen.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.