Szkoła inwestycyjna “jak inwestować w fundusze”
– sierpień 2016
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – SIERPIEŃ 2016
Lipiec był miesiącem zawirowań, które ponownie dotyczyły przede wszystkim Europy. Obawy o system bankowy, zwłaszcza włoski, nie pozwolił na spektakularne wzrosty, mimo że część danych makroekonomicznych powinna je wspierać. Zwłaszcza dane wyprzedzające, takie jak PMI, wyglądały dość dobrze. Ceny surowców dość mocno się wahały – dotyczyło to zarówno surowców energetycznych, jak i metali przemysłowych. Taki rozwój wydarzeń powodował dodatkową zmienność na rynkach. My jednak nadal pozostajemy optymistami, choć optymistami ostrożnymi. Mamy na uwadze kolejne ryzyka polityczne w tym roku. Referendum we Włoszech i wybory prezydenckie w USA napawają pewnymi obawami. Również sytuacja kanclerz Angeli Merkel nie jest łatwa i jej pozycja w Niemczech wyraźnie słabnie. Tym niemniej, choć globalny wzrost nie zachwyca, to jednak warto być optymistą. Rynki, poza rynkiem amerykańskim, pozostają tanie i ich wycena jest atrakcyjna. Rentowność dywidendowa znacznie przekracza rentowność obligacji, a to powinno mieć dla inwestorów znaczenie. Tym bardziej, że małymi krokami, ale powraca inflacja.
WYNIKI PORTFELI MODELOWYCH
SIERPIEŃ 2016 | 1 miesiąc* | od początku** |
---|---|---|
MODEL SPECJALISTYCZNY | -0,43% | +54,60% |
Benchmark | brak | brak |
MODEL AKCYJNY | +1,19% | +46,70% |
Benchmark | +3,92% | -4,84% |
MODEL DEFENSYWNY | +0,40% | +5,17% |
Benchmark | +0,41% | +14,17% |
*3 lipca 2016 – 3 sierpnia 2016; **wrzesień 2013
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Przebieg inwestycji “model specjalistyczny”.
Komentarz:
W modelu specjalistycznym, podobnie jak w akcyjnym, chcemy chronić się przed potencjalnie słabnącym japońskim jenem i zabezpieczamy fundusz akcji japońskich walutowo. Zamykamy również pozycję na funduszu pieniężnym, a uzyskane środki rozdysponowujemy między fundusze już znajdujące się w portfelu. Zasilamy pozycje skupiającą się na spółkach z sektora energii, sektora rolnego oraz w funduszu małych spółek z Europy Zachodniej.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, załóż je, wystarczy do tego jedynie adres e-mail oraz 1 minuta wolnego czasu.
Model akcyjny:
Przebieg inwestycji “model akcyjny”.
Komentarz:
W modelu akcyjnym redukujemy największą pozycję oraz rozwiązanie rosyjskie i indyjskie, aby zbudować nową pozycję w sektorze nowej energii. Zwiększamy również udział funduszu klasycznej energii. W wypadku funduszu małych spółek z Japonii decydujemy się na zmianę jednostki na zabezpieczoną walutowo. Jen osiągnął dość wysoki poziom, a w ten sposób będziemy się bronić przed jego ewentualnym osłabieniem.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, załóż je, wystarczy do tego jedynie adres e-mail oraz 1 minuta wolnego czasu.
Model defensywny:
Przebieg inwestycji “model defensywny”.
Komentarz:
W modelu defensywnym nie decydujemy się na żadne zmiany. Obecna ekspozycja to przede wszystkim fundusze polskich obligacji skarbowych, w postaci aktywnie zarządzanego funduszu oraz funduszu skupiającego się na jeszcze bezpieczniejszej części rynku, czyli długu krótkoterminowym i instrumentach pieniężnych.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, załóż je, wystarczy do tego jedynie adres e-mail oraz 1 minuta wolnego czasu.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg i Michał Górczewski, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.