Szkoła inwestycyjna „jak inwestować w fundusze” – styczeń 2018
Ostatni etap naszego miesięcznego cyklu analitycznego – 7 portfeli modelowych o różnym poziomie ryzyka, które pomogą odnaleźć się w naszej szerokiej ofercie – ponad 1000 funduszy polskich TFI oraz zagranicznych firm zarządzających. Prowadzone są od września 2013 roku, raz w miesiącu nanosimy w nich zmiany. Stanowią odzwierciedlenie i syntezę pracy analitycznej F-trust w modelu top-down. Szczegółowy podgląd wszystkich portfeli znajduje się na Platformie Funduszy. Pokaż cały proces
CZYM JEST SZKOŁA INWESTYCYJNA F-TRUST?
Modele inwestycyjne w ramach Szkoły Inwestycyjnej F-Trust obrazują naszą filozofię działania i dobierania produktów inwestycyjnych dla klientów. Każdy model jest tworzony wyłącznie z produktów inwestycyjnych dostępnych w ofercie F-Trust.
Modele Szkoły Inwestycyjnej są hipotetyczne, ale oczywiście bardzo dokładnie odzwierciedlają rzeczywistość. Nasi specjaliści mogą stworzyć podobne portfele dla każdego klienta, po dokładnym rozpoznaniu jego potrzeb oraz możliwości, a przede wszystkim akceptacji ryzyka.
Modele są oparte o tzw. analizę top-down, która polega na starannej analizie wskaźników makroekonomicznych i „nałożeniu” na nich atrakcyjnych inwestycyjnie rynków.
Modele wystartowały 1 września 2013 roku. W ich tworzeniu dopuszczamy możliwość zmiany struktury modelu przeciętnie raz w miesiącu, tak aby odzwierciedlić typową reakcje klientów na wydarzenia na rynku.
KOMENTARZ OGÓLNY – STYCZEŃ 2018
Rok zaczynamy w doskonałych nastrojach. Wszystko dzięki wzrostom na rynkach, które przekładają się na wyniki naszych portfeli modelowych. Rynki rosną i nie ma co z tym dyskutować. W naszej opinii, czynnikiem kluczowym dla kierunków inwestycyjnych wydaje się być ciągle słabnący dolar. Drugim czynnikiem są wskazania aktywności gospodarczej w różnych częściach globu. Pozostajemy zatem z otwartymi pozycjami wśród portfeli akcyjnych na rynkach wschodzących, w tym polskim, funduszach opartych o surowce, a portfel uzupełniamy funduszami z Europy oraz Japonii. Zakończenie trwającej hossy może jednak przyjść nagle, ale już teraz na stole leżą argumenty, którymi da się wytłumaczyć ewentualne odwrócenie trendu. Warto zatem być gotowym na oba scenariusze. Papierkiem lakmusowym wydają się być wskaźniki dotyczące inflacji, bo to ona w głównej mierze determinuje poziom stóp procentowych oraz kierunek polityki monetarnej.
KOMENTARZE DO NASZYCH MODELI
Model specjalistyczny:
Komentarz:
Styczeń 2018 roku to ponad 10-procentowy wynik w funduszach spółek wydobywających surowce. Pozostałe kierunki również pozytywnie dołożyły się do wyniku. Na niekorzyść stopy zwrotu wyrażonej w polskiej walucie nieznacznie wpłynęło dalsze umacnianie się złotego. W tym miesiącu delikatnie schładzamy portfel poprzez powiększenie pozycji w funduszu pieniężnym, a po stronie akcyjnej otwieramy się szerzej na Azję.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model akcyjny:
Komentarz:
Wprowadzone pozycje w styczniu 2018 roku dały pozytywne stopy zwrotu. Na tę chwilę nie decydujemy się na zmiany w portfelu. Fundusze z rynków europejskiego i japońskiego uzupełnione są pozycją z rynku wydobycia metali szlachetnych oraz alternatywną strategią inwestycyjną na rynku akcji.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Model defensywny:
Komentarz:
Utrzymujemy obrane wcześniej pozycje. Podstawą są fundusze rynku pieniężnego, uzupełnione o rozwiązanie globalne oraz fundusz obligacji korporacyjnych. Celem jest zachowanie niskiej zmienności i wypracowanie wyniku przewyższającego wskazania inflacji.
Aby zobaczyć szczegółowy skład portfela (jego strukturę oraz skład) musisz zalogować się na naszej bezpłatnej Platformie Funduszy.
Andrzej Miszczuk, Główny Strateg F-Trust; Jędrzej Janiak, Analityk
Nota prawna Materiał ma charakter edukacyjny, informacyjny i reklamowy oraz nie może być podstawą samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Dobór produktów inwestycyjnych jest przykładowy. Wszystkie wyniki inwestycyjne przedstawione w ramach niniejszego materiału w chwili jego publikacji mają charakter historyczny i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Wymagane prawem informacje, w tym informacje dotyczące opłat manipulacyjnych oraz innych obciążeń, są zawarte w prospektach informacyjnych poszczególnych funduszy dostępnych w odpowiednich towarzystwach lub u dystrybutora.
Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, ani zaproszenia do zawarcia transakcji na instrumentach finansowych w nim przedstawionych. Nie stanowi także usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., nr 206, poz. 1715).
Materiał nie jest kierowany do odbiorców będących konsumentami w rozumieniu art. 22[1] Kodeksu cywilnego.
Dysponentem wszelkich autorskich praw majątkowych do materiału jest F-Trust S.A. Powielanie lub publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody F-Trust S.A. jest zabronione.
F-Trust S.A. zapewnia, że dołożył wszelkich starań aby zamieszczone w materiałach informacje były przedstawione rzetelnie i były oparte na kompetentnych źródłach, jednak nie może zagwarantować ich poprawności, zupełności i aktualności. F-Trust S.A. nie podnosi odpowiedzialności za błędy lub braki zaistniałe z powodów technicznych, w tym w wyniku modyfikacji w drodze teletransmisji treści zamieszczonych w niniejszym materiale.
Wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy prezentowane są w zakładce „Notowania” oraz na stronach internetowych poszczególnych funduszy.
F-Trust S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat oraz innych obciążeń dochodów z inwestycji w fundusze, w szczególności podatku od dochodów kapitałowych. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w odpowiednim dla danego funduszu prospekcie informacyjnym oraz kluczowych informacjach dla inwestorów.