Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – grudzień 2018
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
KOMENTARZ OGÓLNY – GRUDZIEŃ 2018
Zrobiliśmy wyraźny krok w naszym barometrze gospodarczym i wskazaliśmy dług skarbowy jako główne aktywo w portfelu w obecnej fazie cyklu. Zatem dzisiaj w naszych portfelach sporo zmian polegających na wydłużeniu duration funduszy dłużnych.
Po stronie akcyjnej zmiany są niewielkie, gdyż nie jest to dobry czas na drastyczne przetasowania. Wysoka zmienność sprawia, że zmiana wyceny z dnia na dzień może znacząco wpłynąć na osiąganą stopę zwrotu. Z gospodarczego punktu widzenia spowolnienie jest potwierdzone na wszystkich polach, widać je również w komunikacie amerykańskiego banku centralnego, gdzie kolejny raz obniżone zostały prognozy wzrostu PKB na rok bieżący i następny.
Niewiadome pozostają jego skala i skutki dla globalnej gospodarki, a co za tym idzie również poziomu wycen poszczególnych klas aktywów. Przed nami zatem wyczekiwanie i szukanie sygnałów dających nadzieję na poprawę koniunktury i wybór odpowiedniego momentu do przejścia z funduszy dłużnych do przecenionych nadmiernie funduszy akcyjnych. Z takim założeniem wchodzimy w nowy rok, w którym spodziewamy się wyznaczenia lokalnego dołka trwającej od końca stycznia 2018 roku przeceny funduszy akcyjnych.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Po stronie defensywnej przechodzimy z funduszu gotówkowego do dłużnego. A po stronie akcyjnej jedyną zmianą jest przesunięcie się z funduszem akcyjnym małych spółek japońskich do tych o większej kapitalizacji. Pozostałe pozycje fundamentalnie pasują do naszej koncepcji.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Większa zmienność oraz spadkowa tendencja na światowych giełdach dotyka również nasze fundusze. Zmniejszamy nieco pozycje z rynków rozwiniętych i wprowadzamy zdywersyfikowany funduszy akcji azjatyckich.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Nadszedł czas na wydłużenie duration w portfelu. Konwertujemy jedną pozycję z funduszu gotówkowego do dłużnego, opartego o obligacje skarbowe.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawnaMateriał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.